Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Luke Wooten
Results
High School Results
Season
2021-2022
2020-2021
Team Name
Mount Michael
Mount Michael Benedictine
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/12
L
F 5-0 0:48
J. Adkins
---
NSAA Class B District 2
Consi Semis
195
02/12
W
MD 22-10
Z. Johnson
---
NSAA Class B District 2
Semis and WB3
195
02/12
L
F 2-0 0:42
J. Stein
---
NSAA Class B District 2
Quarters and WB1
195
01/29
W
DEC 3-0
M. Arriola
Bellevue East
Bellevue West JV Invite
Round 3 (4 Man)
195AA
01/29
W
DEC 4-3 UTB
R. Graser
---
Bellevue West JV Invite
Round 2 (4 Man)
195AA
01/28
W
F 4-1 1:28
P. Glogowski
Creighton Prep
Bellevue West JV Invite
Round 1 (4 Man)
195AA
01/15
L
F 8-3 2:00
B. Kabourek
Omaha Gross Catholic
2022 River Cities Conference Tournament
Round 3
220
01/15
W
F 2-4 3:19
C. Mausbach
Omaha Roncalli Catholic
2022 River Cities Conference Tournament
Round 1
220
01/12
W
F 3-5 3:11
P. Sobansky
Lincoln Pius X
Mount Michael Benedictine @ Lincoln Pius X
Round 1
195
01/11
W
F 6-0 5:52
A. Welchert
Fort Calhoun
O-C JV Invitational 2022
Medal Round
195
01/11
W
F 7-0 3:27
B. Koopman
Tri-County Northeast
O-C JV Invitational 2022
Round 4
195
01/10
W
F 2-0 1:29
D. Mullally
North Bend Central
O-C JV Invitational 2022
Round 2
195
12/31
W
DEC 3-2
M. Fayad
Mount Michael Benedictine
SRC Invite
Placement
195
12/31
W
F 2-0 1:40
D. Mullally
North Bend Central
SRC Invite
Round 4
195
12/31
L
F 5-4 2:27
J. Rolf
Guardian Angels Central Catholic
SRC Invite
Round 3
195
12/31
L
F 4-0 3:28
C. Vrbka
---
SRC Invite
Round 2
195
12/31
W
F 7-0 2:55
E. Vogel
---
SRC Invite
Round 1
195
12/18
W
F 2-0 1:34
T. Walbrecht
---
Thunderbird Invitational
Round 6
195
12/18
W
F 2-0 2:04
B. Demike
---
Thunderbird Invitational
Round 5
195
12/18
W
F 7-0 3:43
T. Thomas
Johnson County Central
Thunderbird Invitational
Round 3
195
12/18
L
F 7-1 2:37
I. Bittner
Humboldt-Table Rock/Steinauer/Pawnee City
Thunderbird Invitational
Round 2
195
12/10
W
F 2-0 0:29
L. Lendermen
Falls City
Syracuse JV Invite
Round 3
195 B
12/10
W
DEC 7-3
H. Lattimer-Huntington
Beatrice
Syracuse JV Invite
Round 2
195 B
12/04
W
F 2-0 0:46
G. Harvey
Omaha Westside
Gross Catholic JV Invite 2021
Round 3
195A
12/04
W
MD 11-3
J. Williamson
Millard West
Gross Catholic JV Invite 2021
Round 2
195A
12/04
L
F 2-3 4:57
R. Graser
---
Gross Catholic JV Invite 2021
Round 1
195A
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/06
L
F 4-8 2:10
J. Stein
---
NSAA Class B Sub-District 3B
Round 3 (Consi Semis)
182
02/06
L
F 6-1 1:04
C. Hancock
Wahoo
NSAA Class B Sub-District 3B
Round 1 (Quarters)
182
01/23
L
F 4-1 1:10
D. Vodicka
David City
David City Invite - Saturday
Round 2
182
01/23
L
F 2-0 1:11
N. Blair
---
David City Invite - Saturday
Round 1
182
01/21
W
F 2-0 1:53
C. Villicana
South Sioux City
2021 River Cities Conference Tournament
Round 5 (5 Man)
182
01/21
L
F 6-1 0:52
T. Gilbert
Omaha Gross Catholic
2021 River Cities Conference Tournament
Round 4
182
01/21
W
F 2-0 1:14
E. McCafferty
Omaha Roncalli Catholic
2021 River Cities Conference Tournament
Round 3
182
01/20
W
F 4-0 2:39
M. Thompson
Omaha Skutt Catholic
2021 River Cities Conference Tournament
Round 1 (5 Man)
182
01/15
L
F 3-2 2:12
T. McDuffee
Arlington
Yutan Invitational
Round 4
182
01/15
L
F 2-0 2:09
G. Nixon
Fort Calhoun
Yutan Invitational
Round 3
182
01/15
W
F 2-0 2:56
H. Vicente
Crete
Yutan Invitational
Round 2
182
01/14
L
F 11-5 3:31
C. Podany
Arlington
Yutan Invitational
Round 1
182
01/09
L
F 2-0 0:41
C. Adkins
---
2021 - AGHS Jack Murray Wrestling Invite
Round 5
182
01/09
L
F 9-1 3:03
B. Roberts
Nebraska City
2021 - AGHS Jack Murray Wrestling Invite
Round 4
182
01/09
W
F 2-0 1:41
H. Novacek
---
2021 - AGHS Jack Murray Wrestling Invite
Round 2
182
01/08
W
F 12-6 5:12
C. Podany
Arlington
2021 - AGHS Jack Murray Wrestling Invite
Round 1
182
01/06
L
F 2-0 1:32
M. Fayad
Mount Michael Benedictine
Ron Severson Invitational
Placement Matches (8 Man)
182
01/06
L
F 4-4 1:46
G. Plummer
Omaha Concordia
Ron Severson Invitational
2nd Wrestleback (8 Man)
182
01/05
L
F 2-0 1:37
T. Gilbert
Omaha Gross Catholic
Ron Severson Invitational
Quarterfinals (8 Man)
182
01/02
L
F 4-0 1:56
Z. Paasch
---
Pierce Invite
Round 3
182
01/02
L
F 4-0 1:13
D. Silva
Logan View
Pierce Invite
Round 1
182
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024