Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Jacob Schrimpf
Results
High School Results
High School
High School
Other
Team Name
Helias Catholic
Helias Catholic High School
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/11
L
DEC 7-3
A. Manley
Seneca
MSHSAA State Championships
Placement Matches (16 Man)
132 Class 2
03/11
W
DEC 3-1
K. Turner
Southern Boone
MSHSAA State Championships
Semis & 3rd WB (16 Man)
132 Class 2
03/11
W
DEC 8-4
C. Short
Cameron
MSHSAA State Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
132 Class 2
03/11
L
DEC 3-1
S. Badder
Odessa
MSHSAA State Championships
Quarters & 1st WB (16 Man)
132 Class 2
03/11
W
MD 10-2
O. Dowdy
Notre Dame (Cape Girardeau)
MSHSAA State Championships
Round 1 (16 Man)
132 Class 2
02/27
L
F 2-0 1:58
S. Hrabovsky
---
MSHSAA Class 2 Sectional 2
Placement Matches (8 Man)
132
02/27
W
F 12-1 2:32
K. Evans
University City
MSHSAA Class 2 Sectional 2
Semis & 1st WB (8 Man)
132
02/27
W
F 10-0 5:02
C. Gibson
---
MSHSAA Class 2 Sectional 2
Quarterfinals (8 Man)
132
02/13
L
DEC 7-3
S. Hrabovsky
---
MSHSAA Class 2 District 4
Placement Matches (8 Man)
132
02/13
W
DEC 3-1
K. Turner
---
MSHSAA Class 2 District 4
Semis & 1st WB (8 Man)
132
01/30
W
DEC 7-5
E. Barr
---
CMAC Boys Tournament
Placement Matches (8 Man)
132
01/30
W
DEC 3-2
H. Walling
Jefferson City High School
CMAC Boys Tournament
Semis & 1st WB (8 Man)
132
01/23
W
F 15-2 5:21
M. Wood
Lenexa-St. James Academy
48th Annual Platte County Wrestling Inv
Round 1 (8 Team)
132
01/23
W
MD 11-3
J. O`Rourke
---
48th Annual Platte County Wrestling Inv
Placement Matches (8 Team)
132
01/23
W
DEC 8-3
H. Burge
Platte County
48th Annual Platte County Wrestling Inv
Round 3 (8 Team)
132
01/23
W
F 2-0 1:46
L. Patterson
---
48th Annual Platte County Wrestling Inv
Cross Bracket (8 Team)
132
01/16
W
DEC 3-2
B. Cook
---
Tiger Pride Battle
Championship
132
01/16
W
TF 17-1 5:06
B. Prenger
Helias Catholic JV
Tiger Pride Battle
Round 4
132
01/16
W
MD 10-1
L. Rice
Bolivar
Tiger Pride Battle
Round 3
132
01/16
W
F 2-0 0:53
D. Franklin
Grandview
Tiger Pride Battle
Round 2
132
01/16
W
F 5-0 1:41
W. Bryson
Centralia
Tiger Pride Battle
Round 1
132
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024