Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Beau Weber
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2021-2022
Team Name
MOC-FV
MOC-Floyd Valley
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/10
L
F 9-2 2:50
C. VandeBrake
Western Christian
IHSAA 2A District 8 @ Sioux Center
Placement (12 Man)
190
02/10
W
DEC 11-10
L. Sandman
Spirit Lake Park
IHSAA 2A District 8 @ Sioux Center
Cons. Semis (12 Man)
190
02/10
L
DEC 12-5
C. VandeBrake
Western Christian
IHSAA 2A District 8 @ Sioux Center
Quarters (12 Man)
190
01/31
W
F 2-0 0:57
D. Olvera
Boyden-Hull/Rock Valley
BHRV/MOC-FV/OKO-HMS
Round 1
190
01/31
L
MD 14-1
J. Gellerman
Okoboji/HMS
BHRV/MOC-FV/OKO-HMS
Round 1
190
01/26
W
F 4-6 2:56
S. Bockman
Okoboji
Siouxland Conference Tournament - 2024
3rd Place
190
01/26
W
F 2-0 0:53
D. Olvera
Rock Valley (Boyden-Hull/RV)
Siouxland Conference Tournament - 2024
Cons Semi (8 Man)
190
01/26
L
MD 11-3
B. Lamfers
Sioux Center
Siouxland Conference Tournament - 2024
Semis & Cons Rnd1 (8 Man)
190
01/24
W
F 2-0 1:33
J. Breyfogle
Sioux City East
MOC-FV Triad - SBL, Storm Lake, MOC-FV
Round 1
190
01/24
W
F 2-0 3:35
W. Ryan
Sergeant Bluff-Luton
MOC-FV Triad - SBL, Storm Lake, MOC-FV
Round 1
190
01/24
W
F 9-5 3:13
X. Mendez-Rosas
Storm Lake
MOC-FV Triad - SBL, Storm Lake, MOC-FV
Round 1
190
01/20
W
TF 19-2 4:34
X. Mendez-Rosas
Storm Lake
Bishop Heelan Invitational
Placement Matches (16 Man)
190
01/20
L
DEC 5-3
J. Cleary
Bishop Heelan
Bishop Heelan Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
190
01/20
W
F 4-0 1:51
J. Wientjes
Watertown
Bishop Heelan Invitational
2nd Wrestleback (16 Man)
190
01/20
L
F 6-0 3:32
J. Thompson
Norfolk
Bishop Heelan Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
190
01/20
W
F 4-1 1:28
N. Gubbels
Harlan
Bishop Heelan Invitational
Round 1 (16 Man)
190
01/17
L
DEC 7-2
C. Feuerhelm
LeMars
MOC-FV Triad - Spencer, Le Mars, MOC-FV
Round 1
190
01/17
W
F 7-7 3:41
T. Zinn
Spencer
MOC-FV Triad - Spencer, Le Mars, MOC-FV
Round 1
190
01/12
L
F 6-1 2:56
B. Lamfers
Sioux Center
MOC-FV Triad - Sioux Center, West Lyon, MOC-FV
Round 1
190
01/06
W
F 2-0 1:20
M. Grage
MMC/RU
West Sioux Invite 2024
Placement Matches (16 Man)
190
01/06
W
F 2-0 0:18
A. Socknat
Kingsley-Pierson
West Sioux Invite 2024
4th Wrestleback (16 Man)
190
01/06
L
F 3-3 2:57
S. Persinger
West Sioux, Hawarden
West Sioux Invite 2024
Semis & 3rd WB (16 Man)
190
12/20
L
TF 16-0 3:22
J. Bishop
Hinton
MOC, Hinton, Sioux Central, SC North Quad
Round 1
190
12/20
W
F 2-0 1:59
R. Anderson
Sioux Central
MOC, Hinton, Sioux Central, SC North Quad
Round 1
190
12/15
W
F 2-2 1:26
P. Phillips
Storm Lake
S-O / MOC / SL / ELC
Round 1
190
12/08
W
F 6-4 5:54
E. Pedersen
Central Lyon/George-Little Rock
CLGLR/Sheldon/MOC
Round 1
190
12/08
W
F 7-0 2:24
A. Miller
Sheldon/South O`Brien
CLGLR/Sheldon/MOC
Round 1
190
12/02
W
F 0-0
B. Rodriguez
Estherville Lincoln Central
Lyle Lundren Duals
Round 1
