Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 12-15 · Resumes Today at 1:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15 · Resumes Today at 1:50 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Tristan Koch
Results
Videos
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
Team Name
Gothenburg
Gothenburg Jr. Wrestling Club
Gothenburg Junior wrestling
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/01
W
F 10-1 2:31
G. Ganser
Holdrege
Southwest Conference 2024
Round 6
157-JV
02/01
W
F 2-0 1:08
J. Blomstedt
McCook
Southwest Conference 2024
Round 4
157-JV
01/24
L
F 2-0 1:54
D. Baum
Broken Bow
Broken Bow, Gothenburg, Valentine Triangular
Round 1
157
01/23
L
DEC 6-3
N. Ohlmann
Valentine
Broken Bow, Gothenburg, Valentine Triangular
Round 1
157
01/20
W
DEC 9-6
L. Shirley
Hastings
John Higgins JV
Round 6
157
01/20
W
F 6-1 2:13
J. Blomstedt
McCook
John Higgins JV
Round 5
157
01/20
L
DEC 6-2
W. Porter
Millard South
John Higgins JV
Round 4
157
01/20
W
F 3-0 2:39
A. Varela
Scott Community HS
John Higgins JV
Round 2
157
01/20
W
F 5-0 2:04
J. Martinez
Hastings
John Higgins JV
Round 1
157
01/19
W
F 3-2 1:48
G. Ganser
Holdrege
Gothenburg @ Holdrege
Round 1
157
01/17
L
DEC 6-5
L. Baker
Cozad
Cozad @ Gothenburg
Round 1
157
01/05
W
F 7-2 3:41
L. Kennicutt
Hershey
Gothenburg JV Invite
Round 3
157B
01/04
W
F 3-4 4:01
J. Luke
McCook
Gothenburg JV Invite
Round 2
157B
12/09
L
F 0-0 2:23
O. Schluns
O`Neill
Wood River Invite
Round 5
157
12/08
W
F 3-2 4:00
B. Wiese
Wood River
Wood River Invite
Round 4
157
12/08
W
F 6-3 5:00
L. Kennicutt
Hershey
Wood River Invite
Round 3
157
12/08
L
TF 19-3 4:25
A. Meinecke
St. Paul
Wood River Invite
Round 2
157
12/08
W
F 6-2 4:40
K. Burns
St. Cecilia
Wood River Invite
Round 1
157
12/01
W
F 9-4 5:52
L. Kennicutt
Hershey
Gothenburg @ Hershey
Round 1
157
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
06/29
W
F 2-1 2:56
P. Stark
Norton
Legends Camp Gothenburg - 2023
Round 7 (8 Man)
Bracket 22
06/29
W
F 4-4 2:44
K. Grape
Boone Central
Legends Camp Gothenburg - 2023
Round 6 (8 Man)
Bracket 22
06/29
L
F 5-0 0:47
J. Walters
Malcolm
Legends Camp Gothenburg - 2023
Round 5 (8 Man)
Bracket 22
06/29
W
F 9-8 3:42
G. Vargas
Millard South
Legends Camp Gothenburg - 2023
Round 4 (8 Man)
Bracket 22
06/29
W
DEC 4-2 SV
S. Allen
David City
Legends Camp Gothenburg - 2023
Round 3 (8 Man)
Bracket 22
06/29
L
DEC 10-3
D. Mello
Lexington
Legends Camp Gothenburg - 2023
Round 2 (8 Man)
Bracket 22
06/29
W
F 2-0 1:08
R. Allen
Scotus
Legends Camp Gothenburg - 2023
Round 1 (8 Man)
Bracket 22
01/22
W
F 2-0 0:59
E. Sanchez
Lexington
Lexington Youth Wrestling Tournament
Round 3 (4 Man)
135-145
01/22
W
F 4-1 0:56
K. Mills
Kearney MatCats Wrestling Club
Lexington Youth Wrestling Tournament
Round 2 (4 Man)
135-145
01/22
L
F 2-0 0:35
T. Burdick
Western Edge
Lexington Youth Wrestling Tournament
Round 1 (4 Man)
135-145
01/08
W
F 16-5 4:13
D. Holmes
Sutherland Youth Wrestling
Ogallala Folkstyle Youth Tournament 2023
Round 4
128-140
01/08
W
F 5-0 1:22
K. Herrick
Hershey Youth Wrestling
Ogallala Folkstyle Youth Tournament 2023
Round 3
128-140
01/08
W
MD 13-3
R. Rezac
Ogallala Wrestling Club
Ogallala Folkstyle Youth Tournament 2023
Round 2
128-140
12/07
W
F 9-0 2:29
B. Korkow
North Platte Adams
Gothenburg JH Invite
Round 3
B25
12/06
W
F 4-0 1:58
I. Rohde
Sidney
Gothenburg JH Invite
Round 2
B25
12/06
W
DEC 7-2
K. Marroquin
Lexington
Gothenburg JH Invite
Round 1
B25
11/19
W
F 2-0 0:37
C. Teel
Minden
Kearney Middle School Invite
Round 3 (4 Man)
128-135
11/19
W
F 4-1 1:28
J. Scellen
Sunrise
Kearney Middle School Invite
Round 2 (4 Man)
128-135
11/18
W
MD 9-0
A. Costilla
Walnut
Kearney Middle School Invite
Round 1 (4 Man)
128-135
11/16
W
MD 10-2
C. Bentley
Holdrege
MS Cozad Invite
Round 3
123-132
11/15
L
DEC 9-3
K. Heath
Minden
MS Cozad Invite
Round 2
123-132
11/15
L
DEC 5-2
P. Hatch
Minden
MS Cozad Invite
Round 1
123-132
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024