Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Wesley Gilroy
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2014-2015
2013-2014
2012-2013
2011-2012
Team Name
ACS
Anchorage Christian School
Anchorage Christian Schools
Thompson Falls
Thompson Falls High School
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/14
L
F 0-0 2:11
C. Kistler
---
2015 MHSA State Championships
Semis & 3rd WB (16 Man)
B/C - 126
02/13
W
F 0-0 1:59
B. Henning
Plains / Hot Springs
2015 MHSA State Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
B/C - 126
02/13
L
DEC 7-6
K. Kary
---
2015 MHSA State Championships
Quarters & 1st WB (16 Man)
B/C - 126
02/13
W
MD 16-2
C. Hillyard
Fairfield / Power / Simms
2015 MHSA State Championships
Round 1 (16 Man)
B/C - 126
02/07
W
F 4-4 4:48
B. Henning
Plains / Hot Springs
MHSA Western B/C Divisional
Placement Matches (16 Man)
126
02/07
W
DEC 6-0
B. Deschamps
Drummond / Granite (Philipsburg)
MHSA Western B/C Divisional
4th Wrestleback (16 Man)
126
02/07
L
MD 12-0
C. Snyder
Ronan
MHSA Western B/C Divisional
Semis & 3rd WB (16 Man)
126
02/07
W
F 2-0 0:26
G. Prince
Drummond / Granite (Philipsburg)
MHSA Western B/C Divisional
Quarters & 1st WB (16 Man)
126
12/06
L
DEC 7-3
S. Barber
Glacier High School
Owen Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
132
12/06
W
DEC 5-0
J. Wenzel
Polson High School
Owen Invitational
2nd Wrestleback (16 Man)
132
12/06
L
MD 10-2
T. Ishler
Frenchtown High School
Owen Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
132
2013-2014
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
12/14
L
MD 11-2
G. Valiquette
Skyview
ASAA 2013 123A State Championships
Champion Round 8A 5th
126
12/14
L
DEC 4-2 SV
C. Greene
Valdez Buccaneers
ASAA 2013 123A State Championships
Round 7 Cons. Semis
126
12/14
L
DEC 14-7
E. Budke
Hoonah City Schools
ASAA 2013 123A State Championships
Round 4B Semis
126
12/13
W
F 10-2 2:59
N. Juliussen
Grace Christian School
ASAA 2013 123A State Championships
Round 2 Quarterfinals
126
12/13
W
MD 15-2
J. Williams
Bethel High School
ASAA 2013 123A State Championships
Round 1 Preliminaries
126
12/07
W
DEC 7-3
G. Valiquette
Skyview High School
Kachemak Conference Wrstlng Chmpnships
1st Place
126
12/07
W
MD 10-0
R. Cavasos
Homer High School
Kachemak Conference Wrstlng Chmpnships
Semis
126
12/06
W
FOR 0-0
G. Brown
---
Kachemak Conference Wrstlng Chmpnships
Round 2
126
11/02
L
DEC 9-5
G. Valiquette
Skyview
Lime Solar ACS Invite
5th wrestleback
126
11/02
W
MD 12-0
S. Armstrong
WHS Wolves
Lime Solar ACS Invite
4th Wrestleback (32 Man)
126
11/01
W
F 6-0 2:56
C. Acovak
New Stuyahok
Lime Solar ACS Invite
3rd WB (32 man)ID #`s 45-48
126
11/01
W
TF 17-2 3:23
K. Burkhardt
---
Lime Solar ACS Invite
2nd Wrestleback (32 Man)
126
11/01
L
DEC 7-5
C. Greene
Valdez
Lime Solar ACS Invite
Round 2 Champ & WB (32 Man)
126
11/01
W
F 5-0 4:00
J. Gloko
Manokotak
Lime Solar ACS Invite
Round 1 (32 Man)
126
10/25
W
MD 13-0
R. Cavasos
---
King Of The Mountain
Round 3 (10 Team)
126
10/25
W
F 4-0 1:26
E. Zamudio
Cordova
King Of The Mountain
Round 7 (10 Team)
126
10/25
L
DEC 7-5
C. Greene
Valdez
King Of The Mountain
Round 8 (10 Team)
126
10/25
W
DEC 11-7 SV
G. Valiquette
Skyview
King Of The Mountain
Round 9 (10 Team)
126
10/25
W
F 3-0 3:19
C. Sieh
---
King Of The Mountain
Round 4 (10 Team)
126
10/19
L
DEC 10-7
C. Greene
Valdez
Valdez Invite
3/4 place
126
10/19
W
DEF 11-1 5:08
S. Gardiner
Dillingham
Valdez Invite
8m 2wb and 16m 4wb
126
10/18
L
F 9-1 3:46
C. Mcintyre
---
Valdez Invite
Semi Top
126
10/18
W
F 2-0 0:50
M. Willis
Eielson
Valdez Invite
