Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 12-15 · Resumes Today at 1:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15 · Resumes Today at 1:50 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Davis Budden
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2022-2023
2021-2022
2020-2021
Team Name
Pipestone
Pipestone Area
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/25
L
F 5-0 0:43
K. Anderson
Saint James Area
MSHSL Section 3A
3rd Place
138
02/25
W
DEC 10-6
G. Marotzke
Wabasso
MSHSL Section 3A
Consi Semis
138
02/25
L
F 5-0 1:15
T. Freking
Jackson County Central
MSHSL Section 3A
Semi`s
138
02/25
W
DEC 8-2
A. Lorenzen
Fulda-Murray Cty Central
MSHSL Section 3A
Quarterfinals and WB 1
138
02/06
W
TF 15-0
C. Castillo
---
Tracy Quad.
Round 1
138
02/03
W
F 9-3 5:08
D. Alatriste
Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove
Tracy Quad.
Round 1
138
02/03
W
F 12-4 3:38
W. Flowers
Wabasso
Wabasso @ Pipestone Area
Round 1
138
01/28
W
F 10-3 4:46
A. Lorenzen
Fulda-Murray Cty Central
HighWater Ethanol Invite
3rd Place
138
01/28
W
DEC 4-2 SV
N. Johnson
Kerkhoven-Murdock-Sunburg
HighWater Ethanol Invite
Round 3: Con. Semis
138
01/27
L
F 3-4 1:14
E. Bartholomaus
Red Rock Central
HighWater Ethanol Invite
Round 2: Semi`s
138
01/27
W
F 4-0 1:30
C. Castillo
Adrian Area
HighWater Ethanol Invite
Round 1: Quarters
138
01/27
W
DEF 3-6
N. Ambrose
Jackson County Central
Pipestone Area @ Jackson County Central
Round 1
138
01/21
W
MD 14-6
A. Eustice
Ortonville
New London - Spicer Invite
Round 6
138
01/21
W
F 8-0 2:10
G. Caron
Eden Valley Watkins
New London - Spicer Invite
Round 5
138
01/21
L
F 2-2 1:37
K. Brooks
Sartell-Saint Stephen
New London - Spicer Invite
Round 4
138
01/20
W
F 10-1 3:59
F. Schiefelbein
Kimball Area
New London - Spicer Invite
Round 2
138
01/14
L
F 7-0 3:15
T. Freking
Jackson County Central
Big South Conference Tournament
1st Place
138
01/14
W
MD 8-0
R. Cole
Fairmont-Martin County West
Big South Conference Tournament
Round 3 (semi`s)
138
01/14
W
DEC 4-2
D. Chandler
Marshall
Big South Conference Tournament
Round 2
138
01/14
W
F 13-4 4:26
L. Ourada
Redwood Valley
Big South Conference Tournament
Round 1
138
01/08
W
DEC 8-7
B. Simon
Maple River/USC
2023 NYA Central Invitational
1st Place
138
01/07
W
DEC 6-2
R. Lentsch
Norwood Young America
2023 NYA Central Invitational
Round 4
138
01/07
W
F 15-4 3:59
B. Root
WEM-JWP
2023 NYA Central Invitational
Round 2
138
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/22
W
DEC 6-0
A. Eustice
Ortonville
New London - Spicer Invite
Round 6
132
01/22
L
DEC 5-3
B. Hess
Paynesville Area
New London - Spicer Invite
Round 5
132
01/21
L
TF 19-3 5:55
W. Bents
Belgrade-Brooten-Elrosa
New London - Spicer Invite
Round 4
132
01/21
W
F 2-0 1:17
A. Eustice
Ortonville
New London - Spicer Invite
Round 2
132
01/15
L
MD 10-2
W. Nienhaus
New Ulm Area
Big South Conference Tournament
Placement Matches (16 Man)
132
01/15
L
MD 13-2
D. Louwagie
Marshall
Big South Conference Tournament
Semi`s-Con.semi`s
132
01/15
W
DEC 5-0
C. Steuber
Fairmont-Martin County West
Big South Conference Tournament
Quarters & 1st WB (16 Man)
132
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/17
L
MD 9-1
C. Swoboda
Windom-Mountain Lake
MSHSL Section 3A
2nd Wrestleback (8 Man)
132
03/17
W
DEC 10-6
J. Lehman
Madeila-Truman-Martin Luther Jayhawks
MSHSL Section 3A
Semis & 1st WB (8 Man)
132
03/16
W
NC 0-0
N. Mathiowetz
Fulda/Murray Cty Central
MSHSL Section 3A
Prelim 2
132
03/16
L
F 8-1 3:08
T. Freking
Jackson County Central
MSHSL Section 3A
Quarterfinals (8 Man)
132
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024