Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Josh Cox
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2018-2019
2017-2018
2016-2017
2015-2016
Team Name
Mount Ayr
Mt Ayr
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/15
L
DEC 7-4
B. Pitt
---
IHSAA State Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
1A-285
02/14
W
F 9-8 4:37
C. GALLAGHER
---
IHSAA State Championships
1st WB (16 Man)
1A-285
02/14
L
F 2-0 1:43
T. Dirks
Westwood, Sloan
IHSAA State Championships
Round 1 (16 Man)
1A-285
02/09
W
F 8-3 5:53
H. Holmes
Panorama
IHSAA 1A Dist 2
2nd Place Match (4 Man)
285
02/09
L
F 4-1 3:38
R. Snell
Interstate 35
IHSAA 1A Dist 2
1st & 3rd (4 Man)
285
02/09
W
F 2-0 1:39
R. Rowan
West Central Valley
IHSAA 1A Dist 2
Semifinals (4 Man)
285
02/02
W
F 2-0 1:41
R. Snell
Interstate 35
IHSAA 1A Sect 4
1st and 3rd Place
285
02/02
W
F 2-0 0:35
D. Whipple
---
IHSAA 1A Sect 4
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
285
01/27
W
F 2-0 2:17
J. Stooksbury
Maryville
***Quad State Classic*** REVISED
Placement
285
01/26
L
DEC 3-2
C. Wortman
Millard South
***Quad State Classic*** REVISED
Round 4
285
01/26
W
FOR 0-0
J. Mayville
Millard South
***Quad State Classic*** REVISED
round 3
285
01/26
W
F 2-0 2:12
D. Chisam
Lathrop
***Quad State Classic*** REVISED
Round 2
285
01/26
W
F 10-5 3:09
J. Stooksbury
Maryville
***Quad State Classic*** REVISED
Round 1
285
01/20
L
DEC 2-1 TB1
A. Olson
Missouri Valley
John J Harris Invitational
Placement Matches (16 Man)
285
01/19
W
F 2-0 1:28
S. Howard
Clarinda
John J Harris Invitational
Semis (16 Man)
285
01/19
W
F 2-0 1:12
B. Bellmyer
Griswold
John J Harris Invitational
Quarters (16 Man)
285
01/05
W
F 2-0 0:27
C. Sanger
North Polk
North Polk Round Robin Tournament
Round 5 (6 Man)
285
01/05
L
F 2-0 2:11
K. Medhurst
Waukee
North Polk Round Robin Tournament
Round 4 (6 Man)
285
01/05
W
F 2-0 0:43
M. Naberhaus
Greene County
North Polk Round Robin Tournament
Round 3 (6 Man)
285
01/05
W
F 2-0 0:13
M. Norenberg
Grinnell
North Polk Round Robin Tournament
Round 2 (6 Man)
285
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/10
L
DEF 0-0
K. Schlicht
Silver Spartan
TOA-2018 Dominate in the Dells
Round 4
285
03/10
L
DEF 5-1 5:28
D. Meurett
---
TOA-2018 Dominate in the Dells
Round 2
285
02/16
L
F 2-0 1:12
J. Lukes
South Winneshiek, Calmar
IHSAA State Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
1A-285
02/16
W
F 4-2 3:38
S. Cox
Western Christian
IHSAA State Championships
1st WB (16 Man)
1A-285
02/16
L
DEC 8-4
C. Arends
Dike-New Hartford
IHSAA State Championships
Round 1 (16 Man)
1A-285
02/10
W
F 2-0 2:28
K. Christensen
Bedford/Lenox
IHSAA 1A Dist. 5
1st & 3rd (4 Man)
285
02/10
W
F 2-0 0:21
E. White
Tri-Center
IHSAA 1A Dist. 5
