Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, TBD
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
kohle konuf
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2019-2020
2018-2019
2017-2018
2016-2017
Team Name
South East Polk
South East Polk
Southeast Polk
Southeast Polk
Southeast Polk Gold
Southeast Polk JV
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/01
W
DEC 8-3
M. Walker
---
Fort Dodge JV Invitational
Finals (8 Man)
150-165
02/01
W
F 2-0 1:59
R. Smith
Cedar Falls
Fort Dodge JV Invitational
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
150-165
02/01
L
MD 14-3
E. Surface
Epworth, Western Dubuque
Fort Dodge JV Invitational
Quarterfinals (8 Man)
150-165
01/25
W
DEC 7-3
E. Ross
Wapello
John Byers Invitation 2020
Placement Matches (8 Man)
152
01/25
W
DEC 10-8
C. Hunter
---
John Byers Invitation 2020
2nd Wrestleback (8 Man)
152
01/25
L
MD 14-4
Z. Roeder
---
John Byers Invitation 2020
Quarterfinals (8 Man)
152
12/21
W
F 2-0 0:55
C. Spradlin
Hampton-Dumont
Roland-Story JV Tournament - 2019
Round 3
- 18
12/21
W
F 5-1 1:14
W. Healy
Kuemper Catholic
Roland-Story JV Tournament - 2019
Round 2
- 18
12/21
W
F 2-0 0:22
W. Vanderpool
PCM
Roland-Story JV Tournament - 2019
Round 1
- 18
12/12
W
F 4-0 2:17
R. Allen
Ankeny
Ankeny JV Double Duals
Champ. Round 1
152
12/07
L
F 3-2 2:45
E. Terwilleger
Iowa City Liberty
Tipton Invitational
Placement Matches (8 Man)
152
12/07
W
MD 12-3
B. Valet
Tipton
Tipton Invitational
2nd Wrestleback (8 Man)
152
12/07
L
F 10-1 1:32
W. Esmoil
---
Tipton Invitational
Semis & 1st WB (8 Man)
152
12/07
W
F 10-4 4:41
E. Terwilleger
Iowa City Liberty
Tipton Invitational
Quarterfinals (8 Man)
152
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/26
W
F 3-2 3:48
B. Lund
Cedar Falls
Fort Dodge JV Invitational
Round 3 (4 Man)
151-160
01/26
L
F 2-0 0:49
B. Reynolds
Webster City
Fort Dodge JV Invitational
Round 2 (4 Man)
151-160
01/26
W
DEC 11-8
D. Zimmerman
Fort Dodge
Fort Dodge JV Invitational
Round 1 (4 Man)
151-160
01/09
W
F 0-0 1:00
G. Allen
Waukee
Southeast Polk @ Waukee
Round 1
152
01/05
W
F 2-0 1:31
I. Henson
North Tama
Gladbrook-Reinbeck Duals
Round 4 (6 Team)
152
01/05
W
DEC 5-4
T. Cleveland
Dike-New Hartford
Gladbrook-Reinbeck Duals
Round 5 (6 Team)
152
01/05
L
TF 16-1 3:20
K. Cole
West Delaware
Gladbrook-Reinbeck Duals
Round 3 (6 Team)
152
01/05
W
F 2-2 2:00
K. Schirmer
Western Dubuque
Gladbrook-Reinbeck Duals
Round 2 (6 Team)
152
12/19
L
F 5-2 2:07
L. Stevens
---
Southeast Polk @ Marshalltown
Round 1
152
12/19
L
F 2-5 1:44
A. Avalos
Marshalltown
Southeast Polk @ Marshalltown
Round 1
152
12/15
W
FOR 0-0
L. Swenson
South Hamilton
Jim Kinyon Norsemen Invitational - 2018
Placement Matches (8 Man)
152
12/15
L
F 2-0 1:04
K. Pierce
Gilbert
Jim Kinyon Norsemen Invitational - 2018
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
152
12/15
W
DEC 12-5
L. Muench
Southeast Valley
Jim Kinyon Norsemen Invitational - 2018
Prelim Consolation
152
12/15
L
MD 12-1
E. Thorson
Roland-Story
Jim Kinyon Norsemen Invitational - 2018
Quarterfinals (8 Man)
152
12/08
L
F 6-3 3:13
N. Linsley
Knoxville
Knoxville Panther Invitational
Round 5 (5 Man)
152
12/08
L
DEC 7-2
L. Bain
Southeast Polk JV
Knoxville Panther Invitational
Round 4 (5 Man)
152
12/08
W
F 11-0 3:10
C. Hollinrake
Knoxville
Knoxville Panther Invitational
Round 3 (5 Man)
152
12/08
W
F 12-0 4:57
B. Haubrich
Notre Dame, Burlington,
Knoxville Panther Invitational
Round 1 (5 Man)
152
12/01
L
MD 11-3
K. Williams
Iowa City Liberty
