Mar 23-Dec 31, 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 3:00 PM UTC
CA Assoc Duals
May 18-19, 12:00 PM UTC
Frank E. Rader Southeast Regional Champs
May 18, 1:00 PM UTC
New Jersey Freestyle State Championship
May 18-19, 1:00 PM UTC
Central Regional Championships
May 18, 4:00 PM UTC
2024 PNL Duals at Werner Park
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
May 25, 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
May 25-26, 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
May 31-Jun 2 · Resumes Friday at 11:56 AM UTC
CAUSA FS/GR State
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Caleb Heuertz
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2021-2022
Team Name
Elk Point-Jefferson
South Dakota Blizzard
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
04/06
L
F 10-3 2:34
M. White
Indiana Outlaws Black
2024 AAU Fresh-Soph AAU National Duals
Round 4 (6 Team)
175
04/06
W
F 5-7 2:16
K. Plettenberg
Montana Silver
2024 AAU Fresh-Soph AAU National Duals
Round 3 (6 Team)
175
04/06
L
F 4-1 3:11
A. Antonelli
Iowa Gold
2024 AAU Fresh-Soph AAU National Duals
Round 1 (6 Team)
175
04/06
L
F 2-0 1:24
C. Schnebel
Nebraska Web Slingers
2024 AAU Fresh-Soph AAU National Duals
Round 5 (6 Team)
175
02/17
W
F 9-4 4:30
X. Yount
Tri-Valley
SDHSAA Region 2B
5th Place Match
190
02/17
L
F 4-1 3:40
G. Martian
Howard
SDHSAA Region 2B
Consi Semis
190
02/17
W
DEC 2-1
T. Ryan
Viborg-Hurley/Irene-Wakonda
SDHSAA Region 2B
Semis and WB3
190
02/17
L
F 2-0 0:35
W. Rotert
McCook Central/Montrose
SDHSAA Region 2B
Round 2 - Quarters and WB1
190
02/06
W
F 11-1 5:14
S. Do
Dakota Valley
Dakota Valley @ Elk Point-Jefferson
Round 1
175
01/31
L
TF 18-2 2:35
S. Rock
Luverne
Garretson Quad
Round 1
175
01/31
W
F 5-0 2:37
C. Schleuter
Garretson
Garretson Quad
Round 1
175
01/31
L
F 5-2 2:15
E. Brown
Beresford/Alcester-Hudson
Garretson Quad
Round 1
175
01/27
L
F 4-0 1:47
D. Mueller
Faulkton Area
Wagner Invite
Round 8 Placement matches
175
01/27
L
DEC 9-5
E. Althoff
Tri-Valley
Wagner Invite
Round 7 Cons semis
175
01/27
L
F 2-2 1:27
D. Murray
Redfield
Wagner Invite
Round 4 quarters
175
01/26
W
DEC 8-6
E. Althoff
Tri-Valley
Dak XII Quad WC/DV/EPJ
Round 1
190
01/26
L
F 2-0 0:38
R.
West Central
Dak XII Quad WC/DV/EPJ
Round 1
175
01/06
L
F 4-2 1:47
E. Brown
Beresford/Alcester-Hudson
Jesse James Invitational
Semis and Consolation
175
01/06
L
F 6-0 3:46
S. Riggs
Hanson
Jesse James Invitational
Round 2
175
01/06
W
FOR 0-0
F. Forfeit
Viborg-Hurley
Jesse James Invitational
Round 1 (16 Man)
175
01/05
L
DEC 6-0
K. Vlcek
Bon Homme/Avon
Rebel Quad
Round 1
175
01/04
L
F 4-6 4:59
S. Riggs
Hanson
Rebel Quad
Round 1
175
12/13
W
F 4-0 0:28
B. Heine
Vermillion
Vermillion Quad
Round 1
175
12/13
W
F 5-0 0:51
D. Greger
Vermillion
Vermillion Quad
Round 1
190
12/06
L
F 12-0 3:34
C. Randall
McCook Central/Montrose
MCM Quad
Round 1
175
12/05
L
F 3-2 1:28
S. Persinger
West Sioux, Hawarden
MCM Quad
Round 1
190
12/03
L
F 2-0 1:35
G. Ewing
Elk Point-Jefferson
Flandreau Booster Club Invitational
3rd Place Matches
175
12/02
W
DEC 8-6
C. Westerbur
Garretson
Flandreau Booster Club Invitational
Last WB
175
12/02
L
F 9-2 1:18
J. Remmers
Howard
Flandreau Booster Club Invitational
Semis and WB
175
12/02
W
F 8-0 1:15
L. Willi
Luverne
Flandreau Booster Club Invitational
Quarters and 1st WB
175
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/21
L
F 2-0 0:59
L. Hess
Madison
Dakota XII Conference Boys
4th Wrestleback (16 Man)
160
01/21
W
F 6-0 2:07
C. Keatley
Lennox
Dakota XII Conference Boys
Semis & 3rd WB (16 Man)
160
01/21
L
F 6-0 2:20
J. Halverson
Canton
Dakota XII Conference Boys
Quarters & 1st WB (16 Man)
160
01/14
L
DEC 9-6
G. Ewing
Elk Point-Jefferson
Tri-Valley Invitational 2023
Semis & 3rd WB (16 Man)
160
01/14
W
DEC 8-2
C. Shatto
Aberdeen Central JV
Tri-Valley Invitational 2023
2nd Wrestleback (16 Man)
160
01/14
L
F 2-0 0:14
R. Orel
Winner
Tri-Valley Invitational 2023
Quarters & 1st WB (16 Man)
160
01/14
W
F 7-0 2:49
L. Iverson
Fulda-Murray Cty Central
Tri-Valley Invitational 2023
Round 1 (16 Man)
160
01/10
W
F 6-0 1:38
A. Newman
Boyden-Hull/Rock Valley
West Sioux JV Tourney 2023
Round 3 (4 Man)
157-160
01/10
W
F 2-0 1:13
J. Murad
Sioux City East
West Sioux JV Tourney 2023
Round 2 (4 Man)
157-160
01/10
W
F 6-0 2:43
J. Beeck
Hinton
West Sioux JV Tourney 2023
Round 1 (4 Man)
157-160
01/07
W
F 5-6 1:59
C. Schleuter
Garretson
Jesse James Invitational
1st & 3rd (16 Man)
160
01/07
W
F 2-0 0:43
J. Mendoza
Tri-Valley
Jesse James Invitational
4th Wrestleback (16 Man)
160
01/07
L
F 4-0 1:04
D. Rock
Luverne
Jesse James Invitational
combined
160
01/07
W
F 5-0 1:07
G. Valder
Beresford/Alcester-Hudson
Jesse James Invitational
combined
160
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/29
L
F 4-0 2:47
C. Dean
Redfield Area
Wagner Invite 2022
combine
138
01/29
L
F 9-0 4:40
L. Boyd
Mt. Vernon/Plankinton/Corsica-Stickney
Wagner Invite 2022
combine
138
01/08
L
DEC 13-9
B. Harmelink
Lennox
Jesse James Invitational
Semis and 1st WB
138
01/08
L
F 9-2 4:54
B. Fliehs
Groton Area
Jesse James Invitational
Quarters and Round Robin
138
Related Content
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
Women's Weekly
Dec 2, 2021