Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Brandon Miller
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2014-2015
2013-2014
2012-2013
Team Name
6a Barlow HS
Barlow
Sam Barlow
St Marys
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/21
L
F 2-0 0:23
H. Button
Centennial
OSAA 6A Special District 3
Consolation 3
170
02/21
W
F 2-0 0:42
K. Kien
Reynolds
OSAA 6A Special District 3
Consolation 2
170
02/21
L
F 4-1 1:34
J. Hanson
Gresham
OSAA 6A Special District 3
Championship Quarterfinals
170
02/20
W
F 2-0 1:39
J. Hawkins
Centennial
OSAA 6A Special District 3
Championship 1
170
02/14
L
F 11-1 5:25
R. Ybarra
Centennial
Centennial @ Barlow
Round 1
182
02/06
L
F 2-0 0:32
T. Purkey
McNary
McNary @ Barlow
Round 1
182
01/30
L
F 0-0 3:37
A. Osoria
Reynolds
Barlow @ Reynolds
Round 1
182
01/26
L
F 0-0
J. Hanson
Gresham
Gresham @ Barlow
Round 1
182
01/16
L
F 8-2 5:20
S. Palakiko
6a Cleveland HS
Oregon Wrestling Classic HS
Semis (4 Team)
174
01/16
L
F 2-0 1:59
N. Dunstan
6a West Linn HS
Oregon Wrestling Classic HS
Round 5 (6 Team)
186
01/16
L
F 0-0 1:25
J. Blanchard
---
Oregon Wrestling Classic HS
Round 2 (6 Team)
186
01/16
L
F 6-0 1:17
G. Mance
6a McNary HS
Oregon Wrestling Classic HS
FINALS 1/2
186
01/15
W
F 2-0 0:44
A. Shavlovsky
Oregon City
Barlow @ Oregon City
Round 1
182
01/10
L
F 0-0 0:19
E. Munoz
Glencoe
Bretthauer-Hilhi Invitational
Consolation 2
182
01/10
L
F 0-0 4:24
R. Wells
Silverton
Bretthauer-Hilhi Invitational
Championship Quarterfinals
182
12/29
L
F 0-0 0:41
Z. Heese
Battle Mountain
2014 Sierra Nevada Classic
Round 4 - Wrestleback
182
12/29
L
F 0-0 1:34
C. Blair
Rancho Bernardo
2014 Sierra Nevada Classic
Round 2 - Championship
182
12/29
W
F 0-0 3:33
B. Lamie
Lincoln
2014 Sierra Nevada Classic
Round 1 Championship
182
12/12
W
DEC 8-7
C. Ross
Fishburne Military School
Fishburne Military School @ St Marys
Round 1
182
2013-2014
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/21
L
MD 10-0
R. Bergerson
Oregon City
OSAA 6A Special District 2
2nd Wrestleback (16 Man)
145
02/21
W
F 0-0 2:14
K. Hamlet
Centennial
OSAA 6A Special District 2
1st Wrestleback
145
02/21
L
F 0-0 2:46
M. Peak
David Douglas
OSAA 6A Special District 2
Round 1 (16 Man)
145
12/14
L
F 4-8 2:02
D. Morris
The Dalles Wahtonka/Dufur HS
Muilenburg
Round 7 (Consolation Semis 53-56)
152
12/14
W
F 0-0 0:38
M. WATERS
---
Muilenburg
Round 6 (Consolation 46,48,49,50,51,52)
152
12/14
W
F 2-2 0:43
G. McAlester
Mcloughlin
Muilenburg
Round 5 (Consolation 34,35,37,38,40,41,43,44
152
12/14
W
F 2-0 0:19
A. Widener
Enterprise/Joseph HS
Muilenburg
Round 4 (Consolation 18,20,22,24,26,28,30,32
152
12/13
L
F 7-2 2:33
M. Pru
Pullman
Muilenburg
Round 1 (Championship 1-16)
152
2012-2013
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/25
W
MD 14-5
M. Lao
Reynolds
Sam Barlow @ Reynolds
Round 1
126
12/28
L
F 0-0 0:58
M. Coffman
Snohomish2
Northwest Duals
Semis (4 Team)
126
12/28
W
F 0-0 2:52
B. Hart
Southridge
Northwest Duals
Round 2 (8 Team)
126
12/28
L
F 0-0 1:34
B. Cannaday-Baccay
Century
Northwest Duals
Round 1 (8 Team)
126
12/28
L
F 0-0 1:09
B. Hockett
Newberg
Northwest Duals
Round 3 (8 Team)
126
12/28
L
F 0-0 0:22
A. Richmond
West Albany
Northwest Duals
Round 7 (8 Team)
126
12/28
L
F 0-0 1:23
T. Morray
Churchill
Northwest Duals
Round 6 (8 Team)
126
12/28
W
F 0-0 0:40
D. Karnin
Westview
Northwest Duals
Placement (4 Team)
126
12/20
L
DEC 11-4
J. Zuriaga
Canby
Sam Barlow @ Canby
Round 1
126
12/07
L
F 0-0 1:16
T. Nelsen
Burns Union
Muilenburg @ La Grande
Champ. Round 1
132
12/07
L
F 0-0 0:50
U. Arana
Weiser
Muilenburg @ La Grande
Champ. Round 1
132
12/07
W
F 0-0 1:14
A. Coutant
Wallowa
Muilenburg @ La Grande
Champ. Round 1
132
12/07
L
F 0-0 1:16
T. Nelsen
Burns Union
Muilenberg Invitational
Champ. Round 1
132
12/07
W
F 0-0
A. Coutant
Wallowa
Mullenburg Tour 12/7,8/12
Champ. Round 1
132
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024