Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 12-15 · Resumes Today at 1:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15 · Resumes Today at 1:50 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Sean Peterschick
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2021-2022
Team Name
Bismarck Gamblers
Bismarck Legacy
Legacy
North Dakota
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
04/06
L
DEC 3-0
T. Kaczmarek
Montana Gold
2024 AAU Fresh-Soph AAU National Duals
Round 4 (6 Team)
157
04/06
W
F 7-6 4:28
D. Reynolds
Indiana Outlaws White
2024 AAU Fresh-Soph AAU National Duals
Round 2 (6 Team)
157
02/10
L
F 6-2 3:54
I. Haugen
Williston
NDHSAA Class A West Region
2nd Wrestleback (16 Man)
152
02/10
L
F 4-1 1:05
G. Anderson
Jamestown
NDHSAA Class A West Region
Quarters & 1st WB
152
02/10
W
F 7-1 1:49
D. Peterson
Mandan
NDHSAA Class A West Region
Round 1 (16 Man)
152
01/19
W
F 8-0 3:12
E. Forjolo
Fargo North
2024 Metro Duals (Varsity)
Round 3 (6 Team)
160
01/19
W
F 5-0 1:26
N. Fick
Fargo Davies
2024 Metro Duals (Varsity)
Round 2 (6 Team)
172
01/19
W
F 5-0 1:23
A. Arens
Central Cass
2024 Metro Duals (Varsity)
Round 4
160
01/19
L
DEC 13-6
O. Magnell
West Fargo
2024 Metro Duals (Varsity)
Round 4 (6 Team)
152
01/19
L
F 11-0 2:32
S. Carr
West Fargo Sheyenne
2024 Metro Duals (Varsity)
Round 3 (6 Team)
152
01/19
L
F 2-0 1:44
L. Ellingsberg
Moorhead
2024 Metro Duals (Varsity)
Round 1 (6 Team)
160
01/19
W
F 8-2 5:14
L. Kurtz
Devils Lake
2024 Metro Duals (Varsity)
Round 2 (6 Team)
152
01/19
W
F 2-0 0:36
B. Hilmert
Fargo South
2024 Metro Duals (Varsity)
Round 1 (6 Team)
160
01/19
L
DEC 12-5
B. Fisher
Bismarck Century
Bismarck Legacy @ Bismarck Century
Round 1
172
01/06
L
F 3-0 2:47
L. Ellingsberg
Moorhead
2024 Bismarck Rotary - Varsity
Semis & 4th WB
160
01/06
W
F 5-1 4:35
Z. Green
Rapid City Central
2024 Bismarck Rotary - Varsity
3rd WB (32 Man)
160
01/05
W
DEC 9-6
H. Slettedahl
Breckenridge/Wahpeton
2024 Bismarck Rotary - Varsity
2nd Wrestleback (32 Man)
160
01/05
L
DEC 6-0
E. Biegler
Aberdeen Central
2024 Bismarck Rotary - Varsity
Round 1 (32 Man)
160
12/17
L
M FOR 0-0
L. Charboneau
Devils Lake
Dennis Flynn Shootout (BOYS)
Round 5
160
12/16
L
M FOR 0-0
W. Kosidowski
Fargo Davies
Dennis Flynn Shootout (BOYS)
Round 4
160
12/16
L
M FOR 0-0
N. Brandvold
Grand Forks Red River
Dennis Flynn Shootout (BOYS)
Round 3
160
12/16
L
M FOR 0-2
L. Charboneau
Devils Lake
Dennis Flynn Shootout (BOYS)
Round 2
160
12/16
W
TF 15-0 5:34
H. Pastrano
Watford City
Dennis Flynn Shootout (BOYS)
Round 1
160
12/09
L
DEC 13-10
E. Hansen
North Branch
Maple Grove Crimson Invite
Semis & 3rd WB (16 Man)
160
12/09
W
F 2-0 0:36
O. Brooker
Benilde St. Margarets
Maple Grove Crimson Invite
2nd Wrestleback (16 Man)
160
12/09
L
DEC 8-6
T. Schlangen
Maple Grove
Maple Grove Crimson Invite
Quarters & 1st WB (16 Man)
160
12/09
W
DEC 9-2
J. Christensen
Big Lake
Maple Grove Crimson Invite
Round 1 (16 Man)
160
12/08
W
DEC 5-4
K. Hegney
Mandan