Quarters & 1st WB (16 Man)
126
10/18
W
F 4-2 3:30
N. Juliussen
Grace
Valdez Invite
Round 1 (16 Man)
126
10/13
W
F 2-0 1:14
N. Juliussen
Grace Christrian High School
Copper River Rumble
Round 3 (3 Man)
126
10/12
W
F 7-0 2:53
Q. Simpson
Grace Christrian High School
Copper River Rumble
Round 1 (3 Man)
126
10/12
W
DEC 5-0
Q. Simpson
Grace Christrian High School
Cordova Takedown Tournament
Round 3 (3 Man)
126
10/12
W
FOR 0-0
J. Coats
Valdez High School
Cordova Takedown Tournament
Round 2 (3 Man)
126
2012-2013
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
12/08
L
DEC 4-3
D. Towne
Valdez
ASAA/FNBA 2012 123A Wrstlg State Chmpnsp
Round 9
120
12/08
W
MD 9-1
S. Gardiner
Dillingham
ASAA/FNBA 2012 123A Wrstlg State Chmpnsp
Round 4 - Bottom
120
12/07
W
DEC 2-1
K. Dunlap
Eielson High School
ASAA/FNBA 2012 123A Wrstlg State Chmpnsp
Round 2
120
12/07
W
DEC 6-1
N. Carstens
Nikiski
ASAA/FNBA 2012 123A Wrstlg State Chmpnsp
Round 1 (16 Man)
120
12/01
W
DEC 2-0
G. Valiquette
Skyview
ASAA Reg III Kachemak Conf Wrstlg Chmpns
Round 9
120
12/01
W
MD 12-0
A. McGregor
---
ASAA Reg III Kachemak Conf Wrstlg Chmpns
Round 5
120
11/30
W
F 9-1 4:41
R. Merriner
Grace Christian School
ASAA Reg III Kachemak Conf Wrstlg Chmpns
Round 2
120
11/17
W
DEC 2-1
M. Cochran
Palmer
Lancer Smith
cons 3/4
120
11/17
W
DEC 1-0
J. Small
Kodiak
Lancer Smith
6th Wrestleback (32 Man)
120
11/17
L
DEC 3-0
L. Fried
Kodiak
Lancer Smith
Semi Bottom
120
11/17
W
DEC 4-3
N. Carstens
Nikiski
Lancer Smith
QUARTERS
120
11/16
W
DEC 4-2
A. Chiklak
Bethel High School
Lancer Smith
Round 2 Champ & WB (32 Man)
120
11/16
W
F 5-0 1:13
D. Hettick
Seward
Lancer Smith
Round 1 (32 Man)
120
11/10
L
DEC 6-0
D. Towne
---
Bob Bailey Wrestling Tournament
1st Place Match
120
11/10
W
DEC 2-0
G. Alvarado
South Anchorage High School
Bob Bailey Wrestling Tournament
Semis & 3rd WB (16 Man)
120
11/10
W
F 5-0 1:47
C. Greene
Valdez
Bob Bailey Wrestling Tournament
Quarters & 1st WB (16 Man)
120
11/10
W
F 10-0 2:32
A. Alvarez
---
Bob Bailey Wrestling Tournament
Round 1 (16 Man)
120
11/03
W
FOR 0-0
S. Brandon
Dillingham
Round Robin Rumble
Round 3 (8 Man)
120
11/03
W
DEC 7-0
N. Carstens
Nikiski
Round Robin Rumble
Placement Matches (8 Man)
120
11/03
W
F 7-0 3:50
R. Merraner
Grace Christian School
Round Robin Rumble
Cross Bracket (8 Man)
120
11/03
W
F 10-0 4:12
D. Gallahorn
Grace Christian School
Round Robin Rumble
Round 2 (8 Man)
120
11/03
W
DEC 10-4
N. Carstens
Nikiski
Round Robin Rumble
Round 1 (8 Man)
120
10/27
W
DEC 6-2
A. Chiklak
Bethel High School
Lime Solar/ ACS Wrestling Invitational
cons 3/4
120
10/27
W
DEC 12-5
K. Dunlap
Eielson High School
Lime Solar/ ACS Wrestling Invitational
6th Wrestleback (32 Man)
120
10/27
L
F 2-0 3:12
C. Mcintyre
---
Lime Solar/ ACS Wrestling Invitational
Semi Bottom
120
10/27
W
F 7-0 4:35
E. Mendoza
Barrow High School
Lime Solar/ ACS Wrestling Invitational
QUARTERS
120
10/26
W
F 2-0 2:28
G. Kalugin
---
Lime Solar/ ACS Wrestling Invitational
Round 2 Champ & WB (32 Man)
120
10/26
W
F 11-0 3:09
J. Roberts
Quinhagak High School
Lime Solar/ ACS Wrestling Invitational
Round 1 (32 Man)
120
2011-2012
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
12/03
W
DEC 3-1
H. Hutchinson
Skyview
Denali/Kachemak Conference Wrstlg Tourn
Round 11
106
12/02
W
DEC 5-3
D. Gardner
Eielson
Denali/Kachemak Conference Wrstlg Tourn
Round 7
106
12/02
W
F 2-0 1:59
J. Brost
Cordova
Denali/Kachemak Conference Wrstlg Tourn
Round 4
106
12/02
W
F 2-0 1:32
R. Winters
Skyview
Denali/Kachemak Conference Wrstlg Tourn
Round 3
106
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024