Tipton Invitational
Placement Matches (8 Man)
152
12/01
W
F 4-0 1:17
S. Schmidt
Tipton
Tipton Invitational
Semis & 1st WB (8 Man)
152
12/01
W
F 5-2 1:47
J. Fahrenkrug
---
Tipton Invitational
Quarterfinals (8 Man)
152
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/27
W
DEC 5-2
K. Cook
Fort Dodge
Fort Dodge JV Invitational
Round 3 (4 Man)
133-140
01/27
W
FOR 0-0
M. Sercy
Southeast Polk
Fort Dodge JV Invitational
Round 2 (4 Man)
133-140
01/27
L
F 13-5 4:21
A. Cross
Cedar Falls
Fort Dodge JV Invitational
Round 1 (4 Man)
133-140
01/20
L
MD 12-4
D. Ocheltree
Cedar Rapids Kennedy
Hegarty JV Duals
Round 2 (8 Team)
145
01/20
L
F 1-2 3:18
T. Lyon
Epworth, Western Dubuque
Hegarty JV Duals
Cross Bracket (8 Team)
138
01/20
W
F 12-5 2:33
A. Agut
Cedar Rapids Jefferson
Hegarty JV Duals
Placement Matches (8 Team)
145
01/20
W
F 9-13 5:28
C. Bach
Prairie, Cedar Rapids
Hegarty JV Duals
Round 1 (8 Team)
138
01/19
W
F 8-1 3:10
B. Burkheimer
Ames
Ames @ Southeast Polk
Round 1
138
01/13
W
F 2-0 1:24
B. Johnson
Lewis Central
Valley JV Tournament
Round 3 (4 Man)
Bracket 10
01/13
W
F 2-0 3:15
L. Cayer
Valley, West Des Moines
Valley JV Tournament
Round 2 (4 Man)
Bracket 10
01/13
L
F 4-2 1:37
A. Cross
Cedar Falls
Valley JV Tournament
Round 1 (4 Man)
Bracket 10
01/06
L
MD 11-3
A. Else
Oskaloosa
Ankeny 9/10 Tournament
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
Bracket 8
01/05
W
F 8-2 2:55
J. Sammler
Waukee
Ankeny 9/10 Tournament
Finals (8 Man)
Bracket 8
01/05
W
F 6-0 4:47
A. Johnson
Ankeny
Ankeny 9/10 Tournament
Quarterfinals (8 Man)
Bracket 8
12/16
W
MD 12-2
K. Pierce
Gilbert
Jim Kinyon Norsemen Invitational - 2017
Placement Matches (8 Man)
145
12/16
L
F 2-2 1:23
T. Thompson
South Hamilton
Jim Kinyon Norsemen Invitational - 2017
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
145
12/16
L
F 4-1 1:40
W. Dillon
Grinnell
Jim Kinyon Norsemen Invitational - 2017
Quarterfinals (8 Man)
145
12/09
L
F 10-4 5:45
N. Linsley
Knoxville
Knoxville Panther Invitational
Finals
145
12/09
L
F 6-1 2:58
J. Chadwick
Southeast Polk JV
Knoxville Panther Invitational
Round 2
145
12/09
L
F 2-0 1:46
Z. Barnes
Fairfield
Knoxville Panther Invitational
Round 1
145
12/02
L
MD 11-2
C. Howland
Iowa Falls
Gilbert Duals
---
145
12/02
W
F 2-0 1:34
K. Pierce
Gilbert
Gilbert Duals
---
145
12/02
L
F 7-2 3:10
C. Klingson
Southeast Valley
Gilbert Duals
---
145
12/02
L
DEC 5-4
K. Kruse
SH-BCLUW
Gilbert Duals
---
145
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/28
L
F 3-4 4:50
N. Wessels
---
Fort Dodge JV
Round 5 (5 Man)
138 B
01/28
L
MD 14-4
C. Howland
Iowa Falls
Fort Dodge JV
Round 3
138 B
01/28
W
DEC 9-3
A. Paxson
Cedar Falls
Fort Dodge JV
Round 2
138 B
01/28
W
F 0-0
C. Pitts
Johnston
Fort Dodge JV
Round 1
138 B
01/07
L
MD 11-0
C. Prange
Ankeny Centennial
Ankeny 9/10 Tournament
Round 4
138
01/07
L
MD 8-0
N. Scherle
Ankeny
Ankeny 9/10 Tournament
Round 2
138
01/07
W
F 2-0 1:33
C. Pitts
Johnston
Ankeny 9/10 Tournament
Round 1 (16 Man)
138
12/17
L
F 2-0 1:36
I. Crossett
Knoxville
Indianola Ugly Sweater JV Tournament
Round 3 (4 Man)
Bracket31
12/17
L
F 9-5 3:49
A. Mapes
Des Moines East
Indianola Ugly Sweater JV Tournament
Round 2 (4 Man)
Bracket31
12/16
L
F 2-0 0:43
T. Reichenbacker
Ankeny
Indianola Ugly Sweater JV Tournament
Round 1 (4 Man)
Bracket31
12/10
W
DEC 4-1
S. Daves
Urbandale
SEP Rams JV Duals 2016
Round 2 (8 Team)
138
12/03
W
F 6-0 3:57
G. Biddle
Indianola
Winterset JV Tournament
Champ. Round 1
138
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024