Semifinals (4 Man)
285
02/03
W
F 2-0 1:20
S. Howard
Clarinda
IHSAA 1A Sect. 10
1st and 3rd Place
285
02/03
W
F 4-1 5:49
K. Christensen
Bedford/Lenox
IHSAA 1A Sect. 10
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
285
01/27
L
F 2-0 1:42
S. Ryan
Bishop Miege
Quad State 2018
Placement Matches (8 Man)
285
01/27
W
F 1-0 2:33
J. Mayville
Millard South
Quad State 2018
Semis & 1st WB (8 Man)
285
01/27
W
F 2-0 0:22
J. Umbarger
Tarkio
Quad State 2018
Quarterfinals (8 Man)
285
01/20
L
DEC 5-3 TB1
T. Good
Chariton
John J Harris Invitational
Placement (32 Man)
285
01/20
L
DEC 5-3
D. Jensen
---
John J Harris Invitational
Cons. Round 4
285
01/20
W
F 4-0 5:28
K. Christensen
Bedford/Lenox
John J Harris Invitational
Semis & WB (32 Man)
285
01/20
W
DEC 4-2
A. Seals
Southwest Valley
John J Harris Invitational
Cons. Round 2
285
01/20
L
F 0-0 2:44
B. Sevier
Creston- Orient Macksburg
John J Harris Invitational
Quarters & WB (32 Man)
285
01/17
W
F 2-0 1:27
A. Seals
Southwest Valley
Mount Ayr vs. Southwest Valley
Round 1
285
01/06
W
F 2-0 2:20
J. Stenzel
Shenandoah
North Polk Round Robin Tournament
Round 5 (6 Man)
285
01/06
W
F 4-0 4:19
C. Arndt
Waukee
North Polk Round Robin Tournament
Round 4 (6 Man)
285
01/06
L
F 6-4 4:00
B. Clayton
---
North Polk Round Robin Tournament
Round 3 (6 Man)
285
12/16
W
F 2-0 0:57
A. Seals
Southwest Valley
Pride of Iowa Conference Tournament
Finals
285
12/16
W
DEC 3-0
K. Christensen
Bedford/Lenox
Pride of Iowa Conference Tournament
Consi
285
12/16
L
F 3-6 1:27
M. Bellon
Wayne
Pride of Iowa Conference Tournament
Semis & 3rd WB (16 Man)
285
12/16
W
F 2-0 2:32
M. Kauffman
Pleasantville
Pride of Iowa Conference Tournament
Round2
285
12/14
W
DEC 8-3
J. Christensen
Nodaway Valley
MountAyr/EastUnion/NodawayValley
Champ. Round 1
285
12/09
L
DEC 14-7
D. Jensen
---
Dan Christensen Invitational
Placement Matches (16 Man)
285
12/09
W
F 2-0 1:54
B. Sevier
---
Dan Christensen Invitational
Semis & 2nd WB (16 Man)
285
12/08
W
F 3-3 2:44
D. Strange
Martensdale St. Marys
Dan Christensen Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
285
12/08
L
DEC 5-0
J. Hutton
Interstate 35
I-35 Mt Ayr Wayne
Champ. Round 1
285
12/08
W
DEC 7-4
M. Bellon
Wayne
I-35 Mt Ayr Wayne
Champ. Round 1
285
12/02
L
F 8-0 5:07
D. Sesker
Van Meter/Earlham
Coach Riley Invitational
Placement (10 Man)
285
12/02
W
F 7-5 3:29
L. Ortiz
---
Westminster Tournament
5th & 7th placement
220
12/02
L
F 9-2 3:20
M. Boehlein
Washington
Westminster Tournament
Semis & WB
220
12/02
L
F 5-0 4:48
M. Perla
Marquette
Westminster Tournament
Quarterfinals
220
12/02
W
F 2-0 0:28
K. Christensen
Bedford/Lenox
Coach Riley Invitational
Semis & WB (10 Man)
285
12/02
W
F 2-0 0:26
Q. SMITH
Timberland
Westminster Tournament
