Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 12-15 · Resumes Today at 1:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15 · Resumes Today at 1:50 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Blake Hauck
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2022-2023
2021-2022
2020-2021
2019-2020
Team Name
3. Waukee
6. Waukee
Waukee
Waukee JV
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/17
L
FOR 0-0
M. Wray
Valley, West Des Moines
IHSAA State Championships
Round 3: 2nd WB
3A-170
02/16
L
Replay
DEC 8-4
A. Hemsted
Carlisle
IHSAA State Championships
Round 2: 2nd Round & 1st WB
3A-170
01/20
W
MD 11-1
L. Monson
Valley, West Des Moines
Waukee @ Valley, West Des Moines
Round 1
170
01/07
L
MD 14-5
E. DeLeon
Bishop Heelan
Winterset `Gary Christensen` Invite
1st Place
170
01/07
W
DEC 7-4
J. Kley
Pella
Winterset `Gary Christensen` Invite
Semis (16 Man)
170
01/07
W
F 2-0 1:04
D. Polsley
Clarinda
Winterset `Gary Christensen` Invite
Quarters & 1st WB (16 Man)
170
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/19
W
Replay
DEC 5-3
C. Hutchinson
Valley, West Des Moines
IHSAA State Championships
Placement Matches 3rd-8th
3A-182
02/19
L
Replay
DEC 7-4
A. Koch
Cedar Rapids Kennedy
IHSAA State Championships
Semis & 3rd WB
3A-182
02/18
W
Replay
DEC 2-1
C. Pertzsch
Dallas Center-Grimes
IHSAA State Championships
2nd Wrestleback
3A-182
02/18
L
Replay
MD 12-4
G. Gammell
Waukee Northwest
IHSAA State Championships
Quarter Finals
3A-182
02/17
W
Replay
DEC 3-2
R. VanWetzinga
Pleasant Valley
IHSAA State Championships
Round 1
3A-182
02/12
W
DEC 3-2
H. Gibson
Southeast Polk
IHSAA 3A Dist 1 @ Carlisle
1st and 3rd Place
182
02/12
W
DEC 6-1
T. Swick
---
IHSAA 3A Dist 1 @ Carlisle
Semi-Finals
182
02/12
W
DEC 11-6
G. Kimball
Norwalk
IHSAA 3A Dist 1 @ Carlisle
Quarterfinals (8 Man)
182
02/04
W
MD 14-4
J. Gomez
---
Waukee @ Marshalltown
Round 1
182
01/28
W
TF 22-7 5:36
K. Marso
Dowling Catholic
Dowling Catholic @ Waukee
Round 1
182
01/23
L
DEC 7-0
H. Gibson
Southeast Polk
Ed Winger Classic
1st through 4th
182
01/22
W
DEC 7-6
J. McGowan
---
Ed Winger Classic
3rd Wrestleback (16 Man)
182
01/22
L
MD 13-4
G. Gammell
Waukee Northwest
Ed Winger Classic
Semis & 2nd WB (16 Man)
182
01/22
W
DEC 3-2
C. Hutchinson
Valley, West Des Moines
Ed Winger Classic
Quarters & 1st WB (16 Man)
182
01/22
W
MD 12-2
R. Messamaker
---
Ed Winger Classic
Champ Round 1 (16 Man)
182
01/15
W
DEC 3-1
T. Swick
Urbandale
Bettendorf Midwest Shootout
Placement (both)
182
01/15
W
MD 16-8
D. Davis
Iowa City West
Bettendorf Midwest Shootout
Semis and WB (1st 8-man & 2nd 16-man)
182
01/15
W
F 15-4 3:45
C. Ullirich
Sterling
Bettendorf Midwest Shootout
Quarters (both) and 1st WB`s 16-man
182
01/15
W
F 2-0 1:12
S. Beecher
Bettendorf
Bettendorf Midwest Shootout
Champ Round 1 (16 Man)
182
01/08
W
DEC 2-1
R. Hoven
---
Winterset `Gary Christensen` Invite
1st Place
182
01/08
W
MD 12-3
K. Fogarty
Woodward-Granger
Winterset `Gary Christensen` Invite
Semis (16 Man)
182
01/08
W
MD 12-2
T. Swick
---
Winterset `Gary Christensen` Invite
Quarters & 1st WB (16 Man)
182
01/04
L
DEC 5-3
A. Loving
Southeast Polk
Waukee @ Southeast Polk
Round 1
182
12/18
W
