Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Dalton Rasmussen
Results
High School Results
Season
2018-2019
2017-2018
Team Name
Boone Central
Boone Central Newman Grove
Boone Central Newman Grove
Boone Central/Newman Grove
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/16
L
F 2-1 2:50
E. Perez
---
2019 NSAA State Championships
Semis & 3rd WB (16 Man)
C285
02/15
W
F 4-4 4:34
C. Hoevet
Ord
2019 NSAA State Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
C285
02/15
W
F 6-2 2:22
K. Weiss
---
2019 NSAA State Championships
1st Wrestleback
C285
02/15
L
F 12-1 5:13
J. Hale
Oakland-Craig
2019 NSAA State Championships
Round 1 (16 Man)
C285
02/09
W
F 4-4 2:48
S. Totten
Brld
NSAA Class C District 2
1st & 3rd (16 Man)
285
02/09
W
DEC 3-2
E. Escobr
Wilber-Clatonia
NSAA Class C District 2
4th Wrestleback (16 Man)
285
02/09
W
F 2-0 0:45
A. Miller
Logan View
NSAA Class C District 2
Semis & 3rd WB (16 Man)
285
02/08
L
F 2-0 0:15
T. Ohrman
Sutton
NSAA Class C District 2
Quarters & 1st WB (16 Man)
285
02/01
W
F 3-0 3:38
D. Zlomke
Battle Creek
Mid State Conference Tournament
1st Place Matches
285
01/31
W
F 11-4 2:50
C. Greek
Boone Central/Newman Grove
Mid State Conference Tournament
Semifinals (8)
285
01/31
W
F 5-0 3:20
J. Robinson
Norfolk Catholic
Mid State Conference Tournament
Quarterfinals (8)
285
01/27
L
F 2-0 2:27
C. Haberman
---
Boone Central Invite
Finals
285
01/26
W
F 5-3 5:46
O. Schramm
Aquinas Catholic
Boone Central Invite
Semis
285
01/26
W
DEC 3-1
K. Nordmeyer
Malcolm
Boone Central Invite
Round 2
285
01/26
W
DEC 7-0
C. Johnson
---
Boone Central Invite
Round 1
285
01/25
L
F 0-0 1:37
C. Thompson
Columbus Lakeview
Boone Central/Newman Grove vs. Columbus Lakeview
Round 1
285
01/25
W
F 5-0 0:58
r. brandenburg
---
Columbus Scotus vs. Boone Central/Newman Grove
Round 1
285
01/12
W
F 2-0 0:13
K. Weiss
---
Gibbon BIll Foster Invite
Placement
285
01/12
W
F 4-1 0:52
D. Thomas
---
Gibbon BIll Foster Invite
Cons Semi
285
01/12
L
F 7-0 2:12
R. Moses
Fillmore Central
Gibbon BIll Foster Invite
Semis
285
01/12
W
F 2-0 2:57
M. Isele
Grand Island JV
Gibbon BIll Foster Invite
Quarters
285
01/05
W
DEC 1-0
E. Simonson
Archbishop Bergan
50th Annual High Plains Invite
3rd, 5th, 7th
285
01/05
W
F 3-1 4:10
A. Sanabria
Schuyler
50th Annual High Plains Invite
Semis
285
01/05
L
F 14-5 2:45
J. Sutton
Wahoo
50th Annual High Plains Invite
Quarters
285
01/04
L
F 9-1 3:50
J. Hasz
---
50th Annual High Plains Invite
Round 5
285
01/04
W
DEC 7-2
K. Critchfield
Valentine
50th Annual High Plains Invite
Round 3
285
01/04
W
F 2-0 2:29
J. Owen
North Bend Central
50th Annual High Plains Invite
Round 2
285
01/04
L
F 7-0 2:30
M. Leatherdale
---
Aurora Invite
Round 3
285
01/03
W
F 8-4 5:12
J. Taubenheim
Amherst
Aurora Invite
Round 1
285
12/29
L
F 2-0 5:33
N. Sazama
Norfolk JV 1
Newman Grove Holiday Invitational
1st Place Matches
285
12/29
W
F 5-1 5:22
A. Miller
Logan View
Newman Grove Holiday Invitational
Round 4 (16,8,6,5)
285
12/19
L
F 4-0 3:40
T. Leatherdale
Wayne
Boone Central Triangular
Champ. Round 1
