Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Emerson Tjaden
Results
Videos
High School Results
High School
High School
International
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
Team Name
De Soto
De Soto
De Soto HS
DeSoto
KS
Kansas Rattlers
Lawrence Elite
Lawrence Elite Wrestling Club
Mill Valley Kids Wrestling Club
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
05/04
W
Replay
DEC 7-2
J. Kerr
Wichita Training center
USAWKS Freestyle State - 16U/Junior
Placement Matches (16 Man)
150
05/04
W
Replay
TF 12-0 1:09
P. Bowers
Kanza FS/GR Wrestling Club
USAWKS Freestyle State - 16U/Junior
Semis & 3rd WB (16 Man)
150
05/04
W
Replay
DEC 4-0
J. Kerr
Wichita Training center
USAWKS Greco State - Mens16U/Junior
Placement Matches (16 Man)
150
05/04
W
Replay
TF 8-0 0:22
B. Moreno
Garden City High School Wrestling
USAWKS Greco State - Mens16U/Junior
Quarters & 1st WB (16 Man)
150
03/29
L
DEC 8-2
H. Zimmerman
Kansas Pythons
Heartland Duals - High School Boys
Round 2 (8 Team)
147
03/29
L
Replay
MD 10-2
C. Reisz
Iowa PWC
Heartland Duals - High School Boys
Round 6 (8 Team)
147
03/29
W
F 0-0 3:03
D. Bratt
Oklahoma Elite
Heartland Duals - High School Boys
Round 3 (8 Team)
147
03/29
W
Replay
MD 11-3
M. Renner
South Dakota Lightning
Heartland Duals - High School Boys
Round 4 (8 Team)
147
02/24
W
Replay
DEC 5-3 TB1
B. Steinmetz
Newton
KSHSAA 6A-5A State Championships
Cons. Finals
5A-144
02/24
W
Replay
DEC 7-0
B. Blasi
Goddard-Eisenhower
KSHSAA 6A-5A State Championships
Cons Semis (16 Man)
5A-144
02/23
L
Replay
DEC 4-1
H. Zimmerman
Hays
KSHSAA 6A-5A State Championships
Semifinals
5A-144
02/22
W
Replay
MD 12-0
C. Little
Topeka-Seaman
KSHSAA 6A-5A State Championships
Quarters (16 Man)
5A-144
02/22
W
Replay
F 2-0 1:17
D. Fisher
Goddard
KSHSAA 6A-5A State Championships
Round 1 (16 Man)
5A-144
02/17
L
DEC 9-3
K. Allen
Overland Park-St. Thomas Aquinas
KSHSAA 5A - Pittsburg Regional - 2024
1st Place Matches (16 man)
144
02/16
W
MD 11-3
T. Bailey
Pittsburg
KSHSAA 5A - Pittsburg Regional - 2024
Ch Semis(16 Man)
144
02/16
W
F 4-1 1:36
C. Wilson
Spring Hill
KSHSAA 5A - Pittsburg Regional - 2024
Ch Quarters (16 Man)
144
02/16
W
TF 19-4 2:34
T. O`Neil
Kansas City-Turner
KSHSAA 5A - Pittsburg Regional - 2024
Round 1 (16 Man)
144
02/03
W
DEC 9-4
C. Little
Topeka-Seaman
2024 UKC Boys Wrestling Championships
Placement
144
02/03
W
F 14-5 1:45
O. Nevins
Lansing
2024 UKC Boys Wrestling Championships
Round 4
144
02/03
W
TF 21-6 2:00
C. Labrador
Tecumseh-Shawnee Heights
2024 UKC Boys Wrestling Championships
Round 2
144
01/28
W
DEC 1-0
K. Smith
Gardner Edgerton HS
2024 Junction City Varsity Invitational
Placement Matches (16 Man)
144
01/27
W
DEC 9-2
L. Albrecht
Gypsum-Southeast of Saline HS
2024 Junction City Varsity Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
144
01/27
W
F 13-0 4:00
G. Hall
