Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, TBD
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Joseph Martin
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2021-2022
2019-2020
2018-2019
2016-2017
2015-2016
Team Name
5A Ridgeview
5a Ridgeview HS
Arab
Ridgeview
Ridgeview HS
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/27
L
Replay
F 2-0 1:16
B. Henderson
Silverton
OSAA/OnPoint 5A State Championships
5th/3rd
220
02/26
W
Replay
DEC 5-3
J. Cobb
Crescent Valley
OSAA/OnPoint 5A State Championships
Conso Semi
220
02/26
L
Replay
DEC 9-4
S. Echeverria
Hillsboro
OSAA/OnPoint 5A State Championships
Semifinals
220
02/26
W
Replay
F 7-0 2:39
J. Brumble
Crook County
OSAA/OnPoint 5A State Championships
Quarters
220
02/26
W
Replay
F 2-0 0:42
G. Allison
Putnam
OSAA/OnPoint 5A State Championships
Round 1
220
02/13
W
F 2-0 0:49
J. Brumble
Crook County
OSAA 5A Special District 4
Placement (16 Man)
220
02/12
W
F 7-1 1:47
C. Wellman
Redmond
OSAA 5A Special District 4
Semis & 3rd WB (16 Man)
220
02/05
W
F 2-0 0:27
G. Ortega
McKay
Paul/Larson Boys Invitational 2022
1st Place
220
02/05
W
DEC 5-4
J. Chavez
---
Paul/Larson Boys Invitational 2022
Round 4 - Semis and Consolation
220
02/05
W
F 12-3 1:25
O. Platt
Stayton
Paul/Larson Boys Invitational 2022
Round 2-Championship and Consolation
220
02/05
W
F 2-0 0:37
J. Vergara
Southridge
Paul/Larson Boys Invitational 2022
Round 1
220
01/28
W
F 8-0 1:06
H. Rard
Sisters
Varsity Tod Surmon/Mid-Valley Classic
Placement Matches (12 Man)
220
01/28
W
F 2-0 0:34
G. Tammad
Sandy
Varsity Tod Surmon/Mid-Valley Classic
Semis & 2nd WB (12 Man)
220
01/28
W
F 2-0 1:08
B. Young
Churchill
Varsity Tod Surmon/Mid-Valley Classic
Quarterfinals (12 Man)
220
01/26
W
F 0-0
J. Griffin
Pendleton
Pendleton Duals
Round 2 (3 Team)
285
01/15
L
Replay
F 2-0 1:59
V. Halstead
5A Thurston
Oregon Classic HS 2022
Round 2 (4 Team)
220
01/15
W
Replay
F 2-0 0:39
N. Howorth
5A Scappoose
Oregon Classic HS 2022
Round 1 (4 Team)
285
01/08
L
F 12-3 4:00
C. Simmons
South Umpqua
Eagle Point Invitational 2022 Varsity
Finals
220
01/08
W
TF 16-0 5:08
J. Baynard
---
Eagle Point Invitational 2022 Varsity
Round 3 All Semi Finals
220
01/08
W
F 9-4 4:31
B. Reedy
South Umpqua
Eagle Point Invitational 2022 Varsity
Round 2 Quarters / Cons. R1 (16)
220
12/30
W
F 5-5 5:06
W. Johnson
Culver
Culver Duals
Round 3 (6 Team)
285
12/30
W
F 4-0 2:25
T. Gastel
Mazama
Culver Duals
Round 5 (6 Team)
220
12/30
W
F 2-1 1:22
K. Yeager
La Pine
Culver Duals
Round 2 (6 Team)
285
12/18
W
F 2-2 1:15
C. Comingore
Madras High School
2021 Adrian Irwin Memorial Mens Tourn.
Placement Matches (32 Man)
220
12/18
W
F 2-0 1:10
J. Washington
Sisters High School
2021 Adrian Irwin Memorial Mens Tourn.
Semis & 5th WB (32 Man)
