Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
David O?Brien
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2019-2020
2018-2019
2017-2018
2016-2017
Team Name
Blue Valley West
JV BV West
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/28
L
DEC 8-2
C. Mertes
Wichita-South
KSHSAA 6A/5A Championships
1st WB
6A - 132
02/28
L
F 5-1 3:07
Z. Thornton
Junction City
KSHSAA 6A/5A Championships
Round 1 (16 Man)
6A - 132
02/22
L
F 2-3 2:30
Z. Ghale
---
KSHSAA 6A Regional @ Olathe
5th Place Matches (16 man)
132
02/22
L
F 2-0 1:29
Q. Talbert
---
KSHSAA 6A Regional @ Olathe
WB Semis (16 Man)
132
02/22
W
F 7-0 3:46
M. Palma
---
KSHSAA 6A Regional @ Olathe
3rd Rd WB`s (16 man)
132
02/22
W
F 3-0 2:49
T. Gunion
Shawnee Mission West
KSHSAA 6A Regional @ Olathe
2nd Wrestleback (16 Man)
132
02/21
L
F 2-0 0:28
Z. Keal
Mill Valley
KSHSAA 6A Regional @ Olathe
Ch Quarters (16 Man)
132
02/21
W
F 6-3 5:50
A. Randall
---
KSHSAA 6A Regional @ Olathe
Round 1 (16 Man)
132
02/08
L
DEC 7-1
D. Feist
St James Academy
EKL 2020
WB Rd 1
132
02/08
L
F 4-4 4:58
M. Garrelts
BV Northwest
EKL 2020
Quarterfinals (8 Man)
132
02/01
L
F 6-1 3:23
M. Solomon
Overland Park-Blue Valley
Overland Park-Blue Valley @ Overland Park-Blue Valley West
Round 1
132
01/25
L
DEC 9-8
W. Heavner
Topeka High Trojans
BVNW Husky Wrestling Inv 2020
7th-15th place matches
132
01/25
W
F 2-0 0:49
M. Turner
Leavenworth Pioneers
BVNW Husky Wrestling Inv 2020
9-15 qualifier matches mats 3-6 (32 Man)
132
01/25
L
DEC 4-1
J. Bragg
Olathe East Hawks
BVNW Husky Wrestling Inv 2020
4th WB first rd on Sat (32 Man)
132
01/25
W
DEC 5-3
C. UNA
Raytown South Cardinals
BVNW Husky Wrestling Inv 2020
3rd Rd WB on Friday (32 Man)
132
01/25
W
DEC 5-4
T. Gunion
SM West Vikings
BVNW Husky Wrestling Inv 2020
2nd Rd WB pigtails2 (32 Man)
132
01/24
L
DEC 5-3
J. Tapia
---
BVNW Husky Wrestling Inv 2020
Round 2 Champ (32 Man)
132
01/24
W
F 2-0 1:56
C. McQuerry
Marion Indians
BVNW Husky Wrestling Inv 2020
Champ Rd 1 (pigtails) (32 Man)
132
01/18
W
F 2-0 1:18
L. Loeb
SM South
2020 BVW Jaguars Wrestling Duals
Round 1 (8 Team)
132
01/18
W
DEC 11-4
M. Garrelts
BV Northwest
2020 BVW Jaguars Wrestling Duals
Cross Bracket (8 Team)
132
01/18
W
F 2-0 0:58
B. Shannon
Olathe West
2020 BVW Jaguars Wrestling Duals
Round 2 (8 Team)
132
01/18
L
DEC 9-2
B. Gates
Cameron
2020 BVW Jaguars Wrestling Duals
Placement Matches (8 Team)
132
01/16
L
F 15-2 5:24
Q. Talbert
---
Olathe Northwest @ Overland Park-Blue Valley West
Round 1
132
12/21
L
DEC 9-4
D. Feist
St James Academy
Johnson County Classic 2019
7th
132
12/21
L
DEC 7-0
M. Solomon
Blue Valley
Johnson County Classic 2019
8manBracketWB1
132
12/21
L
F 5-0 1:56
W. UNA
BV Southwest
Johnson County Classic 2019
8manBracketRd1
132
12/21
L
F 2-0 0:39
B. Umentum
BV Southwest
Johnson County Classic 2019
Pool Rd 3 - 16man
132
12/20
W
F 6-2 4:40
L. UNA
Gardner Edgerton