Salina-Central HS
2024 Junction City Varsity Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
144
01/27
W
MD 13-4
J. Jordan
Manhattan HS
2024 Junction City Varsity Invitational
Round 1 (16 Man)
144
01/20
L
DEC 2-1 SV
J. Lawrie
Independence HS
De Soto Wrestling Boys Invitational
1st Place
144
01/20
W
F 9-1 3:24
M. Clarence
Springdale
De Soto Wrestling Boys Invitational
Round 5
144
01/20
W
F 4-0 0:56
Y. Ponce-Lopez
Springdale
De Soto Wrestling Boys Invitational
Round 4
144
01/20
W
F 2-0 0:58
H. Andrew
Lawrence-Free State HS
De Soto Wrestling Boys Invitational
Round 2
144
01/20
W
F 7-0 2:33
J. Villanueva
Junction City HS
De Soto Wrestling Boys Invitational
Round 1
144
01/13
L
DEC 4-3
L. Bose
Underwood
BOBCAT CLASSIC
Placement Matches (32 Man)
144
01/13
W
DEC 6-5
L. Vogel
Bonner Springs
BOBCAT CLASSIC
6th Wrestleback (32 Man)
144
01/13
L
DEC 4-2
G. Gross
St. Pius X
BOBCAT CLASSIC
Semis & 5th WB (32 Man)
144
01/13
W
F 4-5 3:40
L. Bose
Underwood
BOBCAT CLASSIC
Quarters & 3rd WB (32 Man)
144
01/12
W
MD 14-0
D. Holbert
Concordia
BOBCAT CLASSIC
Round 2 Champ & WB (32 Man)
144
01/12
W
F 8-3 1:52
E. Taylor
St. James Academy
BOBCAT CLASSIC
Round 1 (32 Man)
144
01/12
W
F 9-0 3:31
B. Pyle
Olathe West HS
Bishop Miege Double Dual - Olathe West and De Soto
Round 1
144
01/06
W
DEC 7-0
P. Farr
Abilene
Salina South Boys Varsity Invitational
Round 6 - Championship Round
144
01/06
W
DEC 9-2
E. Schroeder
Colby
Salina South Boys Varsity Invitational
Round 5
144
01/06
W
MD 13-3
C. Hogan
Salina Central
Salina South Boys Varsity Invitational
Round 4
144
01/06
W
F 2-0 0:56
Z. McMurray
Salina South
Salina South Boys Varsity Invitational
Round 2
144
01/06
W
TF 16-1 3:11
D. Wells
Wichita Heights
Salina South Boys Varsity Invitational
Round 1
144
12/21
W
DEC 9-3
L. Vogel
Bonner Springs HS
Bonner Springs HS @ De Soto HS
Round 1
144
12/09
W
F 2-0
J. Earl
Atchison
EHS Dual Tournament
Round 5 (6 Team)
144
12/09
W
TF 20-5 6:00
B. Malone
Emporia
EHS Dual Tournament
Round 2 (6 Team)
144
12/09
W
F 2-0 0:49
L. Jayne
Eudora
EHS Dual Tournament
Round 4 (6 Team)
144
12/09
W
F 12-0 3:33
O. Nevins
Lansing
EHS Dual Tournament
Round 1 (6 Team)
144
12/09
W
F 6-2 2:00
B. Chambers
Bishop Ward
EHS Dual Tournament
Round 3 (6 Team)
144
12/02
W
F 7-0 3:37
B. Chambers
Kansas City-Bishop Ward
Highland Park HS Invitational - Boys
Championship Finals
144 Boys
12/02
W
TF 16-0 4:35
K. Padilla
Topeka West High School
Highland Park HS Invitational - Boys
Semi-Finals
144 Boys
12/02
W
F 7-1 4:00
C. Menke
Topeka-Hayden
Highland Park HS Invitational - Boys
Round 2
144 Boys
10/28
L
Replay
DEC 3-2
W. Fullhart
Iowa City Wrestling Club
2023 Brian Keck Memorial Preseason Nationals
R9 - WB (128, 64, 32, & 8)
144
10/28
W
Replay
F 2-3 3:50
W. Motley
South Side Wrestling Club
2023 Brian Keck Memorial Preseason Nationals
Round 8.2 Cons
144
10/27
W
Replay