Bismarck Legacy @ Mandan
Round 1
160
12/07
W
MD 18-4
H. Thormahlen
Killdeer
Bismarck Legacy @ Killdeer
Round 1
160
12/02
L
F 4-1 2:56
T. Jangula
Bismarck
2023 Mandan Lions Tournament
Round 3 (8) Round 5 (12)
160
12/02
L
MD 9-1
T. Johnson
Rapid City Stevens
2023 Mandan Lions Tournament
Round 4 (12 Man)
160
12/02
L
F 10-0 2:16
G. Bohmbach
Killdeer
2023 Mandan Lions Tournament
Round 2 (8) Round 3 (12)
160
12/02
L
F 2-0 0:41
J. Ducheneaux
T. F. Riggs
2023 Mandan Lions Tournament
Round 2 (12 Man)
160
12/01
L
DEC 7-2
C. Stock
South Border
2023 Mandan Lions Tournament
Round 1
160
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
07/22
L
Replay
VFA 0:16 4-0
A. Gutierrez
Illinois
2023 US Marine Corps 16U & Junior Nationals
Cons 32 #2
170 lbs
07/21
W
Replay
VSU 9-0 0:59
W. III
Wyoming
2023 US Marine Corps 16U & Junior Nationals
Cons 32 #1
170 lbs
07/21
L
Replay
VSU 9-0 0:30
T. McFarland
Pennsylvania
2023 US Marine Corps 16U & Junior Nationals
Rnd of 64
170 lbs
07/18
L
Replay
VPO1 9-4
N. Gentry
Montana
2023 US Marine Corps 16U & Junior Nationals
Cons 32 #1
170 lbs
07/17
L
Replay
VSU 12-0 0:45
K. Jackson
New Jersey
2023 US Marine Corps 16U & Junior Nationals
Rnd of 64
170 lbs
06/28
W
F 2-0 0:37
C. Dean
Redfield
Northern State Team Camp Indv.
Round 4
169-172
06/28
L
DEC 4-2 SV
M. Lichy
Holdingford
Northern State Team Camp Indv.
Round 3
169-172
06/28
W
F 6-3 4:25
R. Desmond
Lee`s Summit
Northern State Team Camp Indv.
Round 2
169-172
01/28
L
TF 17-2
J. Richter
Bismarck St Mary`s
Bismarck Legacy @ Bismarck St Mary`s
Round 1
152
01/20
L
F 6-0 3:07
C. Zink
West Fargo Sheyenne
2023 Metro Duals (Varsity)
Round 3 (6 Team)
152
01/20
W
F 5-0 1:39
A. Hestbeck
Moorhead
2023 Metro Duals (Varsity)
Round 1 (6 Team)
152
01/20
W
DEC 7-0
H. Maughan
Fargo North
2023 Metro Duals (Varsity)
Round 1 (6 Team)
152
01/20
L
F 6-0 2:52
K. Johnson
West Fargo
2023 Metro Duals (Varsity)
Round 4 (6 Team)
152
01/14
W
F 6-6 3:44
T. Meyer
Dickinson
Bismarck Legacy @ Dickinson
Round 1
152
01/06
L
F 2-0 0:35
C. Rychlik
Aberdeen Central
2023 Bismarck Rotary - Varsity
2nd Wrestleback (32 Man)
152
01/06
L
F 13-4 1:21
T. Porter
West Fargo
2023 Bismarck Rotary - Varsity
Round 2 Champ & WB (32 Man)
152
01/06
L
TF 16-0 4:21
T. Rice
Williston
Williston @ Bismarck Legacy
Round 1
152
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/07
L
DEC 3-2
N. Bledsoe
Minot
Bismarck Rotary JV
Placement Matches (8 Man)
138A
01/07
W
F 4-0 2:40
G. Miller
Bismarck St. Mary`s
Bismarck Rotary JV
Semis & 1st WB (8 Man)
138A
01/07
W
F 14-0 1:34
B. Alberts
Devils Lake
Bismarck Rotary JV
Quarterfinals (8 Man)
138A
12/29
L
F 2-0 0:51
M. Attig
Albert Lea Area
2021 Rumble on the Red - JV
R3 & WB3
138
12/29
W
DEC 3-2
N. Prose
Pine Island
2021 Rumble on the Red - JV
WB2
138
12/29
L
F 2-0 1:04
D. Wornkey
Rapid City Stevens
2021 Rumble on the Red - JV
R2 & WB1
138
12/29
W
F 2-0 1:04
A. Thissen
Eagan
2021 Rumble on the Red - JV
R1
138
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024