Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 6-9 · Resumes Today at 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 6-8 · Resumes Today at 11:30 AM UTC
Knockout Summer Slam 2024
Today · 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Today · 2:00 PM UTC
Freeco USA Elementary National Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Joseph Dubbels
Results
High School Results
High School
High School
International
Youth
Other
Season
2014-2015
2013-2014
2012-2013
2011-2012
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/21
W
DEC 10-4
J. Lorenz
---
Section 3AAA Individual Tournament
Placement Matches (8 Man)
152
02/21
W
DEC 10-9
A. Lindstrom
---
Section 3AAA Individual Tournament
Semis & 1st WB (8 Man)
152
02/20
W
TF 15-0 3:58
D. Long
---
Section 3AAA Individual Tournament
Quarterfinals (8 Man)
152
01/03
L
DEC 3-2
P. Mewes
Jamestown
Rumble on the Red - Varsity
6th WB
152
01/03
W
DEC 12-6
A. Bertram
Byron
Rumble on the Red - Varsity
5th WB
152
01/02
W
F 4-0 1:21
J. Reich
Waconia
Rumble on the Red - Varsity
4th WB
152
01/02
L
MD 9-1
C. Brolsma
---
Rumble on the Red - Varsity
Champ & 3rd WB
152
01/02
W
F 2-0 1:30
A. Siaway
Fargo South
Rumble on the Red - Varsity
Champ & 1st WB
152
01/02
W
MD 12-4
J. Lorenz
---
Rumble on the Red - Varsity
Champ Round 1
152
12/20
L
DEC 5-4 TB1
S. Siewert
Lake City
Ole/Raider Invite
Placement Matches (16 Man)
160
12/20
L
DEC 5-4 TB1
S. Siewert
Lake City
Ole/Raider Invite
Placement Matches (16 Man)
160
12/20
W
DEC 5-3
E. Kluck
Wayzata
Ole/Raider Invite
Semis & 3rd WB (16 Man)
160
12/20
W
DEC 5-3
E. Kluck
---
Ole/Raider Invite
Semis & 3rd WB (16 Man)
160
12/20
W
DEC 6-3
R. Chavez
St. Charles
Ole/Raider Invite
Quarters & 1st WB (16 Man)
160
12/20
W
DEC 6-3
R. Chavez
St. Charles
Ole/Raider Invite
Quarters & 1st WB (16 Man)
160
12/20
W
F 17-1 4:31
M. Bradley
Mahtomedi
Ole/Raider Invite
Round 1 (16 Man)
160
12/20
W
F 17-1 4:31
M. Bradley
Mahtomedi
Ole/Raider Invite
Round 1 (16 Man)
160
12/14
W
F 5-0 2:40
L. Rogers
---
2014 JCC Pizza Ranch Invitational
Placement Matches (16 Man)
160
12/13
W
DEC 10-5
S. Nielsen
Luverne
2014 JCC Pizza Ranch Invitational
4th Wrestleback (16 Man)
160
12/13
L
DEC 8-2
D. Herman
United South Central
2014 JCC Pizza Ranch Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
160
12/13
W
DEC 6-1
M. Zertuche
Sioux City East
2014 JCC Pizza Ranch Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
160
2013-2014
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/23
W
DEC 9-2
j. lanik
---
MN Section 3AAA Individual 2014
2nd Place Match (8 Man)
145
02/23
L
MD 10-2
B. Morgan
Apple Valley
MN Section 3AAA Individual 2014
Placement Matches (8 Man)
145
02/22
W
F 2-0 0:34
A. Cleveland
Henry Sibley
MN Section 3AAA Individual 2014
Semis & 1st WB (8 Man)
145
01/31
W
DEC 9-4
D. Bethke
Apple Valley
Apple Valley @ Eagan
Round 1
145
12/28
L
DEC 7-0
J. Steinbauer
Waconia
Rumble on the Red - Varsity
4th WB
145
12/28
W
F 8-1 3:57
J. Meland
Sisseton
Rumble on the Red - Varsity
Champ & 3rd WB
145
12/27
W
DEC 9-4
T. Held
Royalton-Upsala
Rumble on the Red - Varsity
2nd WB
145
12/27
L
DEC 7-6
A. Bertram
Byron
Rumble on the Red - Varsity
Champ & 1st WB
145
12/27
W
DEC 8-6
H. Sorenson
Frazee
Rumble on the Red - Varsity
Champ Round 1
145
11/02
L
DEC 7-2
K. Baker
Coon Rapids Mat Bandits Wrestl
Cliff Keen USAW Preseason Nat. - HS Boys
R3 - WB (128 Man)
152
11/02
L
DEC 7-2
C. Looper
Oklahoma
Cliff Keen USAW Preseason Nat. - HS Boys
R2
152
2012-2013
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/01
W
DEC 3-1
J.
Burnsville
Eagan @ Burnsville
Round 1
132
01/20
W
MD 9-1
T. Dahlstrom
St.Francis Fighting Saints Wrestlings
St.Francis Fighting Saints Wrestlings @ Eagan
Round 1
132
01/20
W
DEC 7-2
D. Ballek
Hibbing High School
Hibbing High School @ Eagan
Round 1
132
01/12
W
F 0-0 3:36
S. Christensen
East Ridge
East Ridge @ Eagan
Round 1
132
01/11
L
DEC 9-6
J. Wood
---
Stillwater @ Eagan
Round 1
132
01/04
L
DEC 5-2
A. Walock
---
Apple Valley @ Eagan
Round 1
138
12/29
L
DEC 3-2
K. Owusu
Rosemount
Rumble On The Red - Varsity
4th WB
132
12/28
L
DEC 12-6
A. Johnson
Dilworth-Glyndon-Felton
Rumble On The Red - Varsity
Champ & 3rd WB
132
12/28
W
DEC 6-2
M. Marasch
---
Rumble On The Red - Varsity
Champ & 1st WB
132
11/03
L
DEC 5-0
S. Stetzel
P.W.C.
Cliff Keen USAW Preseason Nationals - HS
R5 - WB (128 & 64)
138
11/03
W
DEC 4-0
R. Washham
Bettendorf Wrestling
Cliff Keen USAW Preseason Nationals - HS
R4 - Champ & WB (128, 64, & 32)
138
11/03
W
MD 11-1
A. Tank
Xtreme wrestling
Cliff Keen USAW Preseason Nationals - HS
R3 - WB (128 Man)
138
11/03
L
DEC 7-0
C. Ferreira
---
Cliff Keen USAW Preseason Nationals - HS
R2
138
10/28
L
MD 16-5
M. Jr
St Johns
InterMat JJ Classic
2nd Wrestleback (32 Man)
138
10/28
W
DEC 5-1
J. Morkel
Independence
InterMat JJ Classic
Round 2 Champ & WB (32 Man)
138
10/28
L
MD 15-5
B. Carlisle
Prior Lake
InterMat JJ Classic
Round 1 (64 Man)
138
2011-2012
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/11
L
F 0-0 5:10
P. Anderson
Rogers
MN USA Kids & Cadets State Folkstyle
Round 5
132
03/11
W
DEC 6-3
B. Hallet
New Prague Barbarians
MN USA Kids & Cadets State Folkstyle
Round 4
132
03/11
W
DEC 4-3
N. Hellman
Princeton
MN USA Kids & Cadets State Folkstyle
Round 3
132
03/10
L
TF 19-4
G. Ascheman
Aftershock
MN USA Kids & Cadets State Folkstyle
Round 2
132
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024