Johnson County Classic 2019
Pool Rd 2 - 16 man
132
12/20
W
DEC 2-1
A. Randall
SM North
Johnson County Classic 2019
PoolRd1 - 16 man
132
12/13
W
DEC 11-7
M. Olson
---
Nebraska Duals
Round 5 (8 Team)
132
12/13
L
F 2-0 1:44
A. Dittmer
Norfolk
Nebraska Duals
Round 3 (8 Team)
132
12/13
W
DEC 13-7
J. Carrasco
Schuyler
Nebraska Duals
Round 7 (8 Team)
132
12/13
W
F 3-2 1:51
I. Liebig
Columbus Scotus
Nebraska Duals
Round 6 (8 Team)
132
12/10
L
DEC 8-2
D. Boose
Shawnee Mission West
Best of the West 2019
Round 3 (4 Team)
138
12/10
W
MD 17-8
C. Novacek
Olathe West
Best of the West 2019
Round 1 (4 Team)
138
12/10
W
F 3-0 3:21
F. Cook
Topeka West
Best of the West 2019
Round 2 (4 Team)
138
12/06
W
F 2-0 1:06
T. Miller
Blue Valley North
Spring Hill Duals - Big vs Small Schools
Finals (2 Team)
132
12/06
L
F 2-0 0:44
C. Seely
---
Spring Hill Duals - Big vs Small Schools
Finals (2 Team)
132
12/06
W
F 5-0 1:41
K. McAllister
Spring Hill
Spring Hill Duals - Big vs Small Schools
Finals (2 Team)
132
12/06
W
F 2-0 1:18
Z. Donahue
Paola
Spring Hill Duals - Big vs Small Schools
Finals (2 Team)
132
12/06
L
MD 11-1
S. Skaggs
Holton
Spring Hill Duals - Big vs Small Schools
Finals (2 Team)
132
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/23
W
F 2-0 0:50
L. Stewart
---
Overland Park-Blue Valley West @ Overland Park-Blue Valley
Round 1
132
11/30
W
F 2-0 1:48
A. Radefeld
Basehor
Spring Hill Duals - Big vs Small Schools
Finals (2 Team)
132
11/30
L
F 10-0 3:48
G. Brown
Spring Hill
Spring Hill Duals - Big vs Small Schools
Finals (2 Team)
132
11/30
L
F 10-4 1:12
L. McDonald
---
Spring Hill Duals - Big vs Small Schools
Finals (2 Team)
132
11/30
L
F 8-1 2:51
N. Bowden
Paola
Spring Hill Duals - Big vs Small Schools
Finals (2 Team)
132
11/30
L
F 2-0 1:36
K. Roush
Holton
Spring Hill Duals - Big vs Small Schools
Finals (2 Team)
132
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/03
W
F 4-4 4:27
C. Schwegman
JV Mill Valley
EKL 2018
Round 3 (4 Man)
113-JV
02/03
W
F 4-2 2:30
M. Wood
JV St James Academy
EKL 2018
Round 2 (4 Man)
113-JV
02/03
W
F 7-5 4:52
J. Boone
JV BV Southwest
EKL 2018
Round 1 (4 Man)
113-JV
01/25
W
F 3-0 2:56
M. Schimmel
---
Overland Park-Blue Valley @ Overland Park-Blue Valley West
Round 1
113
12/09
L
MD 20-7
J. Waller
---
Melvin Douglas Invitational
1-2
113
12/09
W
F 11-0 4:04
J. Nicholson
Topeka High
Melvin Douglas Invitational
Round 2
113
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/11
W
DEC 8-4
G. Hughes
---
EKL 2017
3rd Place matches
106-JV
02/11
W
MD 8-0
C. Mobely
JV Mill Valley
EKL 2017
Cons Semis (8 Man)
106-JV
02/11
L
MD 14-1
K. Humphrey
---
EKL 2017
Semis (8 Man)
106-JV
02/11
W
F 4-0 2:47
N. DiGiorgio
JV BV North
EKL 2017
Quarterfinals (8 Man)
106-JV
01/27
W
F 2-0 2:35
G. Hughes
Blue Valley High School
Blue Valley West @ Blue Valley High School
Round 1
106
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024