Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 12-15 · Resumes Today at 1:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15 · Resumes Today at 1:50 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Jett Lafontaine
Results
Videos
High School Results
High School
High School
Other
Season
2023-2024
2022-2023
Team Name
Billings Central
Billings Central/Joliet
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/02
L
F 0-2 1:21
B. Pederson
Sidney / Fairview
MHSA A Eastern Divisional
2nd Wrestleback (16 Man)
170
02/02
L
F 6-2 3:05
C. Dighans
East Helena
MHSA A Eastern Divisional
Round 1 (16 Man)
170
01/27
W
DEC 7-6
B. Taylor
Circle
Malta Tournament
3rd & 5th Placing
170
01/27
W
FOR 0-0
T. Mury
Circle
Malta Tournament
Consolation Semifinals
170
01/27
L
F 2-0 1:42
S. Serrano
Roundup
Malta Tournament
Semifinals
170
01/23
W
F 2-0 0:55
R. Dunlap
Red Lodge HS
Red Lodge HS vs. Billings Central/Joliet
Round 1
170
01/19
W
F 6-0 3:23
H. Rooney
Libby / Troy
Montana Class A Duals
Quarters & WB (16 Team)
170
01/19
L
TF 19-4 2:00
L. Bishop
Ronan
Montana Class A Duals
Champ Round 1 (16 Team)
170
01/19
L
DEC 7-4
D. Warner
Frenchtown
Montana Class A Duals
5:40
170
01/19
W
DEC 7-2
A. Granados
Browning
Montana Class A Duals
4:20
170
01/19
L
MD 14-0
H. Hagenbarth
Beaverhead Co. (Dillon) / Twin Bridges / Sheridan
Montana Class A Duals
12:20
170
01/19
L
F 4-1 1:32
N. Kovneski
Three Forks/Ennis
Montana Class A Duals
Semis & WB (16 Team)
170
01/13
L
DEC 6-1
K. Labrie
Malta
65th Annual Cowboy Invitational
Round 7 WB 4 (32 Man)
170
01/12
W
F 5-0 1:30
H. Noble
Lockwood
65th Annual Cowboy Invitational
Round 6 WB 3
170
01/12
W
MD 9-0
D. Johnson
Thunder Basin
65th Annual Cowboy Invitational
Round 4 WB 2 (32 Man)
170
01/12
L
F 7-0 3:24
D. Tvedt
Miles City
65th Annual Cowboy Invitational
Round 1 (32 Man)
170
01/06
L
MD 9-1
T. Kaczmarek
Huntley Project (Worden)
Tom LeProwse Boys Tournament
6th Wrestleback (64 Man)
170
01/06
L
F 5-13 3:27
C. Dighans
East Helena
Tom LeProwse Boys Tournament
Quarters & 5th WB (64 Man)
170
01/05
W
F 5-6 3:26
E. Portillo
Manhattan
Tom LeProwse Boys Tournament
Round 4 Champ & WB (64 Man)
170
01/05
W
F 7-3 3:34
J. Bateson
Bozeman
Tom LeProwse Boys Tournament
Round 2 - Champ & WB (64 Man)
170
01/05
W
F 2-0 0:49
S. Seemann
Park (Livingston)/Sweet Grass County (Big Timber)
Tom LeProwse Boys Tournament
Round 1 (64 Man)
170
12/16
L
TF 15-0 3:53
T. Kaczmarek
Huntley Project (Worden)
Huntley Project Invitational 2023
4th Wrestleback (32 Man)
Varsity 170
12/16
L
DEC 9-2
S. Serrano
Roundup
Huntley Project Invitational 2023
Quarters & 3rd WB (32 Man)
Varsity 170
12/15
W
F 2-0 0:49
M. Ray
Laurel
Huntley Project Invitational 2023
Round 2 Champ & WB (32 Man)
Varsity 170
12/13
W
F 0-0 0:37
D. Calderon
