Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Chris Allen
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2020-2021
2019-2020
Team Name
Northwest
Northwest (Cedar Hill)
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/27
L
DEC 4-0
J. Bamvakais
Seckman
MSHSAA Class 4 Sectional 1
Placement Matches (8 Man)
132
02/27
W
F 2-0 0:52
L. Jr.
Kirkwood
MSHSAA Class 4 Sectional 1
2nd Wrestleback (8 Man)
132
02/27
L
TF 16-0 3:33
J. Mylin
Lafayette
MSHSAA Class 4 Sectional 1
Semis & 1st WB (8 Man)
132
02/27
W
F 6-2 3:06
T. McBride
Marquette
MSHSAA Class 4 Sectional 1
Quarterfinals (8 Man)
132
02/13
L
DEC 8-1
J. Bamvakais
Seckman
MSHSAA Class 4 District 1
Placement Matches (8 Man)
132
02/13
W
MD 16-6
J. Hopkins
Poplar Bluff
MSHSAA Class 4 District 1
Semis & 1st WB (8 Man)
132
02/13
W
F 6-2 1:16
C. Aufdenberg
---
MSHSAA Class 4 District 1
Quarterfinals (8 Man)
132
01/19
L
F 2-0 1:50
J. Shirrel
Jackson
Cape JV Tournament
Champ. Round 1
138
01/16
W
DEC 10-3
C. Pye
Rockwood Summit
Route 141 Rumble
Finals
132
01/16
W
F 0-0 2:21
K. Kretzer
Northwest B
Route 141 Rumble
Round 4/ Cross Bracket
132
01/16
W
F 0-0 4:26
W. Fiedler
Pacific
Route 141 Rumble
Round 3
132
01/16
W
F 0-0 0:15
S. Thompson
DeSoto
Route 141 Rumble
Round 1 (8 Man)
132
01/13
W
F 0-0 3:33
Z. Warren
---
Seckman @ Northwest (Cedar Hill)
Round 1
132
12/19
L
MD 10-2
T. Bierman
Holt
47th Annual Tiger Classic
Round 5 (6 Man)
132
12/19
W
F 2-0 0:50
A. Saylors
Dexter
47th Annual Tiger Classic
Round 4 (6 Man)
132
12/19
W
F 5-0 1:52
B. McDermott
---
47th Annual Tiger Classic
Round 2 (6 Man)
132
12/19
W
DEC 7-5
D. Coroama
North County
47th Annual Tiger Classic
Round 1 (6 Man)
132
12/18
L
DEC 6-5
T. McBride
Marquette
Tri-match vs. Northwest & Mehlville
Champ. Round 1
132
12/17
W
F 6-0 0:58
C. Gousetis
Eureka
Eureka @ Northwest (Cedar Hill)
Round 1
132
12/12
L
DEC 6-0
A. Even
Fatima
Union boys tournament
3rd Place Matches
132
12/12
L
DEC 6-0
A. Even
Fatima
Union boys tournament
3rd Place Matches
132
12/12
L
DEC 7-5
D. Dockery
Marshfield
Union boys tournament
Semifinals Round 5
132
12/12
L
DEC 7-5
D. Dockery
Marshfield
Union boys tournament
Semifinals Round 5
132
12/12
W
DEC 6-5
A. Even
Fatima
Union boys tournament
Round 4
132
12/12
W
DEC 6-5
A. Even
Fatima
Union boys tournament
Round 4
132
12/12
W
F 9-2 3:20
D. Helms
Branson
Union boys tournament
Round 3
132
12/12
W
F 9-2 3:20
D. Helms
Branson
Union boys tournament
Round 3
132
12/12
W
F 9-0 3:34
E. Neely
Union
Union boys tournament
Round 2
132
12/12
W
F 9-0 3:34
E. Neely
Union
Union boys tournament
Round 2
132
12/10
W
F 0-0 2:53
P. Fleshman
Fox
Fox @ Northwest (Cedar Hill)
Round 1
132
12/06
W
F 0-0 1:27
C. Gousetis
Eureka
Fox Tournament
Champ. Round 1
132
12/05
W
F 0-0 2:59
P. Fleshman