Round 5 (12 Man)
220
12/02
L
F 7-1 1:13
J. Kinder
Moberly
Westminster Tournament
Round 4 (12 Man)
220
12/02
L
F 2-0 1:01
M. Boehlein
Washington
Westminster Tournament
Round 3 (12 Man)
220
12/02
W
F 2-0 0:18
W. Schaumburg
MICDS
Westminster Tournament
Round 2 (12 Man)
220
12/02
L
F 13-0 3:36
C. McCracken
Westminster
Westminster Tournament
Round 1 (12 Man)
220
10/29
L
F 2-0 1:17
T. Baugher
SPARTAN MAT CLUB
USAW Preseason Nationals - HS Boys
3rd -7th Place Matches
285
10/29
L
F 4-0 1:44
S. Trenary
Team Valley Wrestling Club
USAW Preseason Nationals - HS Boys
R10.2 - WB
285
10/28
W
DEC 3-1 SV
J. Joy
---
USAW Preseason Nationals - HS Boys
R9 - WB (128, 64, 32, & 8)
285
10/28
W
F 2-0 0:40
H. Hartl
---
USAW Preseason Nationals - HS Boys
R8 - Quarters & WB
285
10/28
L
DEC 3-2
T. Wilson
---
USAW Preseason Nationals - HS Boys
R6 - Champ & WB (128, 64, 32, & 16)
285
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/07
W
F 6-2 1:18
C. Wilson
Greene County
North Polk Round Robin Tournament
Round 5 (6 Man)
285
01/07
W
F 3-2 5:00
K. Medhurst
Waukee
North Polk Round Robin Tournament
Round 4 (6 Man)
285
12/10
L
F 3-1 4:23
C. Tanner
Creston
Dan Christensen Invitational
Placement Matches (16 Man)
285
12/10
W
F 7-9 3:48
C. Ballanger
Moravia
Dan Christensen Invitational
3rd Wrestleback (16 Man)
285
12/10
W
F 5-0 3:10
J. Gold
Centerville
Dan Christensen Invitational
Semis & 2nd WB (16 Man)
285
12/10
L
F 1-0 4:41
C. Tanner
Creston
Dan Christensen Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
285
12/09
W
F 2-0 1:11
J. Williams
Chariton
Dan Christensen Invitational
Champ Round 1 (16 Man)
285
12/03
W
F 7-0 3:33
K. Christensen
Bedford/Lenox
Coach Riley Invitational
Placement (10 Man)
285
12/03
L
DEC 5-2
D. Sesker
Van Meter/Earlham
Coach Riley Invitational
Semis & WB (10 Man)
285
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/13
W
F 2-0 3:56
T. Lloyd
West Central Valley
IHSAA 1A Dist. 1
1st & 3rd (4 Man)
285
02/13
L
F 2-0 0:38
D. Jensen
---
IHSAA 1A Dist. 1
Semifinals (4 Man)
285
02/13
L
NC 0-0
D. Jensen
---
IHSAA 1A Dist. 1
2nd Place Match (4 Man)
285
02/06
W
F 3-0 2:38
L. Ripperger
East Union
IHSAA 1A Sect. 2
1st and 3rd Place
285
02/06
W
DEC 5-2
B. Newton
Southwest Valley
IHSAA 1A Sect. 2
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
285
01/30
L
F 5-2 5:44
L. Rucker
Millard South
Quad State Classic
Round 3 (3 Man)
285
01/30
W
F 5-0 1:14
C. Jackson
Maryville
Quad State Classic
Round 2 (3 Man)
285
01/23
L
F 2-0 1:48
C. Maher
Oakland Riverside
John J Harris Invitational
Cons. Round 1 (16 Man)
285
01/23
L
F 0-0 2:19
C. Tanner
Creston- Orient Macksburg
John J Harris Invitational
Champ Round 1 (16 Man)
285
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024