Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Luis Chan
Results
High School Results
Team Name
Denison
Denison-Schleswig
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/10
L
DEC 8-7
K. Larson
Cedar Falls
IHSAA 3A District 1 @ Ames
Semis & WB (12 Man)
190
02/10
L
DEC 7-0
B. Gipple
Bondurant-Farrar
IHSAA 3A District 1 @ Ames
Quarters (12 Man)
190
01/27
W
DEC 5-4 UTB
M. Hardy
Shenandoah
Hawkeye 10 Conference Tournament
Placement Matches (16 Man)
190
01/27
L
F 2-2 0:32
B. Wiskus
Kuemper Catholic, Carroll
Hawkeye 10 Conference Tournament
Semis & 3rd WB (16 Man)
190
01/27
L
F 2-1 3:57
C. Moore
Lewis Central, Council Bluffs
Hawkeye 10 Conference Tournament
Quarters & 1st WB (16 Man)
190
01/27
W
F 2-0 1:33
L. Sundberg
St Albert, Council Bluffs
Hawkeye 10 Conference Tournament
Round 1 (16 Man)
190
01/24
L
F 2-0 1:04
D. Buthe
Glenwood
Glenwood/Atlantic/Clarinda/Denison/Kuemper
Round 1
190
01/23
L
F 14-3 4:46
B. Wiskus
Kuemper Catholic
Glenwood/Atlantic/Clarinda/Denison/Kuemper
Round 1
190
01/20
L
F 2-4 3:17
C. Buban
Wayne, Corydon
John J Harris Invitational
Quarters & WB (32 Man)
215
01/20
L
MD 15-5
A. Chessmore
Tri-Center Neola
John J Harris Invitational
Champ. Round 2 (32 Man)
215
01/12
L
DEC 8-7
H. Infanger
Lewis Central
Denison/Clarinda/LC/Logan
Round 1
215
01/11
L
DEC 10-8
M. Nally
Clarinda
Denison/Clarinda/LC/Logan
Round 1
215
01/11
L
MD 12-1
C. Edney
Logan-Magnolia
Denison/Clarinda/LC/Logan
Round 1
215
01/07
L
DEC 3-1
A. Hockett
Bondurant-Farrar
Rollin Dyer Invitational
Placement Matches (16 Man)
215
01/06
L
F 6-1 1:08
C. Wrage
Central DeWitt
Rollin Dyer Invitational
3rd Wrestleback (16 Man)
215
01/06
W
F 2-0 0:37
G. Holt
Carroll
Rollin Dyer Invitational
Semis & 2nd WB (16 Man)
215
01/06
L
DEC 13-7
N. Perrien
Red Oak
Rollin Dyer Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
215
01/05
L
DEC 7-0
C. Bruce
Atlantic
Atlantic/ Denison/ Harlan
Round 1
215
12/15
W
DEC 4-3
J. Beckman
St. Albert
Red Oak/St. Albert
Round 1
215
12/15
W
F 2-0 0:50
O. Dykes
Red Oak
Red Oak/St. Albert
Round 1
215
12/13
W
F 2-0 2:40
M. Rangel
Sergeant Bluff-Luton
SBL/Sheldon/Denison/Cherokee
Round 1
215
12/13
W
DEC 3-1
L. Sietstra
Sheldon/South O`Brien
SBL/Sheldon/Denison/Cherokee
Round 1
215
12/12
W
F 5-1 3:54
S. Comstock
Cherokee, Washington
SBL/Sheldon/Denison/Cherokee
Round 1
215
12/02
L
F 4-0 2:35
C. Edney
Logan Magnolia
Dan Hill Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
215
12/02
L
F 9-2 2:43
M. Koehler
Glenwood
Dan Hill Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
215
12/01
W
DEC 5-3
H. Cox
Missouri Valley
Missouri Valley/Denison/Tri-Center/West Monona
Round 1
215
12/01
L
F 3-2 1:28
A. Chessmore
Tri-Center, Neola
Missouri Valley/Denison/Tri-Center/West Monona
Round 1
215
12/01
W
F 2-0 1:16
J. Brewer
West Monona-Whiting
Missouri Valley/Denison/Tri-Center/West Monona
Round 1
215
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024