190
12/02
W
F 3-2 1:46
N. Hede
Dakota Valley
Lyle Lundren Duals
Round 1
190
11/29
W
F 4-3 2:37
B. Good
Cherokee, Washington
SSC, MVAO, MOC, CHER Quad
Round 1
190
11/29
W
F 2-0 1:03
W. Mernka
South Central Calhoun
SSC, MVAO, MOC, CHER Quad
Round 1
215
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/03
L
F 5-0 2:52
E. Wiersma
Okoboji/HMS
Siouxland Conference Duals
Round 1
195
02/02
L
F 4-1 1:34
K. Quijada
Boyden-Hull/Rock Valley
Siouxland Conference Duals
Round 1
195
01/25
L
DEC 4-3
M. Streck
Sergeant Bluff-Luton
SBL/MOC/SSC
Round 1
182
01/21
L
F 9-1 4:31
L. Mead
Norfolk
Bishop Heelan Invitational 2023
Quarterfinals (16) and Cons rd 1 (16 Man)
182
01/21
L
F 6-0 5:53
J. Cleary
Bishop Heelan
Bishop Heelan Invitational 2023
Round 1 (16 Man)
182
01/13
L
MD 11-3
B. Lamfers
Sioux Center
West Lyon / MOC-FV / Sioux Center Dual
Champ. Round 1
182
01/13
W
F 3-5 1:47
J. Meer
West Lyon
West Lyon / MOC-FV / Sioux Center Dual
Champ. Round 1
182
01/07
L
F 11-3 4:21
P. Hackett
Kingsley-Pierson
West Sioux Invite 2023
Placement Matches (16 Man)
195
01/07
L
F 13-1 5:41
T. Edwards
Ridge View
West Sioux Invite 2023
4th Wrestleback (16 Man)
195
01/07
W
F 7-0 1:37
B. Kwiecinski
Sioux Falls Lincoln
West Sioux Invite 2023
Semis & 3rd WB (16 Man)
195
01/07
W
F 2-0 0:46
C. Astidiaas
Cherokee, Washington
West Sioux Invite 2023
2nd Wrestleback (16 Man)
195
01/07
L
DEC 9-5
E. Kruger
Central Lyon/George-Little Rock
West Sioux Invite 2023
Quarters & 1st WB (16 Man)
195
01/07
W
F 2-0 0:35
D. Avila-Silvas
West Sioux, Hawarden
West Sioux Invite 2023
Round 1 (16 Man)
195
01/06
L
F 2-1 2:30
A. Grunhovd
Lake Mills
SLP `Jerry Hentges` Dual Tournament
Round 3 (8 Team)
195
01/06
W
F 4-9 3:17
J. Meer
West Lyon
SLP `Jerry Hentges` Dual Tournament
Round 1 (8 Team)
182
01/06
W
F 4-0 1:24
K. Erpelding
East Sac County
SLP `Jerry Hentges` Dual Tournament
Round 2 (8 Team)
195
01/06
W
MD 17-7
K. Clinkenbeard
Spirit Lake Park
SLP `Jerry Hentges` Dual Tournament
Placement Matches (8 Team)
195
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/07
L
F 6-2 2:26
G. Poolman
Spirit Lake Park
SLP `Jerry Hentges` Dual Tournament
Placement Matches (8 Team)
182
01/07
L
F 2-0 0:17
E. Fleshman
West Lyon
SLP `Jerry Hentges` Dual Tournament
Round 2 (8 Team)
182
01/07
L
F 2-0 0:58
B. Peterson
Lake Mills
SLP `Jerry Hentges` Dual Tournament
Round 1 (8 Team)
182
01/07
L
DEC 8-4
R. Davis
Sioux City North
SLP `Jerry Hentges` Dual Tournament
Round 3 (8 Team)
182
12/11
L
F 9-2 3:31
A. Medina
Sioux City West
Sibley-Ocheyedan Invite
Round 5
182
12/11
L
F 2-0 0:26
J. Bishop
Hinton
Sibley-Ocheyedan Invite
Round 4
182
12/11
L
F 2-0 0:59
G. Lindley
Hinton
Sibley-Ocheyedan Invite
Round 3
182
12/11
L
DEC 10-6
N. Darr
Graettinger Terril/Ruthven-Ayrshire
Sibley-Ocheyedan Invite
Round 2
182
12/11
L
MD 12-3
G. Hoffman
Sergeant Bluff-Luton
Sibley-Ocheyedan Invite
Round 1
182
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024