Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 6-9 · Resumes Today at 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 6-8 · Resumes Today at 11:30 AM UTC
Knockout Summer Slam 2024
Today · 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Today · 2:00 PM UTC
Freeco USA Elementary National Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Allen Chetwood
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2017-2018
2016-2017
Team Name
Ilwaco
Ilwaco A
Ilwaco HS
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/17
L
F 4-1 2:47
C. Cole
Reardan HS
Mat Classic XXX
3rd, 5th and7th
1B/2B 138
02/17
W
DEC 9-5
C. Clark
Kettle Falls HS
Mat Classic XXX
Consi Semis
1B/2B 138
02/17
L
F 8-0 3:42
G. Rocha
Northwest Christian (Colbert) HS
Mat Classic XXX
Semis & 3rd WB
1B/2B 138
02/16
W
F 2-0 1:14
C. Forbes
Kittitas HS
Mat Classic XXX
Quarters & 1st WB
1B/2B 138
02/10
L
MD 13-5
A. Slape
Adna HS
WIAA 1B/2B Region 1 Boys
Championship
138
02/10
W
F 8-2 5:54
I. Reynolds
Rainier HS
WIAA 1B/2B Region 1 Boys
Semis & 1st WB (8 Man)
138
02/10
W
F 5-0 3:51
J. Engle
Adna HS
WIAA 1B/2B Region 1 Boys
Quarterfinals (8 Man)
138
02/03
L
DEC 9-4
A. Slape
Adna (2B)
WIAA Dist.4 North 2A,1A,2B,Girls Sub-Reg
1st Place (16 Man Place 8)
138
02/03
W
DEC 8-4
D. Quinby
Ocosta (2B)
WIAA Dist.4 North 2A,1A,2B,Girls Sub-Reg
Semis & 3rd WB (16 Man)
138
02/03
W
F 9-5 5:09
J. Engle
Adna (2B)
WIAA Dist.4 North 2A,1A,2B,Girls Sub-Reg
Quarters & 1st WB (16 Man)
138
01/20
L
F 0-0 1:16
E. Long
Tonasket
Washington Dream Duals 2018
Round 7
138
01/20
L
MD 11-2
A. Slape
Adna
Washington Dream Duals 2018
---
138
01/20
L
F 3-2 2:48
C. Prince
Liberty
Washington Dream Duals 2018
Round 4 (6 Team)
138
01/20
L
DEC 7-2
G. Rocha
Mary Walker/NWC
Washington Dream Duals 2018
Round 2 (6 Team)
138
01/19
L
F 8-3 5:23
C. Prince
Liberty
Rumble at the River 2018
Round 3
138
01/19
W
F 2-0 0:28
J. Sorensen
Klahowya
Rumble at the River 2018
Round 2
138
01/19
L
F 2-0 0:51
G. Rocha
Northwest Christian
Rumble at the River 2018
Round 1
138
01/06
W
F 8-1 3:29
J. Mendez
Tigard
Pacific Rim Armed Forces Tournament
5th 6th
145
01/06
L
F 4-3 5:16
w. webb
---
Pacific Rim Armed Forces Tournament
Cons. Semis (16 Man)
145
01/06
W
F 2-0 2:00
A. Spiller
Scappoose
Pacific Rim Armed Forces Tournament
Consolation Quarters
145
01/06
W
DEC 10-3
G. Martinez
---
Pacific Rim Armed Forces Tournament
2nd Wrestleback (16 Man)
145
01/06
W
F 2-0 1:41
G. Davis
Nestucca
Pacific Rim Armed Forces Tournament
1st Round Consolation
145
01/05
L
F 5-4 3:33
K. Settle
Estacada
Pacific Rim Armed Forces Tournament
Round 1 (16 Man)
145
12/17
W
F 0-0 3:47
J. Cranley
Oakland
Hagerty Tournamant
Placement Matches (16 Man)
145
12/16
W
F 0-0 2:02
J. Cruz
Gervais
Hagerty Tournamant
4th Wrestleback (16 Man)
145
12/16
L
DEC 7-1
J. Mask
Scio
Hagerty Tournamant
Semis & 3rd WB (16 Man)
145
12/16
W
F 0-0 1:14
A. Gladfelder
Rainier
Hagerty Tournamant
Quarters & 1st WB (16 Man)
145
12/16
W
F 0-0 1:02
S. Huff
Sheridan
Hagerty Tournamant
Round 1 (16 Man)
145
12/05
W
F 0-0 1:01
J. Waldron
Neah-Kah-Nie
Seaside Quad
Round 3 (4 Team)
145
12/05
W
F 0-0
I. Thompson
---
Seaside Quad
Round 1 (4 Team)
145
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/04
W
F 4-2 1:19
M. Rogers
Kalama (2B)
WIAA Dist.4 North 2A,1A,2B,Girls Sub-Reg
5th Place (16 Man Place 8)
132
02/04
L
DEC 10-7
A. Slape
Adna (2B)
WIAA Dist.4 North 2A,1A,2B,Girls Sub-Reg
4th Wrestleback (16 Man)
132
02/04
W
F 5-2 1:35
A. Olson
Onalaska (2B)
WIAA Dist.4 North 2A,1A,2B,Girls Sub-Reg
Semis & 3rd WB (16 Man)
132
02/04
L
DEC 8-6 SV
B. Klein
Rainier (2B)
WIAA Dist.4 North 2A,1A,2B,Girls Sub-Reg
Quarters & 1st WB (16 Man)
132
01/16
W
F 0-0
T. Jackson
Scappoose
Clatskanie Winter Classic
Champ. Round 1
132
01/16
L
F 0-0
T. Jackson
Scappoose
Clatskanie Winter Classic
Champ. Round 1
132
01/16
W
F 0-0
B. Merrow-Hansen
Scappoose
Clatskanie Winter Classic
Champ. Round 1
132
01/05
L
DEC 8-6
M. Williams
Vernonia
Clatskanie Winter Classic
Champ. Round 1
132
12/17
W
F 4-5 3:21
D. Dorame
Ironwood
2016 Las Vegas HardLuck
Round 3 (5 Man)
140E
12/17
W
F 0-4 1:22
B. Johnson
Desert Oasis
2016 Las Vegas HardLuck
Round 1 (5 Man)
140E
12/16
L
F 13-6 4:44
C. Gilbert
Basha B
2016 Las Vegas Holiday Classic
2nd Wrestleback (64 Man)
140
12/16
L
F 4-2 3:26
J. Samaniego
Basha B
2016 Las Vegas Holiday Classic
Round 2 - Champ & WB (64 Man)
140
12/16
W
F 2-0 0:45
B. Johnsond
Desert Oasis B
2016 Las Vegas Holiday Classic
Round 1 (64 Man)
140
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024