Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, TBD
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
David Javier
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2020-2021
2019-2020
2018-2019
Team Name
Columbus
Dogtown WC
North Carolina
Team NC
WESTERVILLE CENTRAL
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
11/20
L
DEC 8-2
J. Malito
Midwest Battleground
The Bear HS Duals
Finals (8 Team)
117
11/20
W
MD 12-3
T. Hale
Eye on the Prize
The Bear HS Duals
Round 3 (4 Team)
117
11/20
W
DEC 5-0
L. Tortual
RWC
The Bear HS Duals
Semis & 1st Wrestleback (8 Team)
117
11/20
L
F 9-1 2:37
M. Rowland
Combat Athletics Black
The Bear HS Duals
Round 2 (4 Team)
117
11/20
L
DEC 7-2
E. GUSTILLO
Elite Athletic Club DZ
The Bear HS Duals
Round 1 (4 Team)
117
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/17
W
DEC 8-4
G. Bulugaris
OLENTANGY
WESTERVILLE CENTRAL @ OLENTANGY
Round 1
113
01/16
W
DEC 10-4
Z. Neville
OLENTANGY
WESTERVILLE CENTRAL @ OLENTANGY
Round 1
113
12/28
W
DEC 5-3 SV
W. Chapman
JONATHAN ALDER
West Jefferson High School Invitational
1st Place
106
12/28
W
DEC 5-3 SV
W. Chapman
JONATHAN ALDER
West Jefferson High School Invitational
1st Place
106
12/28
W
F 8-3 1:28
A. Seimer
CIRCLEVILLE
West Jefferson High School Invitational
Round 8 (20 Man)
106
12/28
W
F 8-3 1:28
A. Seimer
CIRCLEVILLE
West Jefferson High School Invitational
Round 8 (20 Man)
106
12/28
W
F 15-4 1:31
P. Offenbacher
PIQUA
West Jefferson High School Invitational
Round 7 (20 Man)
106
12/28
W
F 15-4 1:31
P. Offenbacher
PIQUA
West Jefferson High School Invitational
Round 7 (20 Man)
106
12/27
W
TF 16-1 2:30
D. Jang
UPPER ARLINGTON
West Jefferson High School Invitational
Round 4 (20 Man)
106
12/27
W
TF 16-1 2:30
D. Jang
UPPER ARLINGTON
West Jefferson High School Invitational
Round 4 (20 Man)
106
12/27
W
F 14-3 1:59
A. Cameron
JONATHAN ALDER
West Jefferson High School Invitational
Round 5 (20 Man)
106
12/27
W
F 14-3 1:59
A. Cameron
JONATHAN ALDER
West Jefferson High School Invitational
Round 5 (20 Man)
106
12/27
W
F 12-2 1:58
C. Hunt
WESTERVILLE CENTRAL
West Jefferson High School Invitational
Round 3 (20 Man)
106
12/27
W
F 12-2 1:58
C. Hunt
WESTERVILLE CENTRAL
West Jefferson High School Invitational
Round 3 (20 Man)
106
12/27
W
F 15-4 0:17
N. Sisson
FAIRFIELD UNION
West Jefferson High School Invitational
Round 1 (20 Man)
106
12/27
W
F 15-4 0:17
N. Sisson
FAIRFIELD UNION
West Jefferson High School Invitational
Round 1 (20 Man)
106
12/18
W
MD 15-2
J. Viola
DUBLIN JEROME
Big Walnut
Round 6
106
12/18
W
MD 15-2
D. Brocwell
NORTHMOR
Big Walnut
Round 4
106
12/18
W
TF 18-2
C. Lang
BIG WALNUT
Big Walnut
Round 3
106
12/18
W
F 0-0
D. Roush
WESTERVILLE NORTH
Big Walnut
Round 1
106
12/18
W
MD 18-7
C. Ryan
HILLIARD DARBY
Big Walnut
Round 2
106
12/18
W
DEC 4-3
V. Giordano
BIG WALNUT
Westerville Central Double Dual
Champ. Round 1
113
12/18
W
DEC 8-1
A. Abdul-Salem
East (Columbus)
Granville
Round 5
106
12/18
W
F 0-0 4:26
A. Stephani
Lakewood (Hebron)
Granville
Round 3
106
12/18
W
DEC 6-2
W. Wydick
UTICA
Granville
Round 2
106
12/18
W
DEC 7-3
A. Parker
BIG WALNUT
Granville
Round 1
106
12/18
W
DEC 3-2
C. Crawford
---
Dublin Coffman Tri
Champ. Round 1
106
12/14
W
TF 18-2
C. Lang
BIG WALNUT
PJ?s Wrestling Classic
Champ. Round 1
106
12/07
W
DEC 7-3
A. Parker
BIG WALNUT
Granville
Champ. Round 1
106
09/08
L
F 2-0 0:24
I. Ruble
---
IndianaMat Hoosier Preseason Open
Round 7
109
09/08
L
F 5-0 1:45
A. Ocampo
---
IndianaMat Hoosier Preseason Open
Round 6 Quarters
109
09/08
W
DEC 3-0
C. Turner
---
IndianaMat Hoosier Preseason Open
Round 4 Ch 16
109
09/08
W
DEC 3-2
C. Tavoso
Izzy Style
IndianaMat Hoosier Preseason Open
Round 2
109
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
06/14
W
TF 10-0 1:36
G. Archuleta
Team Colorado
2019 16U National Duals - Freestyle
Round 5 (6 Team)
106
06/14
W
DEC 8-3
T. McGuire
---
2019 16U National Duals - Freestyle
Round 4 (6 Team)
106
06/14
W
DEC 5-0
T. Riley
California
2019 16U National Duals - Freestyle
Quarterfinals (8 Team)
106
06/14
L
TF 12-1 1:07
K. Malone
Oregon Red
2019 16U National Duals - Freestyle
Semis & 1st Wrestleback (8 Team)
106
06/14
L
TF 13-3 3:12
K. Rice
---
2019 16U National Duals - Freestyle
Round 2 (6 Team)
106
06/14
W
DEC 7-5
T. Bonner
---
2019 16U National Duals - Freestyle
Round 3 (6 Team)
106
06/12
L
DEC 7-0
C. Horwath
Michigan
2019 16U National Duals - Greco Roman
2nd Wrestleback (8 Team)
106
06/12
L
F 4-0 0:56
K. Rice
---
2019 16U National Duals - Greco Roman
Quarterfinals (8 Team)
106
06/12
L
TF 14-3 2:40
T. Guerra
---
2019 16U National Duals - Greco Roman
Round 2 (6 Team)
106
06/12
L
TF 11-0 3:04
T. Vasquez
---
2019 16U National Duals - Greco Roman
Round 1 (6 Team)
106
06/12
L
F 5-2 1:21
T. Bonner
---
2019 16U National Duals - Greco Roman
Round 3 (6 Team)
106
06/12
L
TF 10-0 1:12
G. Totten
---
2019 16U National Duals - Greco Roman
Placement Matches (8 Team)
106
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024