285
12/15
W
F 4-1 2:43
B. Meyer
Central City
Boone Central Dual Tournament
Round 2 (6 Team)
285
12/14
L
DEC 9-3
T. Heyes
York
Boone Central/Newman Grove @ York
Round 1
285
12/08
W
F 3-0 1:48
J. Farless
Lincoln Southeast
2018 Beau Haizlip Invitational
1st & 3rd (16 Man)
285
12/08
W
DEC 2-0
J. Rife
---
2018 Beau Haizlip Invitational
4th Wrestleback (16 Man)
285
12/08
L
DEC 4-2 SV
G. Gubbels
Lincoln Pius X
2018 Beau Haizlip Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
285
12/07
W
F 4-1 4:04
D. Benito-Garcia
Omaha South
2018 Beau Haizlip Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
285
12/07
L
F 7-5 2:51
B. Vrooman
Creighton
Creighton @ Boone Central/Newman Grove
Round 1
285
12/05
W
DEC 6-3
J. Rodriguez
---
Boone Central/Newman Grove @ West Point-Beemer
Round 1
285
11/30
L
F 4-11 3:23
O. Schramm
Aquinas Catholic
Aquinas Catholic @ Boone Central/Newman Grove
Round 1
285
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/10
L
DEC 4-3 UTB
T. Bulling
Crete
NSAA - Class B District. 1
Semis & 3rd WB (16 Man)
285
02/10
L
DEC 4-3
R. Wright
Boys Town
NSAA - Class B District. 1
Quarters & 1st WB (16 Man)
285
02/03
L
F 10-8 5:15 SV
M. Leatherdale
---
Norfolk Catholic Invite
Finals
285
02/03
W
F 2-0 0:07
J. Perez
---
Norfolk Catholic Invite
Round 5
285
02/03
L
F 1-0 4:23
T. Thompson
Battle Creek
Norfolk Catholic Invite
Round 4
285
01/28
W
F 2-0 0:37
C. Johnson
---
Boone Central Invite
Placement Matches (16,8) and Round 6 (6,5) Rd 3(4)
285
01/27
W
F 3-0 1:30
C. Yaw
Elkhorn Valley
Boone Central Invite
Round 5 (16,8)
285
01/27
L
DEC 4-2
P. Kreutzer
Kearney
Boone Central Invite
Round 4 (16,8,6,5) Round 2 (4)
285
01/27
W
F 2-0 0:55
C. Johnson
---
Boone Central Invite
Quarterfinals (8 and 16) Round 2 (6,5) Round 1(4)
285
01/20
L
DEC 9-8
N. Sazama
Norfolk
Madison Invite 2018
Placement Matches (16 Man)
285
01/19
W
F 2-0 0:23
C. Thompson
Columbus Lakeview
Madison Invite 2018
Semis & 3rd WB (16 Man)
285
01/19
W
F 0-0 3:22
M. Isele
Grand Island - Gold
Madison Invite 2018
Quarters & 1st WB (16 Man)
285
01/13
L
F 4-2 2:26
A. Sammons
Harvard
Gibbon Bill Foster Invite
Placement
285
01/13
W
F 3-0 3:20
K. Weiss
---
Gibbon Bill Foster Invite
Cons Semi
285
01/13
L
DEC 12-6
C. Hoevet
Ord
Gibbon Bill Foster Invite
Semis
285
01/13
W
F 4-2 1:35
A. Glasenapp
Wood River
Gibbon Bill Foster Invite
Quarters
285
01/09
W
F 3-0 1:29
J. Siemers
Elkhorn South
O-C JV Invitational 2018
Medal Round
285
01/09
W
F 2-0 0:36
J. Harden
Winnebago
O-C JV Invitational 2018
Round 5
285
01/09
W
F 4-1 1:34
J. Doxey
Winnebago
O-C JV Invitational 2018
Round 4
285
01/09
W
DEC 8-5
A. Sanabria
Schuyler
O-C JV Invitational 2018
Round 3
285
01/08
L
F 0-2 1:46
J. Ngeleka
South Sioux City
O-C JV Invitational 2018
Round 1 (16 Man)
285
01/05
L
F 2-0 1:08
B. Oltmer
---
49th Annual High Plains Invite
Round 5
285
01/05
L
F 6-1 2:15
J. Hasz
---
49th Annual High Plains Invite
Round 4
285
01/05
L
F 5-0 3:55
J. Hale
Oakland-Craig
49th Annual High Plains Invite
Round 3
285
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024