Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Luis Medina
Results
Videos
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2021-2022
Team Name
Illinois
Zion (Z.-Benton)
Zion Benton
Zion-Benton
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/10
L
DEC 8-3
S. Kogan
Lincolnshire (Stevenson)
IHSA 3A Sectional @ Barrington
4th Wrestleback (16 Man)
132
02/10
W
DEC 17-14
O. Moran
Libertyville
IHSA 3A Sectional @ Barrington
Semis & 3rd WB (16 Man)
132
02/10
W
DEC 6-3
B. Escalante
Rolling Meadows
IHSA 3A Sectional @ Barrington
2nd Wrestleback (16 Man)
132
02/09
L
DEC 10-5
D. Blanke
Barrington
IHSA 3A Sectional @ Barrington
Round 1 (16 Man)
132
02/03
W
F 2-0 1:29
E. Chavarria
Round Lake
IHSA 3A Regional @ Libertyville
Placement Matches
132
02/03
W
F 6-0 3:51
T. Moore
Mundelein (H.S.)
IHSA 3A Regional @ Libertyville
Consi Semis
132
02/03
L
MD 12-2
O. Moran
Libertyville
IHSA 3A Regional @ Libertyville
Semis and WB3
132
02/03
W
F 2-0 1:22
S. Zavala-Lopez
Waukegan (H.S.)
IHSA 3A Regional @ Libertyville
Quarters and WB1
132
01/30
W
F 0-0
S. Zavala-Lopez
Waukegan (H.S.)
Waukegan (H.S.) @ Zion (Z.-Benton)
Round 1
132
01/20
L
M FOR 0-0
B. Hart
Wauconda
Lake County Boys Invitational
Placement Matches (16 Man)
132
01/20
L
DEC 8-7
L. Halloran
Grayslake (Central)
Lake County Boys Invitational
4th Wrestleback (16 Man)
132
01/20
L
MD 14-6
E. Rodriguez
Fox Lake (Grant)
Lake County Boys Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
132
01/20
W
DEC 7-3
O. Moran
Libertyville
Lake County Boys Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
132
01/20
W
MD 12-1
M. Cantu
Lincolnshire (Stevenson)
Lake County Boys Invitational
Round 1 (16 Man)
132
01/06
W
F 4-2 2:00
P. Govea
Curie
Knights Invitational - Goode 2024
Semis & 1st WB (8 Man)
132
01/06
W
F 15-4 2:00
J. Claire
CMA Bronzeville
Knights Invitational - Goode 2024
Quarterfinals (8 Man)
132
12/28
W
F 7-0 3:04
J. Leach
Lake Park
68th Annual Berman Holiday Classic
7th Place
132
12/28
L
F 1-6 4:27
A. Wendt
Geneva
68th Annual Berman Holiday Classic
Wrestleback Semis
132
12/28
W
TF 15-0 1:54
C. Tcholakov
Grant
68th Annual Berman Holiday Classic
2nd Round
132
12/28
L
F 6-1 1:43
Z. Parisi
York
68th Annual Berman Holiday Classic
First Round
132
12/28
W
DEC 6-5
J. Leach
Lake Park
68th Annual Berman Holiday Classic
Prelims
132
12/16
L
DEC 8-7
A. Eyob
Hoffman Estates (H.S.)
Mundelein Quad
Round 1
132
10/28
L
Replay
F 0-0 2:18
L. Adams
Corespeed Wrestling - Hutto-Round Rock
2023 Brian Keck Memorial Preseason Nationals
R5 - WB (128 & 64)
132
10/27
W
Replay
DEC 7-6
J. Foster
Iowa
2023 Brian Keck Memorial Preseason Nationals
R4 - Champ & WB (128, 64, & 32)
132
10/27
W
Replay
TF 19-4 5:00
D. Betancourt
Grand Prairie High School Wrestling
2023 Brian Keck Memorial Preseason Nationals
R3 - WB (128 Man)
132
10/27
L
Replay
F 6-1 5:25
M. Iii
Warrior Trained Wrestling
2023 Brian Keck Memorial Preseason Nationals
R2
132
10/27
W
Replay
TF 17-1 4:16
A. Russell
Arkansas
2023 Brian Keck Memorial Preseason Nationals
R1
132
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/05
L
DEC 3-2
L. Johnson
Johnsburg
IWCOA 2023 N Sect Lake Zurich
4th Wrestleback (16 Man)
132
03/05
W
FOR 0-0
J. Kane
Lakes
IWCOA 2023 N Sect Lake Zurich
Semis & 3rd WB (16 Man)
132
03/05
L
DEC 3-2
R. Arceo
Hersey
IWCOA 2023 N Sect Lake Zurich
Quarters & 1st WB (16 Man)
132
12/03
L
F 4-0 2:43
D. Sorensen
---
Rockford East `Giardini` Invitational
2nd Wrestleback (16 Man)
132
12/03
L
DEC 3-1
L. Johnson
Johnsburg
Rockford East `Giardini` Invitational
Round 2
132
12/03
W
F 4-0 2:37
D. Hughes
North Boone
Rockford East `Giardini` Invitational
Round 1 (16 Man)
132
11/26
W
F 10-3 3:32
C. Zabielski
Woodstock
Ted DeRousse Team Tournament
Semis (4 Team)
132
11/26
W
F 6-2 2:38
J. Kane
Lakes
Ted DeRousse Team Tournament
Placement (4 Team)
132
11/25
W
MD 16-6
B. Kusar
---
Ted DeRousse Individual Tournament
Round 3 (3 Man)
132 B
11/25
W
DEC 5-3 SV
E. Banda
---
Ted DeRousse Individual Tournament
Round 1 (3 Man)
132 B
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/12
L
Replay
DEC 7-1
A. Lee
Burlington Central
IWCOA FroshSoph 2022 State
2nd WB
120
03/12
L
Replay
DEF 5-0 1:00
D. McGhee
Rock Island
IWCOA FroshSoph 2022 State
Round of 16 (Mat 1-6)
120
03/12
W
Replay
DEC 4-2
D. Flores
Minooka
IWCOA FroshSoph 2022 State
Round of 32
120
03/06
L
DEC 7-5
L. Berktold
---
IWCOA 2022 N Sect Lake Zurich
1st & 3rd (16 Man)
120
03/06
W
MD 13-5
G. Difalco
---
IWCOA 2022 N Sect Lake Zurich
Semis & 3rd WB (16 Man)
120
03/06
W
F 0-2 0:45
E. Hutcherson
Fremd
IWCOA 2022 N Sect Lake Zurich
Quarters & 1st WB (16 Man)
120
02/27
W
F 4-6 3:27
E. Tarvin
Grant
IWCOA 2022 N Reg Lakes
Round 8 (Placement Matches)
120
02/27
W
F 6-5 3:21
J. Ordonez
---
IWCOA 2022 N Reg Lakes
Round 6 (Semi`s and WB)
120
02/27
W
F 9-1 2:16
A. Khi
Grant
IWCOA 2022 N Reg Lakes
Round 4 (8 Q, 16 Q & 1 WB, 32 Q & 3 WB)
120
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024