Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
May 25-26, 1:00 PM UTC
U16 and Junior FS and GR State 2024
May 25, 3:00 PM UTC
CUSAW 2024 Freestyle and Greco State Cha
May 25, 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
May 25-26, 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
May 25, 4:00 PM UTC
Mark Halvorson Memorial (2024)
May 26, TBD
U16 and Junior Greco State 2024
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 1-2, 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Charles walker
Results
High School Results
High School
High School
International
Season
2023-2024
2022-2023
2021-2022
Team Name
Callan Wrestling Academy
Joliet (Central)
Joliet Central
ShortTime
U.P. Power
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/24
W
F 3-3 2:42
D. Powell
Eaton Rapids WC
2024 MYWAY State Championships
Semis & 3rd WB (16 Man)
288
02/17
L
Replay
DEC 4-3
B. Alvarez
Yorkville (H.S.)
IHSA Boys Individual State Finals
Semis & 3rd WB (16 Man)
3A 215
02/16
W
Replay
DEC 7-6
E. Harris
Oak Park (O.P.-River Forest)
IHSA Boys Individual State Finals
2nd Wrestleback (16 Man)
3A 215
02/16
W
Replay
MD 13-2
L. Bradley
DeKalb
IHSA Boys Individual State Finals
Quarters & 1st WB (16 Man)
3A 215
02/16
L
Replay
DEC 2-1 TB1
J. Favia
Aurora (Marmion Academy)
IHSA Boys Individual State Finals
Round 1 (16 Man)
3A 215
02/10
L
DEC 6-2
B. Alvarez
Yorkville (H.S.)
IHSA 3A Sectional @ Quincy (Sr.)
1st & 3rd (16 Man)
215
02/10
W
DEC 5-2
C. Welsh
New Lenox (Lincoln-Way Central)
IHSA 3A Sectional @ Quincy (Sr.)
4th Wrestleback (16 Man)
215
02/10
W
DEC 5-2
M. Hrvatin
Joliet (Catholic Academy)
IHSA 3A Sectional @ Quincy (Sr.)
Semis & 3rd WB (16 Man)
215
02/10
W
DEC 3-0
J. Zimmer
Tinley Park (Andrew)
IHSA 3A Sectional @ Quincy (Sr.)
2nd Wrestleback (16 Man)
215
02/10
L
DEC 5-2
M. Janiak
Plainfield (South)
IHSA 3A Sectional @ Quincy (Sr.)
Quarters & 1st WB (16 Man)
215
02/10
W
F 4-1 1:40
S. Matthews
Belleville (West)
IHSA 3A Sectional @ Quincy (Sr.)
Round 1 (16 Man)
215
02/03
L
F 2-0 1:26
C. Caraway
Normal (Community)
IHSA 3A Regional @ Joliet (Central)
Placement Matches
215
02/03
W
DEC 6-1 TB1
M. Hrvatin
Joliet (Catholic Academy)
IHSA 3A Regional @ Joliet (Central)
Semifinals & 3rd Round WB`s
215
02/03
W
TF 16-0 5:42
S. Capodice
Minooka
IHSA 3A Regional @ Joliet (Central)
Quarterfinals & 1st Round WB`s
215
01/30
W
TF 16-1
M. rashad
---
Plainfield North quad
Round 1
285
01/30
W
F 0-0
A. Leon
Joliet (West)
Joliet (Central) @ Joliet (West)
Round 1
215
01/27
W
F 0-0 5:31
M. Nurudinov
Naperville (Neuqua Valley)
Plainfield North quad
Round 1
215
01/27
W
F 0-0 5:31
M. Nurudinov
Naperville (Neuqua Valley)
Joliet (Central) @ Naperville (Neuqua Valley)
Round 1
215
01/20
W
DEC 13-6
J. Edwards
Oswego East
SPC Varsity Boys Wrestling Conference
Placement Matches (16 Man)
215
01/20
L
DEC 6-1 SV
M. Janiak
Plainfield South
SPC Varsity Boys Wrestling Conference
Round 4 (16 Man)
215
01/20
W
F 2-0 0:44
C. Dominiak
Plainfield East
SPC Varsity Boys Wrestling Conference
Round 3 (16 Man)
215
01/20
W
F 8-0 2:52
J. Farrell
Oswego
SPC Varsity Boys Wrestling Conference
Round 2 (16 Man)
215
01/11
W
F 4-0
B. Mcbride
Plainfield (South)
Plainfield (South) @ Joliet (Central)
Round 1
215
01/07
W
DEC 7-0
A. Montoya
Plainfield (Central)
Plainfield (Central) @ Joliet (Central)
Round 1
285
01/06
L
DEC 4-3
J. Pettit
Geneva
2024 Newbill Wrestling Invitational
Placement Matches (16 Man)
215
01/06
W
F 0-0 4:22
G. Winkler
Glenbard East
2024 Newbill Wrestling Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
215
01/06
W
F 0-0 1:58
J. Gigante
Lane Tech
2024 Newbill Wrestling Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
215
01/05
W
MD 11-2
J. Thomas
Romeoville (H.S.)