Fox
Fox Tournament
Champ. Round 1
132
12/05
L
DEC 10-4
M. Huber
---
Fox Tournament
Champ. Round 1
132
12/05
W
F 4-2 2:34
M. Godier
Francis Howell Central
Francis Howell Central @ Northwest (Cedar Hill)
Round 1
132
12/04
W
F 0-0 4:49
H. Alahmad
Parkway South
Parkway South @ Northwest (Cedar Hill)
Round 1
132
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/15
L
DEC 5-2
L. Robertson
---
MSHSAA Class 4 District 1
Semifinals
132
02/15
W
DEC 2-0
B. Bachert
Eureka
MSHSAA Class 4 District 1
2nd Wrestleback (16 Man)
132
02/15
L
TF 15-0
J. Sinn
---
MSHSAA Class 4 District 1
Quarterfinals
132
02/14
W
F 0-0 2:39
T. McBride
Marquette
MSHSAA Class 4 District 1
Round 1 (16 Man)
132
02/11
L
MD 13-0
T. Shea
---
Lindbergh @ Northwest (Cedar Hill)
Round 1
132
02/01
L
MD 10-2
J. Kuster
Jefferson City
Kyle Thrasher 2020
4th Wrestleback (32 Man)
132
02/01
W
DEC 5-2
N. Dent
Lafayette (Wildwoodd) JV
Kyle Thrasher 2020
Quarters & 3rd WB (32 Man)
132
02/01
W
F 0-2 1:57
K. Davis
Oak Park
Kyle Thrasher 2020
2nd Wrestleback (32 Man)
132
02/01
L
DEC 9-3
I. Roberson
McCluer North
Kyle Thrasher 2020
Round 2 Champ & WB (32 Man)
132
01/30
L
DEC 5-0
I. Roberson
McCluer North
Northwest (Cedar Hill) @ McCluer North
Round 1
132
01/25
W
FOR 0-0
D. Spiller
Lees Summit North
Columbia Hickman Varsity Wrestling
Placement 7th & rest
132
01/25
L
DEC 10-4
T. Stevens
---
Columbia Hickman Varsity Wrestling
Semis & Cons Rd2
132
01/25
L
DEC 8-6 SV
C. Harrell
---
Columbia Hickman Varsity Wrestling
Quart & Cons
132
01/25
W
F 7-7 3:43
S. Martin
Hallsville
Columbia Hickman Varsity Wrestling
Round 3
132
01/25
W
F 4-2 4:19
J. Vaughn
Joplin
Columbia Hickman Varsity Wrestling
Round 1
132
01/23
W
DEC 9-6
B. Bachert
Eureka
Eureka @ Northwest (Cedar Hill)
Round 1
132
01/18
W
F 0-0 4:09
T. McBride
Marquette
Route 141 Rumble
Finals
132
01/18
W
F 0-0 2:22
H. Barker
Windsor
Route 141 Rumble
Rd 4
132
01/18
L
DEC 7-5
A. Littrell
North County
Route 141 Rumble
Rd 3
132
01/18
W
F 0-0 3:57
T. McBride
Marquette
Route 141 Rumble
Rd 2
132
01/17
W
F 0-0 2:51
B. Borawski
---
Northwest (Cedar Hill) @ Seckman
Round 1
132
01/10
L
DEC 8-2
A. Doehring
---
Northwest (Cedar Hill) @ Lafayette (Wildwood)
Round 1
132
12/19
W
F 0-0 3:45
B. Busby
Mehlville
Mehlville @ Northwest (Cedar Hill)
Round 1
138
12/14
L
DEC 11-4
N. Selby
Ste. Genevieve
Union boys tournament
Finals
132
12/14
W
DEC 8-4
B. Young
Marshfield
Union boys tournament
4th Wrestleback (16 Man)
132
12/14
L
F 8-2 5:32
R. Williams
---
Union boys tournament
Semis & 3rd WB (16 Man)
132
12/14
W
F 2-0 1:36
T. Perry
---
Union boys tournament
Quarters & 1st WB (16 Man)
132
12/13
W
F 3-2 1:50
B. Young
Marshfield
Union boys tournament
Round 1 (16 Man)
132
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024