Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 12-15 · Resumes Today at 1:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15 · Resumes Today at 1:50 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Blaine Howell
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2021-2022
Team Name
Mattoon
Mattoon High School
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/10
L
F 4-1 1:26
C. Hull
Springfield (Southeast)
IHSA 2A Sectional @ Mahomet (M.-Seymour)
2nd Wrestleback (16 Man)
190
02/10
L
F 2-0 1:27
K. Bye
Bloomington (H.S.)
IHSA 2A Sectional @ Mahomet (M.-Seymour)
Quarters & 1st WB (16 Man)
190
02/10
W
DEC 3-2
K. Flannigan
Bethalto (Civic Memorial)
IHSA 2A Sectional @ Mahomet (M.-Seymour)
Round 1 (16 Man)
190
02/03
L
F 4-1 4:21
B. VanDeveer
Mahomet (M.-Seymour)
IHSA 2A Regional @ Mattoon
Placement Matches
190
02/03
W
DEC 5-2
M. Boling
Charleston
IHSA 2A Regional @ Mattoon
Semis and WB3
190
01/25
W
F 5-0 1:57
E. Evans
Charleston
2024 Apollo Conference Duals
Round 3 (6 Team)
190
01/25
L
F 4-0 2:45
K. Stocks
Mt. Zion
2024 Apollo Conference Duals
Round 1 (6 Team)
190
01/25
W
DEC 9-7
N. Frank
Mahomet (M.-Seymour)
2024 Apollo Conference Duals
Round 2 (6 Team)
190
01/24
W
MD 15-6
E. Francis
Marion (H.S.)
Marion (H.S.) @ Mattoon
Round 1
190
01/13
L
F 4-1 5:32
A. Sloan
Metamora
2024 Marty Williams Invitational
R5 - Bracket Finals (5-15th)
190
01/13
L
F 6-2 5:46
P. Bunner
Lincoln
2024 Marty Williams Invitational
R4 - Bracket 1
190
01/13
L
F 2-0 0:40
E. Hofmeister
Belleville (West)
2024 Marty Williams Invitational
R3 - Pools
190
01/13
W
F 4-1 2:29
M. Dominick
Champaign (Central)
2024 Marty Williams Invitational
R1 - Pools
190
01/10
W
F 6-1 1:44
T.
Fithian (Oakwood)
Mattoon @ Fithian (Oakwood)
Round 1
190
12/28
L
F 0-0 2:31
T. Cook
Pittsfield
Unity Christian Christmas Duals
Round 6 (8 Team)
190
12/28
W
F 0-0 3:24
B. Alejandro
Clinton
Unity Christian Christmas Duals
Round 7 (8 Team)
190
12/28
W
F 0-0 1:08
W. Marley
Decatur (Unity Christian)
Unity Christian Christmas Duals
Round 5 (8 Team)
190
12/13
L
F 11-6 4:37
K. Tidwell
Vandalia
Vandalia @ Mattoon
Round 1
190
12/13
W
F 4-2 2:23
A. Fisher
Shelbyville
Shelbyville @ Mattoon
Round 1
190
12/12
W
F 0-0
c. padilla
Belleville (East)
Bloomington Super Duals
Round 1
190
12/10
W
F 2-0 1:00
J. Moore
Mascoutah
Bloomington Super Duals
Round 1
190
12/09
W
F 5-0 1:28
D. Bickell
Granite City
Bloomington Super Duals
Round 1
190
12/09
W
F 5-0 1:28
D. Bickell
Granite City
Bloomington Super Duals
Round 1
190
12/07
W
F 8-0 2:45
V. Springfield
Collinsville
Edwardsville Double Quad
Round 1
190
12/07
W
F 2-0 0:51
J. Goines
Urbana (H.S.)
Mattoon @ Urbana (H.S.)
Round 1
190
12/07
W
F 6-1 1:50
P. Parker
Danville (H.S.)
Mattoon @ Danville (H.S.)
Round 1
190
12/06
W
F 5-0 1:27
Z. Schrader
Olney (Richland County)
Mattoon @ Olney (Richland County)
Round 1
190
12/03
W
F 3-2 2:22
K. Updike
Oakville
2023 Steve Bradley Invitational
Finals
190
12/03
W
F 0-0 1:11
I. Dalton
Benton
2023 Steve Bradley Invitational
semi
190
12/02
W
F 0-0 0:47
K. Bye
Bloomington HS
2023 Steve Bradley Invitational
2nd Wrestleback (24 Man)
190
12/02
L
F 9-7 3:06
K. Updike
Oakville
2023 Steve Bradley Invitational
R2
190
11/25
W
F 2-0 1:36
T. Manrique
O`Fallon (H.S.)
Mattoon vs. O`Fallon (H.S.)
Round 1
190
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/21
L
F 12-8 4:28
J. Wright
Gibson City (G.C.-Melvin-Sibley)
Olympia JV Invitational
Placement Matches (16 Man)
160
01/21
W
F 3-5 3:01
A. Gardner
Tremont
Olympia JV Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
160
01/21
W
DEC 10-4
J. Glendenning
Oregon
Olympia JV Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
160
01/18
L
F 2-0 1:07
C. Hillard
Mahomet (M.-Seymour)
Mahomet (M.-Seymour) @ Mattoon
Round 1
170
01/14
L
F 0-0 3:09
J. Claussen
St. Laurence High School
2023 Marty Williams Invitational
Placement Matches (24 Man)
160
01/14
W
F 18-4 5:00
T. Emge
Ft. Zumwalt North High School
2023 Marty Williams Invitational
Round 5 (24 Man)
160
01/14
L
F 6-1 1:00
M. Marsaglia
Normal West High School
2023 Marty Williams Invitational
Round 4 (24 Man)
160
01/14
L
F 13-1 4:31
G. Bohan
Naperville Central High School
2023 Marty Williams Invitational
Round 3 (24 Man)
160
01/13
L
F 4-7 3:02
T. Conaway
Mt. Zion
Mattoon @ Mt. Zion
Round 1
170
01/11
L
F 7-3 5:35
K. Ochs
Lawrenceville
Lawrenceville @ Mattoon
Round 1
170
01/11
L
F 5-0 2:48
D. Brown
Fithian (Oakwood)
Fithian (Oakwood) @ Mattoon
Round 1
170
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/15
L
F 8-3 5:51
B. Sanders-Hall
Decatur Eisenhower
2022 Marty Williams Invitational
Round 5 (24 Man)
132
01/15
L
F 7-2 4:31
A. Andrade
Metamora High School
2022 Marty Williams Invitational
Round 4 (24 Man)
132
01/15
L
F 2-0 1:26
J. Lawrence
Lincoln High School
2022 Marty Williams Invitational
Round 1 (24 Man)
132
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024