220
12/12
W
F 2-0 0:45
C. Clark
Harrisburg High School
2021 Adrian Irwin Memorial Mens Tourn.
Quarters & 3rd WB (32 Man)
220
12/11
W
F 2-2 2:34
W. Anderson
North Medford
North Bend Coast Classic
Placement Matches (32 Man)
220
12/11
W
F 5-0 2:30
M. McCoy
Henley
North Bend Coast Classic
Semis & 5th WB (32 Man)
220
12/11
W
F 5-0 0:54
C. Johns
Cottage Grove
North Bend Coast Classic
Quarters & 3rd WB (32 Man)
220
12/10
W
F 4-0 0:31
L. Reed
Junction City
North Bend Coast Classic
Round 2 Champ & WB (32 Man)
220
12/04
W
F 7-1 2:27
T. Wells
McLoughlin
GFP Central Oregon Official`s Tournament 2021/22
Finals
220
12/04
W
F 2-0 0:31
J. George
South Albany
GFP Central Oregon Official`s Tournament 2021/22
Round 5
220
12/04
W
F 2-0 1:08
H. Rard
Sisters
GFP Central Oregon Official`s Tournament 2021/22
Round 2
220
12/01
W
F 8-8 5:36
D. Hankey
La Pine
Ridgeview Duals
Round 1 (6 Team)
220
12/01
W
F 7-4 4:37
M. McCoy
Henley
Ridgeview Duals
Round 4 (6 Team)
220
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/28
L
F 5-2 2:27
G. Padilla
Central
OSAA/OnPoint State Championships
Last Friday Conso
5A-220
02/28
W
MD 10-0
J. Archer
Scappoose
OSAA/OnPoint State Championships
Friday First Conso Full Round
5A-220
02/28
L
F 7-2 4:13
A. Adams
Crater
OSAA/OnPoint State Championships
Friday First Full Round
5A-220
02/22
L
DEF 0-0
H. Hilderbrand
Crook County
OSAA 5A Special District 4
Placement (16 Man)
220
02/22
W
F 3-2 2:27
M. Torres
---
OSAA 5A Special District 4
Cons. Semis (16 Man)
220
02/22
L
F 10-6 2:48
B. Aamodt
Redmond
OSAA 5A Special District 4
Semis & 3rd WB (16 Man)
220
02/22
W
F 2-0 0:33
J. VanLeuven
---
OSAA 5A Special District 4
Quarters & 1st WB (16 Man)
220
02/08
W
F 2-0 1:25
D. Monson
West Albany
Silverton Dual Tournament
Finals (2 Team)
285
02/08
W
F 7-3 2:46
J. Keiser
Glencoe
Silverton Dual Tournament
Finals (2 Team)
285
02/08
L
DEC 6-0
E. Garrison
silverton
Silverton Dual Tournament
Finals (2 Team)
285
01/25
L
F 2-0 0:42
B. Larsen
---
Tod Surmon Invitational
Round 1 (8 Team)
285
01/25
W
F 2-2 1:14
P. Martin
Canby
Tod Surmon Invitational
Round 2 (8 Team)
285
01/25
W
F 2-2 0:53
K. Holdaway
West Salem
Tod Surmon Invitational
Round 3 (8 Team)
285
01/17
L
F 10-5 3:52
G. Olbrich
5a Crescent Valley
Oregon Classic HS 2020
Round 1 (4 Team)
285
01/17
W
F 5-0 1:03
D. Chavarria
5a Hood River Valley
Oregon Classic HS 2020
Round 2 (4 Team)
285
01/17
W
F 2-0 1:25
J. DeGeer
5a Pendleton
Oregon Classic HS 2020
Round 3 (4 Team)
285
01/17
L
F 6-5 3:34
J. Foss
5a Thurston
Oregon Classic HS 2020
Quarterfinals (16 Team)
220
01/04
W
F 6-3 2:50
D. King
Sisters
Bend Invite
Placement Matches (16 Man)
285
01/04
W
F 2-0 3:44
D. DelosReyes
Klamath Union
Bend Invite
Semis & 3rd WB (16 Man)
285
01/04
W
F 2-5 0:53
C. Endacott
Klamath Union
Bend Invite
Quarters & 1st WB (16 Man)
285
12/28
W
F 2-0 0:58
L. Wolgamott
Elmira
Thurston Dual Tournament
Round 3 (8 Team)
220
12/28
W
F 2-0 1:30
K. Bowditch
Thurston
Thurston Dual Tournament
Placement Matches (8 Team)
220
