Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Owen Milder
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2021-2022
2019-2020
Team Name
2-Wilton
Pack732
Wilton
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/16
L
Replay
DEC 8-5
J. Irlbeck
Kuemper Catholic
IHSAA State Championships
Round 4: Quarters & 3rd WB
1A-157
02/16
W
Replay
DEC 6-3
G. Ham
Lake Mills
IHSAA State Championships
Round 3: 2nd WB
1A-157
02/15
L
Replay
F 4-2 4:51
W. Vanderwerff
Jesup
IHSAA State Championships
Round 2: 2nd Round & 1st WB
1A-157
02/10
W
DEC 7-6
G. Holub
Lisbon
IHSAA 1A District 12 @ Wilton
Placement (12 Man)
157
02/10
W
F 2-0 1:22
D. Ballou
Midland
IHSAA 1A District 12 @ Wilton
Semis & WB (12 Man)
157
02/03
W
Replay
DEC 9-7
J. Carey
Nashua-Plainfield
IHSAA State Dual Tournament
Finals (1st & 3rd)
157
02/03
L
Replay
F 2-0 1:29
K. Knaack
Don Bosco
IHSAA State Dual Tournament
Semis
157
01/31
W
TF 18-3 5:47
C. Seydel
West Branch
1A IHSAA Regional Team Duals
Round 1
157
01/20
L
M FOR 0-0
J. Irlbeck
Kuemper Catholic
Rich Gray Wrestling Invitational 2024
Placing Matches
157
01/20
L
F 3-0 2:17
C. Graves
Southeast Warren
Rich Gray Wrestling Invitational 2024
Semis Front & Back Side
157
01/20
W
DEC 10-4
D. Hyman
Ballard
Rich Gray Wrestling Invitational 2024
Quarters & 1st Round Consi
157
01/20
W
F 4-1 1:00
F. Buffington
East Union
Rich Gray Wrestling Invitational 2024
Round of 16
157
01/19
L
DEC 6-3
K. Wiele
West Liberty
Wilton/Durant/Mid-Prarie/West Liberty @ Wilton
Round 1
157
01/07
W
DEC 5-4
S. Washburn
Alburnett
Gary Curtis Invitational
1st & 3rd
157
01/06
W
DEC 7-0
T. Frasher
Cascade
Gary Curtis Invitational
4th Wrestleback (16 Man)
157
01/06
W
F 6-0 1:01
J. Newman
Mount Pleasant
Gary Curtis Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
157
01/06
W
MD 15-5
A. Mohagen
Muscatine
Gary Curtis Invitational
2nd Wrestleback (16 Man)
157
01/06
L
F 2-0 0:30
S. Washburn
Alburnett
Gary Curtis Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
157
01/06
W
TF 17-2 1:48
K. Warren
WACO, Wayland
Gary Curtis Invitational
Round 1 (16 Man)
157
01/05
W
DEC 8-6
M. Wheeler
Anamosa
Anamosa/Regina/West Branch/Wilton
Round 1
157
01/05
W
F 6-1 1:01
S. Winders
Regina, Iowa City
Anamosa/Regina/West Branch/Wilton
Round 1
157
01/05
W
DEC 5-1
C. Seydel
West Branch
Anamosa/Regina/West Branch/Wilton
Round 1
157
12/19
W
F 4-1 0:28
S. Keller
BGM, Brooklyn
BGM Holiday Duals (Boys)
Round 1 (6 Team)
157
12/19
W
F 10-1 0:42
C. Elder
WACO, Wayland
BGM Holiday Duals (Boys)
Round 4 (6 Team)
157
12/19
W
F 11-0 1:53
K. Jaennette
South Tama
BGM Holiday Duals (Boys)
Round 5 (6 Team)
157
12/09
W
DEC 8-2
C. Behn
Byron
Riverdale`s Jim Boyd Wrestling Invite
1st Place
165
12/09
W
F 10-2 2:31
C. Hoke
Sherrard
Riverdale`s Jim Boyd Wrestling Invite
Rd 4- Semis and WB1(8), 3(16) and Rd 2 (4)
165
12/09
W
F 9-1 0:58
B. Simons
Polo
Riverdale`s Jim Boyd Wrestling Invite
Round 2
165
12/09
W
TF 17-2 2:18
A. Sherman
East Moline (United)
Riverdale`s Jim Boyd Wrestling Invite
Round 1 (16 Man)
165
12/08
W
TF 19-3 2:14
P. Rumler
Camanche