F 11-2 0:51
O. Pins
Dowling Catholic
Red Owens Holiday Tournament
Round 5 (6 Team)
182
12/18
L
F 5-0 1:50
H. Gibson
Southeast Polk
Red Owens Holiday Tournament
Round 4 (6 Team)
182
12/18
W
DEC 9-4
S. Beecher
---
Red Owens Holiday Tournament
Round 1 (6 Team)
182
12/18
W
DEC 2-1 TB1
J. Armstrong
---
Red Owens Holiday Tournament
Round 3 (6 Team)
182
12/17
L
DEC 11-6
C. Hutchinson
Valley, West Des Moines
Valley, West Des Moines @ Waukee
Round 1
195
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/17
W
F 1-2 2:57
J. Fahrenkrug
---
IHSAA State Dual Tournament
Finals (1st & 3rd)
170
02/17
L
DEC 6-4
A. Barta
6. Bettendorf
IHSAA State Dual Tournament
Quarterfinals
170
02/17
L
DEC 7-2
A. Reed
---
IHSAA State Dual Tournament
Semis
170
02/13
W
DEC 8-5
A. Townsned
Dowling Catholic
IHSAA 3A Dist 2
1st and 3rd Place
170
02/13
L
F 5-0 2:34
M. Griffith
---
IHSAA 3A Dist 2
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
170
02/13
W
F 2-0 0:48
Q. McDonald
---
IHSAA 3A Dist 2
Quarterfinals (8 Man)
170
02/13
L
NC 0-0
M. Griffith
---
IHSAA 3A Dist 2
2nd Place Match (8 Man)
170
01/23
L
F 7-6 3:01
L. Henderson
Centerville
Ed Winger Classic
5/6 and 7/8 places
170
01/23
L
DEC 10-3
A. Barta
Bettendorf
Ed Winger Classic
3rd Wrestleback (16 Man)
170
01/23
L
F 4-0 3:24
A. Townsend
Dowling Catholic
Ed Winger Classic
Semis & 2nd WB (16 Man)
170
01/23
W
DEC 8-5
L. Henderson
Centerville
Ed Winger Classic
Quarters & 1st WB (16 Man)
170
01/23
W
F 2-0 0:27
G. Wisehart
Ankeny Centennial
Ed Winger Classic
Champ Round 1 (16 Man)
170
01/16
L
DEC 9-4
L. Waltz
Camanche
Bettendorf Midwest Shootout
Placement Matches (8 Man)
170
01/16
W
DEC 8-5
A. Barta
Bettendorf
Bettendorf Midwest Shootout
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
170
01/16
W
F 2-0 0:25
C. Zaugg
Burlington
Bettendorf Midwest Shootout
Quarterfinals (8 Man)
170
01/15
W
DEC 11-4
M. Sherwood
---
Waukee @ Urbandale
Round 1
170
01/09
W
F 4-1 0:42
S. Bandstra
East Marshall/GMG
2021 Bobcat Jerry Eckenrod Invitational
Placement Matches (16 Man)
170
01/09
W
DEC 5-2
T. Pederson
Fort Dodge
2021 Bobcat Jerry Eckenrod Invitational
Round 5: 7th Place Consolation Semis
170
01/09
W
F 6-2 1:46
K. Thurm
Williamsburg
2021 Bobcat Jerry Eckenrod Invitational
Round 3: Consolation Quarter-Finals
170
01/09
W
F 2-0 1:42
C. Erickson
Vinton-Shellsburg
2021 Bobcat Jerry Eckenrod Invitational
Round 2: Quarter-Finals and 1st Round Consolation
170
01/09
L
F 4-2 2:30
L. Schimanski
---
2021 Bobcat Jerry Eckenrod Invitational
Round 1: First Round Matches
170
01/08
L
TF 26-11 3:32
C. Helgeson
Johnston
Johnston @ Waukee
Round 1
170
01/05
L
DEC 12-7
A. Reed
---
Southeast Polk @ Waukee
Round 1
170
12/23
L
F 2-0 2:46
A. Townsend
Dowling Catholic
Dowling Catholic @ Waukee
Round 1
170
12/23
L
DEC 6-3
E. Ness
Ankeny
Ankeny @ Waukee
Round 1
170
12/19
W
F 4-1 0:48
J. Wilkinson
Ballard
2020 Al Garrison Duals
Round 4 (6 Team)
170
12/19
L
F 2-0 1:21
Z. Bendorf
---
2020 Al Garrison Duals
Round 5 (6 Team)
170
12/19
W
F 5-0 1:51
T. Adams
Dallas Center-Grimes
2020 Al Garrison Duals
Round 2 (6 Team)
170
12/19
W
F 12-6 5:50
T. Summers
---
2020 Al Garrison Duals
Round 1 (6 Team)
170
12/19
W
F 2-0 0:24
R. Davis