12/21
W
F 2-0 0:45
J. Aragon
Nyssa High School
2019 Adrian Irwin Memorial Tourn. Mens
Placement Matches (32 Man)
220
12/21
L
F 2-0 1:42
M. Oberst
Mountain View High School
2019 Adrian Irwin Memorial Tourn. Mens
6th Wrestleback (32 Man)
220
12/21
L
TF 16-0 4:14
T. Schulz
Mountain View High School
2019 Adrian Irwin Memorial Tourn. Mens
Semis & 5th WB (32 Man)
220
12/21
W
F 2-0 0:57
B. Patterson
Summit High School
2019 Adrian Irwin Memorial Tourn. Mens
Quarters & 3rd WB (32 Man)
220
12/21
W
F 2-0 0:12
R. King
Mountain View High School
2019 Adrian Irwin Memorial Tourn. Mens
Round 2 Champ & WB (32 Man)
220
12/08
L
F 3-2 2:51
R. Eck
Mountain View
Central Oregon Officials Tournament 2019
Placement Matches (8 Man)
285
12/07
W
F 2-0 1:12
D. Sumner
Madras
Central Oregon Officials Tournament 2019
2nd Wrestleback (8 Man)
285
12/07
L
F 6-4 5:05
M. Heutzenroeder
---
Central Oregon Officials Tournament 2019
Semis & 1st WB (8 Man)
285
12/07
W
F 2-0 0:58
D. Sherburn
Crane
Central Oregon Officials Tournament 2019
Quarterfinals (8 Man)
285
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/23
L
DEC 4-2
L. Kerr
North Eugene
OSAA/OnPoint State Championships
Friday First Conso Full Round
5A-220
02/22
L
F 7-2 3:15
M. Lee
Lebanon
OSAA/OnPoint State Championships
Friday First Full Round
5A-220
02/09
W
F 8-6 2:53
D. Young
Redmond
OSAA 5A Intermountain Conference
Placement (16 Man)
220
02/09
W
F 4-2 3:03
J. Griffin
Pendleton
OSAA 5A Intermountain Conference
Semis & 3rd WB (16 Man)
220
02/02
W
DEF 6-3 1:31
M. Torres
---
White Buffalo Invite 2019
Placement Matches (8 Man)
220
02/02
L
F 6-5 3:44
M. Krieger
Corbett
White Buffalo Invite 2019
Semis & 1st WB (8 Man)
220
01/26
L
F 0-0 5:52
D. Bowlin
Dayton
Tod Surmon Invitational
Semis (4 Team)
220
01/26
L
F 0-0 1:59
K. Holdaway
West Salem
Tod Surmon Invitational
Round 3 (4 Team)
285
01/26
W
F 0-0 1:37
M. Navarro
Mountainside
Tod Surmon Invitational
Round 2 (4 Team)
285
01/26
W
F 0-0 3:10
J. Montes
Eagle Point
Tod Surmon Invitational
Round 1 (4 Team)
285
01/05
L
F 4-0 2:26
M. Montgomery
Elmira
Bend Invite
Semis & 3rd WB (16 Man)
220
01/05
W
F 2-4 2:41
J. Griffin
Pendleton
Bend Invite
2nd Wrestleback (16 Man)
220
01/05
L
F 2-0 2:44
S. Rue
Canby
Bend Invite
Quarters & 1st WB (16 Man)
220
01/05
W
F 2-2 1:42
D. Young
Redmond
Bend Invite
Round 1 (16 Man)
220
12/29
L
F 4-1 3:35
M. Meyer
---
Carey Larson Memorial
Placement Matches (16 Man)
220
12/29
L
TF 22-6 4:00
S. Mitberg
Beaverton
Carey Larson Memorial
Semis & 3rd WB (16 Man)
220
12/29
W
F 2-0 0:37
M. Zirsel
Molalla
Carey Larson Memorial
Quarters & 1st WB (16 Man)
220
12/22
L
DEC 6-0
J. Conklin
Mountain View High School
Adrian Irwin Memorial Tournament
Placement Matches (32 Man)
222
12/22
W
F 1-5 2:19
R. Eck
Mountain View High School
Adrian Irwin Memorial Tournament
6th Wrestleback (32 Man)
222
12/22
W
F 4-2 1:27
S. Pinon
Grants Pass High School
Adrian Irwin Memorial Tournament
Semis & 5th WB (32 Man)
222
12/22
W
F 6-5 2:56
K. Zemke
Madras High School
