Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Dexton Miller
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2023-2024
2022-2023
Team Name
Beresford
Beresford/A-H
Beresford/Alcester-Hudson
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/23
L
DEC 10-6
M. Kettwig
Harrisburg
SDHSAA Boys State Championships
1st Wrestleback
A120
02/22
L
F 6-2 3:56
P. Lozenski
Aberdeen Central
SDHSAA Boys State Championships
Round 1 (16 Man)
A120
02/17
L
M FOR 0-0
M. Kettwig
Harrisburg
SDHSAA Region 2A
Placements
120
02/16
W
DEC 8-3
B. Parsons
Sioux Falls Washington
SDHSAA Region 2A
Consi Semis
120
02/16
L
DEC 6-1
H. Cisar
Sioux Falls Lincoln
SDHSAA Region 2A
Semis and WB3
120
02/16
W
F 2-4 1:46
D. Coke
Yankton
SDHSAA Region 2A
Round 2 - Quarters and WB1
120
02/09
W
F 9-1 2:44
B. Beach
Vermillion
Washington Quad
Round 1
120
02/09
W
TF 17-0 5:33
L. Adams
Dakota Valley
Washington Quad
Round 1
120
02/09
W
DEC 5-2
B. Parsons
Sioux Falls Washington
Washington Quad
Round 1
120
02/07
W
F 4-3 5:23
K. Hill
Mount Vernon/Plankinton/Corsica-Stickney
Beresford Quad
Round 1
120
02/07
W
F 7-0 3:07
z. pederson
Flandreau
Beresford Quad
Round 1
120
02/06
L
DEC 8-6
E. Tschetter
Marion/Freeman
Beresford Quad
Round 1
120
02/03
W
F 11-0 4:41
R. Gauger
Deuel
Big East/LCC
1st & 3rd (16 Man)
120
02/03
W
DEC 8-3 SV
D. Dorsey
Mt Vernon/Plankinton
Big East/LCC
Semis & 3rd WB (16 Man)
120
02/03
W
F 6-0 2:44
T. Miller
Garretson
Big East/LCC
Quarters & 1st WB (16 Man)
120
02/02
L
F 2-0 2:00
K. lee
O`Gorman
Washington Triangular
Round 1
120
02/01
W
F 3-0 3:17
B. Parsons
Sioux Falls Washington
Washington Triangular
Round 1
120
01/31
W
F 7-0 2:42
T. Miller
Garretson
Garretson Quad
Round 1
120
01/31
W
F 13-0 4:53
U. Hernandez
Luverne
Garretson Quad
Round 1
120
01/30
W
DEC 2-0
B. VanRoekel
Elk Point-Jefferson
Garretson Quad
Round 1
120
01/27
W
DEC 7-2 TB1
O. Fischer
Milbank
2024 Boys Les Tlustos-Brookings Invite
Placement Matches
120
01/27
W
DEC 4-2
L. Quam
Brookings
2024 Boys Les Tlustos-Brookings Invite
4th WB 16 & 6th WB 32
120
01/27
L
DEC 7-5 TB1
E. Greenman
Canby
2024 Boys Les Tlustos-Brookings Invite
Semis with WB
120
01/27
W
F 9-0 5:00
J. Mason
Pierre
2024 Boys Les Tlustos-Brookings Invite
Quarters with WB
120
01/27
W
F 2-0 0:31
G. Scott
Lennox
2024 Boys Les Tlustos-Brookings Invite
Round 2
120
01/26
W
F 7-0 2:32
C. Peterson
Chester Area
Alcester Quad
Round 1
120
01/24
W
MD 11-1
L. Johnson
Madison
Madison Quad
Round 1
120
01/06
L
F 10-0 3:36
E. Tschetter
Marion/Freeman
Jesse James Invitational
1st & 3rd (16 Man)
120
01/06
W
DEC 4-3 TB1
C. Glassford
Tri-Valley
Jesse James Invitational
Semis and Consolation
120
01/06
W
F 9-0 3:37
B. Fennel
Elk Point-Jefferson
Jesse James Invitational
Round 2
120
01/06
W
F 2-0 1:50
T. Miller
Garretson
Jesse James Invitational
Round 1 (16 Man)
120
12/30
L
F 4-0 2:22
O. Fischer
Milbank
2023 Floyd Farrand Boys Invitational
Placing Round
120
12/30
W
MD 9-0
B. Parsons
Sioux Falls Washington
2023 Floyd Farrand Boys Invitational
Consolation Semis
120
12/30
L
TF 17-1 4:37
G. Lohr
Watertown
2023 Floyd Farrand Boys Invitational
Semis and WR with Semis
120
12/30
W
DEC 6-0
J. Milliron
Brookings
2023 Floyd Farrand Boys Invitational
Quarters and WB with Quarters
120
12/30
W
F 2-0 1:41
C. Lynch
O`Gorman
2023 Floyd Farrand Boys Invitational
16 Round 1 & 32 Round 2
120
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
06/28
L
FOR 0-0
S. Crago
Miller
Northern State Team Camp Indv.
Round 4
116-118
06/28
L
FOR 0-0
H. Opitz
Aberdeen Central
Northern State Team Camp Indv.
Round 3
116-118
06/28
L
FOR 0-0
T. King
Glasgow
Northern State Team Camp Indv.
Round 2
116-118
02/08
L
DEC 3-1
E. Tschetter
Marion/Freeman
MVPCS Quad
Round 1
113
02/01
L
MD 16-8
O. Rigg
Elk Point-Jefferson
Luverne Quad
Round 1
113
01/31
L
F 2-2
B. Rock
Luverne
Luverne Quad
Round 1
113
01/07
L
DEC 6-0
A. Schultz
Marion/Freeman/Freeman Academy/Canistota/Menno
Jesse James Invitational
1st & 3rd (16 Man)
113
01/07
W
DEC 3-2
O. Rigg
Elk Point-Jefferson
Jesse James Invitational
4th Wrestleback (16 Man)
113
01/07
L
TF 16-0 4:00
C. Hendrixson
Tri-Valley
Jesse James Invitational
combined
113
01/07
W
DEC 3-2
A. Schultz
Marion/Freeman/Freeman Academy/Canistota/Menno
Jesse James Invitational
combined
113
01/07
W
DEC 11-4
O. Rigg
Elk Point-Jefferson
Jesse James Invitational
Round 1 (16 Man)
113
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024