Sioux City North
2020 Al Garrison Duals
Round 3 (6 Team)
170
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/19
L
MD 11-3
B. Hill
---
IHSAA State Dual Tournament
5th & 7th Place
170
02/08
W
F 4-0 0:54
W. Scott
Johnston
Ankeny Cenntenial JV Dual Tournament
Round 5 (6 Team)
170
02/08
W
F 5-0 1:46
N. Bollhoefer
Ames
Ankeny Cenntenial JV Dual Tournament
Round 3 (6 Team)
170
02/08
W
F 3-2 3:16
G. Wisehart
Ankeny Centennial
Ankeny Cenntenial JV Dual Tournament
Round 2 (6 Team)
170
02/08
W
F 4-0 1:19
L. Danner
Ankeny Centennial Silver
Ankeny Cenntenial JV Dual Tournament
Round 4 (6 Team)
170
02/01
W
F 2-0 1:03
B. Lindquist
Valley WDM
Valley Willadsen/Wong Tournament
Finals (8 Man)
Bracket 25
02/01
W
DEF 0-0
C. Julius
---
Valley Willadsen/Wong Tournament
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
Bracket 25
02/01
L
MD 13-5
N. Nessa
Ankeny
Valley Willadsen/Wong Tournament
Quarterfinals (8 Man)
Bracket 25
01/25
L
DEC 6-4
J. McCabe
Valley, West Des Moines
Dowling Catholic JV Duals
Round 3
170
01/25
W
F 9-0 2:42
W. Scott
Johnston
Dowling Catholic JV Duals
Round 2
170
01/25
W
F 5-0 1:29
M. Scholz
Dowling Catholic
Dowling Catholic JV Duals
Placement Matches
170
01/25
L
F 13-0 4:56
M. Palen
Norwalk
Dowling Catholic JV Duals
Cross Bracket
170
01/17
L
DEC 3-2
J. Erickson
Fort Dodge
Fort Dodge @ Waukee
Round 1
170
01/15
L
MD 10-2
J. McCabe
Valley, West Des Moines
Waukee @ Valley, West Des Moines
Round 1
170
12/21
L
F 2-0 0:32
C. Engebretson
North Polk Comets
North Polk Comet Invitational
Placement Matches (8 Man)
170
12/21
W
F 6-7 5:42
B. Deal
Carlisle Wildcats
North Polk Comet Invitational
2nd Wrestleback (8 Man)
170
12/21
W
MD 16-4
M. Fuller
BCLUW
North Polk Comet Invitational
Semis & 1st WB (8 Man)
170
12/21
L
F 5-0 5:33
T. Ross
---
North Polk Comet Invitational
Quarterfinals (8 Man)
170
12/14
L
F 2-0 0:27
J. Nicolas
Ames
2019 Council Bluffs Wrestling Classic
Placement Matches
160
12/14
W
F 12-16 5:39
L. Gunderson
Spirit Lake Park
2019 Council Bluffs Wrestling Classic
Semis & Cons Semis
160
12/14
W
DEC 3-2
Z. Hayes
Glenwood
2019 Council Bluffs Wrestling Classic
2nd & 3rd Wrestleback
160
12/14
W
FOR 0-0
G. Brown
Olathe South
2019 Council Bluffs Wrestling Classic
Quarters & 1st WB
160
12/14
L
F 2-0 0:28
M. Headid
---
2019 Council Bluffs Wrestling Classic
Champ Round 1
160
12/13
L
F 8-4 1:33
D. Anderson
Missouri Valley
2019 Council Bluffs Wrestling Classic
Round 5 (40 Man Only)
160
12/13
L
F 4-1 1:07
C. Price
---
2019 Council Bluffs Wrestling Classic
Round 3
160
12/13
L
F 2-0 1:26
G. Espinoza
Millard North
2019 Council Bluffs Wrestling Classic
Round 2
160
12/13
W
MD 17-3
C. Nichols
---
Waukee @ Johnston
Round 1
160
12/07
L
F 2-0 1:30
W. Hotz
Lone Tree
2019 Montezuma Invitational
1st
170
12/07
W
F 2-2 0:56
E. Milligan
Pella
2019 Montezuma Invitational
Semis & 1st WB (8 Man)
170
12/07
W
DEC 13-10
N. Jedlicka
North Mahaska
2019 Montezuma Invitational
Quarterfinals (8 Man)
170
12/06
W
F 10-2 3:12
E. Stater
Ottumwa
Ottumwa vs. Waukee and Dowling
Champ. Round 1
---
12/06
W
F 5-0 0:47
G. Batros
Ottumwa
Ottumwa vs. Waukee and Dowling
Champ. Round 1
132
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024