DEC 9-2
E. Dircks
Scoring Edge Wrestling Center
2023 Brian Keck Memorial Preseason Nationals
R7 - WB (128, 64, & 32)
144
10/27
W
Replay
DEC 6-3
S. Madsen
Askren Wrestling Academy
2023 Brian Keck Memorial Preseason Nationals
R6 - Champ & WB (128, 64, 32, & 16)
144
10/27
W
Replay
F 5-0 4:28
M. Quintana
Illinois
2023 Brian Keck Memorial Preseason Nationals
R5 - WB (128 & 64)
144
10/27
W
Replay
DEC 4-0
G. Williams
Oklahoma
2023 Brian Keck Memorial Preseason Nationals
R4 - Champ & WB (128, 64, & 32)
144
10/27
L
Replay
MD 8-0
A. Camacho
Bolingbrook Junior Raiders Wrestling Club
2023 Brian Keck Memorial Preseason Nationals
R2
144
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/04
W
F 4-0 2:54
L. Whisler
Mill Valley
USAWKS 2023 District 1 Championships
Placement Matches (16 Man)
130
03/04
W
F 8-0 2:59
N. Gutierrez
Bonner Springs Wrestling Club
USAWKS 2023 District 1 Championships
Semis & 3rd WB (16 Man)
130
03/04
W
F 2-0 0:51
V. Dugan
STA
USAWKS 2023 District 1 Championships
Quarters & 1st WB (16 Man)
130
02/04
L
Replay
DEC 2-0
L. Waters
Odessa Optimist Wrestling Club
Battle of The Belt
Placement Matches (32 Man)
130
02/04
W
Replay
DEC 3-0
J. Kerr
Maize Wrestling Club
Battle of The Belt
Semis & 5th WB (32 Man)
130
02/04
W
Replay
MD 12-0
V. Dempewolf
Colby Wrestling Club
Battle of The Belt
Quarters & 3rd WB (32 Man)
130
02/04
W
Replay
F 10-0 2:18
J. Daniel
WICHITA WRESTLING CLUB
Battle of The Belt
Round 2 Champ & WB (32 Man)
130
02/04
W
Replay
MD 10-2
P. Tabor
Winfield Youth Wrestling Club
Battle of The Belt
Round 1 (32 Man)
130
01/08
L
Replay
MD 14-2
M. Dhabolt
Sebolt Wrestling Academy
AAU Winter Nationals 2023
Round 10 D2
125
01/08
W
Replay
F 2-0 1:12
K. Porter
Panhandle Wrestling Academy
AAU Winter Nationals 2023
Round 9 D2
125
01/08
W
Replay
DEC 2-1 UTB
B. Wallace
Odessa Youth Wrestling Club
AAU Winter Nationals 2023
Round 8 D2
125
01/08
L
Replay
DEC 7-4
R. Stewart
Victory wrestling
AAU Winter Nationals 2023
Round 7 D2
125
01/07
W
Replay
DEC 8-1
B. Scobee
Nebraska Boyz
AAU Winter Nationals 2023
Round 4 D1
125
01/07
W
Replay
F 13-2 4:14
T. Pierce
Ironhawk Wrestling Academy IA
AAU Winter Nationals 2023
Round 2 D1
125
10/30
L
Replay
DEC 4-2 SV
J. Kos
MN
Brian Keck Memorial Preseason Nationals
3rd -7th Place Matches
119
10/30
L
Replay
DEC 7-0
C. Giedd
SD
Brian Keck Memorial Preseason Nationals
R11 - Cons Semis
119
10/30
L
Replay
DEC 4-0
K. Hooper
MO
Brian Keck Memorial Preseason Nationals
R 10.1 Semifinals
119
10/30
W
Replay
DEC 5-2
D. Colleran
IA
Brian Keck Memorial Preseason Nationals
Round 8.1 Qtr
119
10/30
W
Replay
DEC 2-0
C. Giedd
SD
Brian Keck Memorial Preseason Nationals
R6 - Champ & WB (128, 64, 32, & 16)
119
10/29
W
Replay
DEC 4-0
T. Lachenberg
IL
Brian Keck Memorial Preseason Nationals
R4 - Champ & WB (128, 64, & 32)
119
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024