Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 12-15 · Resumes Today at 1:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15 · Resumes Today at 1:50 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
JEFF SMITH
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Season
2023-2024
2018-2019
2014-2015
Team Name
Franklin
Franklin Community
Grissom
Grissom Hs
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/17
L
F 0-0 2:52
T. Schmidt
Benson
OSAA 6A Portland Interscholastic League
Quarters & 1st WB (16 Man)
285
02/17
L
F 4-1 2:45
C. Sample
Lincoln
OSAA 6A Portland Interscholastic League
Round 1 (16 Man)
285
02/12
L
F 0-0
M. Rayner
Cleveland
Roosevelt tri dual
Round 1
285
02/03
L
DEC 3-0
G. King
Sprague
Bill Geister Invitational
2nd Wrestleback (32 Man)
285
02/02
L
F 7-1 1:18
N. Miner
Aloha
Bill Geister Invitational
Round 2 Champ & WB (32 Man)
285
02/01
L
F 0-0
M. Rayner
Cleveland
Roosevelt tri dual
Round 1
285
01/27
L
MD 11-0
D. Libby
Stevenson
Joe Stewart Invitational (Boys)
Semis & 3rd WB (16 Man)
285
01/27
W
F 5-0 1:31
W. Amundson
Caldera
Joe Stewart Invitational (Boys)
2nd Wrestleback (16 Man)
285
01/27
W
F 5-0 2:03
N. Reed
Caldera
Joe Stewart Invitational (Boys)
Quarters & 1st WB (16 Man)
285
01/27
L
DEC 8-2
E. Moore
St. Helens
Joe Stewart Invitational (Boys)
Round 1 (16 Man)
285
01/06
L
F 10-1 1:54
M. Rice
Sunset
Don York Invitational
4th Wrestleback (32 Man)
285
01/06
W
F 0-2 0:48
E. Stevens
Wilsonville
Don York Invitational
Quarters & 3rd WB (32 Man)
285
01/05
L
F 2-0 1:28
C. Gadbois
Century
Don York Invitational
Round 2 Champ & WB (32 Man)
285
11/12
L
F 2-0 1:21
L. Farris
East Hamilton
Nolensville Knights Tournament
Round 3 (4 Man)
190-197
11/11
W
F 15-9 3:45
L. Nieves
Nolensville
Nolensville Knights Tournament
Round 2 (4 Man)
190-197
11/11
L
F 5-0 1:49
B. Garland
Page
Nolensville Knights Tournament
Round 1 (4 Man)
190-197
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/12
W
DEC 4-2
A. Barefield
Rossview
Commando Crush Invitational
Placement Champ (8 man)
138 C
01/12
W
F 14-0 3:49
A. Morris
Dickson Co.
Commando Crush Invitational
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
138 C
01/12
W
F 4-0 0:25
j. rodriques
Kenwood
Commando Crush Invitational
Quarterfinals (8 Man)
138 C
12/08
W
F 2-0 1:04
J. Hays
Huntsville
Rumble in the Jungle
Round 1 (5 Man)
132
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/17
L
DEC 12-6
J. Wooten
WHITELAND COMMUNITY HIGH SCHOOL
Mid State Conference
Placement Matches (8 Man)
120
01/17
W
DEC 7-2
J. Hawkins
MOORESVILLE HIGH SCHOOL
Mid State Conference
2nd Wrestleback (8 Man)
120
01/17
L
F 17-6 4:00
T. Futrell
GREENWOOD COMMUNITY HIGH SCHOOL
Mid State Conference
Semis & 1st WB (8 Man)
120
01/17
W
TF 16-1 4:19
B. Latham
MARTINSVILLE HIGH SCHOOL
Mid State Conference
Quarterfinals (8 Man)
120
12/30
L
DEC 4-1
N. Schaefer
Evansville Memorial
Mater Dei Holiday Classic
Semis & 3rd WB (16 Man)
120
12/29
W
F 4-2 2:04
A. Craig
Tell City
Mater Dei Holiday Classic
2nd Wrestleback (16 Man)
120
12/29
L
F 6-2 1:21
W. Egli
Evansville Mater Dei
Mater Dei Holiday Classic
Quarters & 1st WB (16 Man)
120
12/29
W
F 12-4 2:00
T. Rapp
North Posey
Mater Dei Holiday Classic
Round 1 (16 Man)
120
12/18
L
MD 9-1
A. Torres
Crown Point
Traicoff
Champ. Round 1
120
12/13
L
MD 13-4
M. Prado
Portage
Traicoff
Champ. Round 1
120
12/12
W
DEC 4-2 SV
C. Pollitt
---
Franklin Community @ Columbus East
Round 1
120
12/05
W
F 4-0
N. Miller
Columbus North
Franklin Community @ Columbus North
Round 1
120
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024