Joliet (Central) @ Romeoville (H.S.)
Round 1
285
12/29
L
DEC 6-3
P. Talbot
Willard
62nd Red Schmitt Holiday Tournament
Championship
215
12/29
W
DEC 6-5
A. Nunez
Willard
62nd Red Schmitt Holiday Tournament
Semi-Finals
215
12/29
W
DEC 9-6
B. Wunderlich
Lafayette
62nd Red Schmitt Holiday Tournament
Champ. Quarterfinals
215
12/29
W
F 6-4 6:00
J. James
Paducah Tilghman
62nd Red Schmitt Holiday Tournament
Round 4
215
12/28
W
DEF 4-1
D. Wooden
Hickman(Columbia)
62nd Red Schmitt Holiday Tournament
Round 3
215
12/28
W
F 10-1 3:13
L. Perkins
Holt(Wentzville)
62nd Red Schmitt Holiday Tournament
Round 2
215
12/11
W
F 0-0 1:25
K. Bramer
Kankakee (McNamara)
Zabel Duals
Round 1
285
12/11
W
F 0-0 1:47
C. Coburn
Plainfield (East)
Plainfield (East) @ Joliet (Central)
Round 1
285
12/09
L
DEC 5-3
B. Alvarez
Yorkville (H.S.)
Yorkville (H.S.) @ Joliet (Central)
Round 1
215
12/09
W
F 0-0 1:40
R. Murphy
Minooka
Zabel Duals
Round 1
285
12/07
W
F 0-0 1:44
c. steck
Chicago (Brother Rice)
Shepard Duals
Round 1
215
12/03
W
MD 15-2
M. Drumke
Deerfield (H.S.)
McLaughlin Classic
Round 5 (Place Bouts)
215
12/02
W
F 2-0 1:23
M. Almadani
Romeoville (H.S.)