Columbus / Absarokee
BC Duals
Round 1
170
12/12
L
MD 15-1
T. Kaczmarek
Huntley Project (Worden)
BC Duals
Round 1
170
12/09
L
F 4-0 2:06
S. Serrino
Roundup
28th Annual Scottie Invitational
Placement Matches (32 Man)
170
12/09
L
F 2-0 1:50
C. Berg
Poplar
28th Annual Scottie Invitational
6th Wrestleback (32 Man)
170
12/09
W
DEC 6-2
K. LittleWolf
Colstrip
28th Annual Scottie Invitational
Semis & 5th WB (32 Man)
170
12/09
W
F 7-1 3:39
T. Pribbernow
Poplar
28th Annual Scottie Invitational
4th Wrestleback (32 Man)
170
12/09
W
DEC 9-5
P. Martignoni
Fergus (Lewistown)
28th Annual Scottie Invitational
Quarters & 3rd WB (32 Man)
170
12/08
L
F 2-0 1:38
M. King
Glasgow
28th Annual Scottie Invitational
Round 2 Champ & WB (32 Man)
170
12/05
W
F 5-0 1:17
H. Noble
Lockwood (Billings)
Laurel Duals
Round 1
170
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/18
L
Replay
F 2-0 0:56
J. Kannegieter
Clark-Willow Lake Cyclones
Black Hills & AAU Folkstyle Nationals
64 and 32
160
03/17
L
Replay
F 6-2 2:20
M. Renner
Black hills freestyle
Black Hills & AAU Folkstyle Nationals
Round 1 (8, 5, 4, 3, 2) Round 2 (64, 32, 16)
160
01/28
L
DEC 6-4
K. Aldrich
Billings Central
Malta Invite
Semis & WB
152
01/28
L
F 0-5 5:17
O. Standiford
Chinook
Malta Invite
Quarterfinals & 1st WB
152
01/14
L
F 6-1 1:28
A. Sitz
Cody
2023 Cowboy 2nd Chance
Round 1
152C
01/13
L
DEC 14-9
T. Volmer
Laurel
2023 Cowboy JV Tournament
Round 3
152C
01/13
W
F 6-0 1:20
Z. Joyce-Comfort
Lockwood
2023 Cowboy JV Tournament
Round 2
152C
01/13
L
F 4-0 5:31
A. Sitz
Cody
2023 Cowboy JV Tournament
Round 1
152C
01/07
W
F 4-2 3:58
K. Aldrich
Billings Central
Columbus Invitational 2023
1st & 3rd (16 Man)
152
01/07
W
F 2-8 4:49
B. Bellamy
Billings West
Columbus Invitational 2023
4th Wrestleback (16 Man)
152
01/07
W
F 2-0 0:28
G. Redwine
Billings West
Columbus Invitational 2023
Semis & 3rd WB (16 Man)
152
01/07
W
F 8-1 2:45
T. Barrus
Custer/Hysham
Columbus Invitational 2023
2nd Wrestleback (16 Man)
152
01/07
W
F 2-0 0:39
D. Davis
Billings Senior High School
Columbus Invitational 2023
Quarters & 1st WB (16 Man)
152
01/07
L
F 6-7 3:36
K. Gravelle
Columbus / Absarokee
Columbus Invitational 2023
Round 1 (16 Man)
152
12/17
W
F 6-0 1:11
C. Playle
Powder River
Huntley Project Mixer
Round 5 (6 Man)
152B
12/17
W
FOR 0-0
A. Knutson
Billings West
Huntley Project Mixer
Round 4 (6 Man)
152B
12/17
L
F 3-3 3:34
V. Ty
Laurel JV
Huntley Project Mixer
Round 3 (6 Man)
152B
12/17
W
F 2-0 0:43
J. Broederlow
Rocky Mountain
Huntley Project Mixer
Round 1 (6 Man)
152B
12/17
L
DEC 12-6
T. Volmer
Laurel
Shepherd HS Mixer 2022
Round 2 (3 Man)
152A
12/16
W
F 8-0 2:00
J. Garcia
Columbus/Absarokee
Shepherd HS Mixer 2022
Round 1 (3 Man)
152A
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024