Beckman Cascade Wilton Camanche
Round 1
165
12/02
W
MD 12-2
J. Moore
Sigourney-Keota
59th Willard Howell Invitational
1st & 3rd
165
12/02
W
M FOR 0-0
K. Kraklio
Durant
59th Willard Howell Invitational
Semis & 1st WB (8 Man)
165
12/02
W
F 4-1 1:33
W. Hass
Davenport West
59th Willard Howell Invitational
Quarterfinals (8 Man)
165
12/01
W
F 9-0 2:55
G. Kirst
North Scott
Wilton/Maquoketa/Northeast/North Scott @ Wilton
Round 1
165
12/01
W
F 2-0 1:21
C. Melchiori
Northeast Community
Wilton/Maquoketa/Northeast/North Scott @ Wilton
Round 1
165
11/30
W
F 0-0
O. Donre
Maquoketa
Wilton/Maquoketa/Northeast/North Scott @ Wilton
Round 1
165
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/04
L
Replay
F 13-2 3:45
A. Kimball
1-Don Bosco
IHSAA State Dual Tournament
Finals (1st & 3rd)
160
01/21
L
TF 19-4 4:51
W. Reisz
Logan-Magnolia
Doug Trees Bearcat Invitational
Placement
160
01/21
W
DEC 4-3
E. Kalainoff
Nashua-Plainfield
Doug Trees Bearcat Invitational
Semis & 1st WB (8 Man)
160
01/21
W
TF 18-1 2:45
J. Frost
Wapsie Valley
Doug Trees Bearcat Invitational
Round 2
160
01/14
W
F 6-1 2:00
C. Sebetka
Benton Community
Loyd Shaffer - Marion Invitational 2023
Placement Matches (16 Man)
160
01/14
L
DEC 7-4
B. Waller
Overland Park-Blue Valley Northwest
Loyd Shaffer - Marion Invitational 2023
3rd Wrestleback (16 Man)
160
01/14
W
F 4-1 0:27
B. Masker
Atlantic
Loyd Shaffer - Marion Invitational 2023
Semis & 2nd WB (16 Man)
160
01/14
L
DEC 6-2
C. Moore
Williamsburg
Loyd Shaffer - Marion Invitational 2023
Quarters & 1st WB (16 Man)
160
01/08
L
F 0-0
C. Greiner
Washington
Gary Curtis Invitational 2023
1st & 3rd
160
01/07
L
DEC 8-4 SV
L. Huisenga
WACO, Wayland
Gary Curtis Invitational 2023
Semis & 3rd WB (16 Man)
160
01/07
W
F 8-2 3:04
J. Lopez
Muscatine
Gary Curtis Invitational 2023
Quarters & 1st WB (16 Man)
160
01/04
W
F 4-0 2:46
H. Neymeyer
Lisbon
Lisbon/Mt. Vernon/Wilton
Round 1
160
01/04
W
DEC 11-6
J. Hird
Mount Vernon
Lisbon/Mt. Vernon/Wilton
Round 1
160
12/20
W
F 2-0 1:03
L. Kool
Moravia
BGM Holiday Duals
Round 4 (6 Team)
160
12/20
W
F 5-0 0:49
H. Lee
Collins-Maxwell
BGM Holiday Duals
Round 5 (6 Team)
160
12/20
W
DEC 11-4
L. Huisenga
WACO, Wayland
BGM Holiday Duals
Round 3 (6 Team)
160
12/20
W
F 12-5 1:08
C. Boldt
Tripoli
BGM Holiday Duals
Round 2 (6 Team)
160
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/08
L
F 7-2 3:02
L. Arp
South Tama County
Gary Curtis Invitational 2022
1st & 3rd
138
01/08
W
DEC 5-0
L. Smith
WACO, Wayland
Gary Curtis Invitational 2022
Semis & 3rd WB (16 Man)
138
01/08
W
F 8-3 1:11
S. Grout
Highland
Gary Curtis Invitational 2022
Quarters & 1st WB (16 Man)
138
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
11/16
W
F 2-0 0:18
W. Young
HardDrive Wrestling Club
VSWC Steve Johnson Memorial Tournament
Round 4
14
11/16
W
F 2-0 0:38
I. Smith
Iowa Valley Tigers
VSWC Steve Johnson Memorial Tournament
Round 3
14
11/16
W
TF 17-1 2:34
T. Kupka
Benton Community WrestlingClub
VSWC Steve Johnson Memorial Tournament
Round 2
14
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024