Adrian Irwin Memorial Tournament
4th Wrestleback (32 Man)
222
12/22
W
F 0-4 1:27
D. Young
Redmond High School
Adrian Irwin Memorial Tournament
Quarters & 3rd WB (32 Man)
222
12/22
W
F 5-2 2:21
M. Torres
---
Adrian Irwin Memorial Tournament
2nd Wrestleback (32 Man)
222
12/21
L
DEC 8-6
J. Lopez
Nyssa High School
Adrian Irwin Memorial Tournament
Round 1 (32 Man)
222
12/08
L
F 2-0 1:49
R. Sheller
Irrigon
Culver Invitational
5 th place match
220
12/08
L
DEC 6-2
J. Aguilera
---
Culver Invitational
#8
220
12/08
L
F 2-0 0:46
C. Hoke
Culver
Culver Invitational
semi top
220
12/08
W
F 2-0 0:19
A. Brown
Corbett
Culver Invitational
#4
220
12/07
W
F 2-0 0:38
O. Piza
Madras
Culver Invitational
#2
220
11/28
W
DEC 4-1
L. Maluff
---
Arab @ Vestavia Hills
Round 1
138
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
12/03
W
DEC 12-7
J. Young
Mae Jemison
37th Huntsville Invitational
Placement
106
12/03
W
F 2-0 0:57
C. Stewart
Scottsboro
37th Huntsville Invitational
Round 5 (10 Man)
106
12/03
W
F 2-0 0:16
Z. Reyes
East Limestone
37th Huntsville Invitational
Round 4 (10 Man)
106
12/03
W
F 2-0 0:30
A. Pablo
Fort Payne
37th Huntsville Invitational
Round 2 (10 Man)
106
12/03
W
F 4-0 3:29
S. Childress
Buckhorn
37th Huntsville Invitational
Round 1 (10 Man)
106
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/19
L
MD 11-0
m. stone
---
2016 AHSAA Wrestling Championships
Semis & 3rd WB (16 Man)
6A 106
02/19
W
DEC 10-8 SV
S. BURT
---
2016 AHSAA Wrestling Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
6A 106
02/19
L
DEC 22-15
R. Lawhorn
McAdory
2016 AHSAA Wrestling Championships
Quarters & 1st WB (16 Man)
6A 106
02/18
W
DEC 12-7
B. Ledbetter
---
2016 AHSAA Wrestling Championships
Round 1 (16 Man)
6A 106
02/13
L
DEC 8-4
G. Vazquez
Pinson Valley
AHSAA 6A North Super Section
Placement Matches (16 Man)
106
02/13
W
DEC 8-7
B. DENT
Minor
AHSAA 6A North Super Section
4th Wrestleback (16 Man)
106
02/13
W
F 5-3 1:27
H. ESTIS
Muscle Shoals
AHSAA 6A North Super Section
Semis & 3rd WB (16 Man)
106
02/12
L
DEC 12-9
G. Vazquez
Pinson Valley
AHSAA 6A North Super Section
Quarters & 1st WB (16 Man)
106
01/15
L
TF 22-4 6:00
m. stone
---
2016 HHS Patriot Duals
Round 1 (3 Team)
106
01/15
W
MD 17-7
C. Souder
---
2016 HHS Patriot Duals
Round 3 (4 Team)
106
01/15
L
MD 19-10
J. SHAW
Tuscaloosa County Blue
2016 HHS Patriot Duals
Round 1 (4 Team)
106
01/15
W
DEC 9-6
Z.
Bob Jones
Bob Jones @ Arab
Round 1
106
12/05
L
F 12-1 4:50
G. Schoeberl
Independence
36th Annual Huntsville Invitational
Placement (16 Man)
113
12/05
L
TF 17-1 4:02
J. SYNDER
Bob Jones
36th Annual Huntsville Invitational
Cons. Semis (16 Man)
113
12/05
W
F 5-3 1:29
M. CRAIG
Athens
36th Annual Huntsville Invitational
Semis & WB (16 Man)
113
12/05
L
F 7-1 1:35
G. Schoeberl
Independence
36th Annual Huntsville Invitational
Quarters & WB (16 Man)
113
12/05
W
F 2-0 0:15
J. HARKINS
Huntsville
36th Annual Huntsville Invitational
Round 3 (16 Man)
113
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024