McLaughlin Classic
Placement Matches (8 Man)
215
12/02
W
F 0-0 0:52
S. Algahami
Palos Hills (Stagg)
McLaughlin Classic
Round 3 (Quarters & 2nd WB`s)
215
12/02
W
F 13-1 3:24
E. Hernandez
Palos Heights (Shepard)
McLaughlin Classic
Round 2 (Champ R2 & 1st WB`s)
215
11/22
W
F 0-0 2:02
J. Ali
Orland Park (Sandburg)
Joliet (Central) @ Orland Park (Sandburg)
Round 1
285
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
08/20
L
DEC 3-1
J. Hartleroad
Indiana Dynamite (IN)
2023 Outway National Duals - HS - CANCELLED
Round 2 (4 Team)
285
08/20
W
MD 13-1
L. Smith
Solid Tech (IN)
2023 Outway National Duals - HS - CANCELLED
Round 3 (4 Team)
285
08/20
L
DEC 9-2
B. Johnson
Indiana Outlaws White
2023 Outway National Duals - HS - CANCELLED
Round 1 (4 Team)
215
06/03
W
TF 10-0 1:14
N. Olona
War Dogs Wrestling
IL Second Chance National Team Qualifier
Boys - 16U FS
220
06/03
W
TF 13-1 2:18
C. Jr
War Dogs Wrestling
IL Second Chance National Team Qualifier
Boys - 16U FS
220
04/23
L
DEC 13-12
T. Gormanson
Askren Wrestling Academy-Madison
2023 IL Freestyle Club Cup
Round 2 (16 Team)
220
04/23
W
TF 13-2 2:50
D. Martinez
Upstate 8 Wrestling Club
2023 IL Freestyle Club Cup
Placement Matches (16 Team)
220
04/23
W
TF 12-1 5:10
B. Young
Brawlers WC
2023 IL Freestyle Club Cup
Round 4 (16 Team)
220
04/23
W
TF 12-2 2:25
R. Vest
Relentless Training Center
2023 IL Freestyle Club Cup
Round 3 (16 Team)
220
04/23
L
TF 10-0 1:02
G. Kawczynski
Ringers Wrestling Academy
2023 IL Freestyle Club Cup
Round 1 (16 Team)
220
02/18
L
Replay
DEC 4-3 UTB
L. Tovar
Plainfield (North)
IHSA Boys Individual State Finals
3rd Wrestleback
3A 220
02/17
W
Replay
DEC 8-2
H. Stary
Hoffman Estates (Conant)
IHSA Boys Individual State Finals
2nd Wrestleback (16 Man)
3A 220
02/17
L
Replay
F 6-1 3:46
L. Liberatore
Chicago (Marist)
IHSA Boys Individual State Finals
Quarters (16 Man)
3A 220
02/17
W
Replay
F 4-1 3:09
B. Maday
Carol Stream (Glenbard North)
IHSA Boys Individual State Finals
Round 1 (16 Man)
3A 220
01/21
W
F 9-5 5:29
M. Zamora
Plainfield (North)
Varsity Boys & Girls SPC Tournament
Combined
B 195
01/21
W
DEC 9-8
J. Espinoza-Luna
Romeoville (H.S.)
Varsity Boys & Girls SPC Tournament
Round 4 (16 Man)
B 195
01/21
L
DEC 4-1
J. Johnson
Joliet (West)
Varsity Boys & Girls SPC Tournament
Round 3 (16 Man)
B 195
01/14
L
DEC 4-3 UTB
A. Mancilla
Bradley
2023 Comet Classic
1st Place
195
01/14
W
DEC 4-2
C. Peura
Seneca
2023 Comet Classic
Semis & 5th WB (32 Man)
195
01/14
W
DEC 5-1
K. Halley
Vernon Hills
2023 Comet Classic
Quarters & 3rd WB (32 Man)
195
01/14
W
F 4-1 1:34
A. Aldus
Olympia
2023 Comet Classic
Round 2 Champ & WB (32 Man)
195
10/29
W
Replay
TF 18-3 3:06
M. Schmitt
Dunlap High School
LiUNA Open Wrestling Tournament
Round 3
220
10/29
W
Replay
MD 17-3
N. Daniels
Top Dawgs
LiUNA Open Wrestling Tournament
Round 2
220
10/29
W
Replay
TF 18-3 2:52
P. Daniels
Top Dawgs
LiUNA Open Wrestling Tournament
Round 1
220
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/13
L
Replay
F 2-0 0:43
O. Cooley
Jacksonville
IWCOA FroshSoph 2022 State
Consi Quarters
220
03/13
L
Replay
F 2-1 2:58
M. Haas
---
IWCOA FroshSoph 2022 State
Quarters
220
03/12
W
Replay
DEC 9-2
A. Garcia
Chgo Hope Acad
IWCOA FroshSoph 2022 State
Round of 16 (Mat 1-6)
220
03/12
W
Replay
F 6-4 5:22
M. Vasquez
Warren
IWCOA FroshSoph 2022 State
Round of 32
220
Related Content
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020