Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Paxon Berry
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2015-2016
2014-2015
2013-2014
2012-2013
Team Name
Seward
Seward
Seward High School
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
11/13
L
DEF 7-0 3:44
B. Dunaway
Dillingham High School
2015 Peninsula Duals
S ROUND 5
152
11/13
L
DEC 9-5
J. Hofacker
---
2015 Peninsula Duals
S ROUND 1
152
11/13
W
DEC 7-3
D. Sanarov
Voznesenka
2015 Peninsula Duals
round 3
152
11/13
L
TF 17-0 5:14
K. Mcenerny
Kenai Central High School
2015 Peninsula Duals
round 1
152
11/07
L
DEC 7-3
J. Miller
---
2015 LIME SOLAR/ACS INVITATIONAL
3rd WB (32 man)ID #`s 45-48
160
11/06
W
DEC 6-5
J. Moreno
Barrow High School
2015 LIME SOLAR/ACS INVITATIONAL
2nd Wrestleback (32 Man)
160
11/06
W
F 7-0 1:57
N. Sewell
Delta High School
2015 LIME SOLAR/ACS INVITATIONAL
Round 2 Champ & WB (32 Man)
160
11/06
L
F 7-0 2:39
T. Croft
Homer High School
2015 LIME SOLAR/ACS INVITATIONAL
Round 1 (32 Man)
160
10/31
L
F 2-0 1:17
C. Gerlach
Glenallen High School
King of the Mountain Champ Matches
Finals (2 Man)
152
10/30
L
DEC 10-8 SV
G. Bond
Grace Christian School
King of the Mountain Wrestling 2015
Round 2 (8 Team)
152
10/30
L
DEC 9-7 SV
T. Jackson
Houston
King of the Mountain Wrestling 2015
Round 6 (8 Team)
152
10/30
W
DEC 7-5 SV
J. Mila
Barrow High School
King of the Mountain Wrestling 2015
Round 7 (8 Team)
152
10/30
W
F 2-0 0:55
S. Buss
Nikiski High School
King of the Mountain Wrestling 2015
Round 3 (8 Team)
152
10/24
L
F 2-0 0:47
B. Easley
Colony High School
Throwdown in Snowtown 2015
Round 3 CB 16
152
10/23
W
F 0-0 2:51
T. Ralph
Wasilla High School
Throwdown in Snowtown 2015
2nd Wrestleback (16 Man)
152
10/23
L
DEC 6-4 SV
S. Finau
Glennallen High School
Throwdown in Snowtown 2015
Round 1 (16 Man)
152
10/23
W
F 9-7 5:12
T. Ralph
Wasilla High School
Wasilla High School vs. Seward High School
Round 1
152
10/22
L
TF 18-2 4:23
D. Budke
---
Seward High School vs. Chugiak High School
Round 1
160
10/17
W
F 2-0 0:47
H. Harrington
Homer
Luke Spruill Memorial Invitational Tourn
3rd Place
160
10/17
W
F 2-0 0:34
B. Sledge
Soldotna
Luke Spruill Memorial Invitational Tourn
2nd Wrestleback (8 Man)
160
10/17
L
F 8-4 2:39
A. VanHout
Soldotna
Luke Spruill Memorial Invitational Tourn
Quarterfinals (8 Man)
160
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
12/06
L
DEC 9-8
Z. Hamberger
Cordova High School
Kachemak Conference
5th place
138
12/06
L
MD 9-0
J. Sapp
Cordova High School
Kachemak Conference
4th Wrestleback (16 Man)
138
12/06
L
F 13-5 5:45
T. Woo
Homer
Kachemak Conference
semi
138
12/05
W
DEC 10-7
R. Merriner
Grace Christian School
Kachemak Conference
Round 2
138
11/14
L
F 7-2 3:07
M. Vandermartin
Kenai
2014 Peninsula Duals
round 1
138
11/14
W
F 6-4 4:25
I. Kolendo
Colony
2014 Peninsula Duals
round 3
138
11/14
L
DEC 11-5
A. Olsen
---
2014 Peninsula Duals
S ROUND 2
138
11/14
W
DEC 11-4
G. Gomez
---
2014 Peninsula Duals
S ROUND 4
138
11/08
L
MD 12-2
A. Greenwood
Bethel High School
Bethel Invitational
1st & 3rd (16 Man)
138
11/08
W
F 2-0 0:45
M. Tucker
Emmonak
Bethel Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
138
11/08
W
DEC 8-4
C. Nicholai
Napaskiak
Bethel Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
138
11/07
L
DEC 13-6
A. Greenwood
Bethel High School
Seward High School @ Bethel High School
Round 1
138
10/31
L
DEC 5-3
S. Williams
Bethel High School
Lime Solar/ACS Wrestling Invitational
Prelim Round 2
145
10/31
L
F 10-1 2:41
G. Sorenson
Grace Christian School
Lime Solar/ACS Wrestling Invitational
Round 1 (32 Man)
145
10/31
W
F 5-0 3:58
C. Nicolai
Quinhagak
Lime Solar/ACS Wrestling Invitational
Prelim Round 1
145
10/25
L
MD 13-1
S. Finau
Glennallen High School
King of the Mountain - Champ. Matches
Finals (2 Man)
145-5th
10/24
W
F 8-1 4:29
C. Bogert
Houston High School
King of the Mountain 2014
Round 1 (6 Team)
145
10/18
L
F 7-2 3:57
S. Williams
Bethel High School
Throwdown in Snowtown 2014
Round 7
145
10/18
L
DEC 11-6
J. Sapp
Cordova High School
Throwdown in Snowtown 2014
Round 6
145
10/17
W
F 7-0 3:26
Q. Leadbetter
Grace Christian School
Throwdown in Snowtown 2014
Round 2
145
10/17
W
F 5-0 1:16
G. Chmielowski
Glennallen High School
Throwdown in Snowtown 2014
Round 1
145
2013-2014
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
12/13
L
MD 8-0
C. Gaube
Metlakatla High School
ASAA 2013 123A State Championships
Round 3 Cons. Prelims
138
12/13
L
F 13-0 4:55
T. Handley
---
ASAA 2013 123A State Championships
Round 1 Preliminaries
138
12/07
L
F 2-0 0:52
J. Sapp
Cordova High School
Kachemak Conference Wrstlng Chmpnships
3rd Place
138
12/07
W
DEC 6-3
J. Hofacker
---
Kachemak Conference Wrstlng Chmpnships
4th Wrestleback (16 Man)
138
12/07
W
DEC 11-5
A. Pennison
Nikiski High School
Kachemak Conference Wrstlng Chmpnships
3rd Wrestleback
138
12/06
W
MD 20-7
C. Merriner
Grace Christian School
Kachemak Conference Wrstlng Chmpnships
2nd Wrestleback (16 Man)
138
12/06
L
MD 18-8
D. Woo
---
Kachemak Conference Wrstlng Chmpnships
Round 2
138
11/23
L
F 2-0 0:30
A. Rohr
Kodiak
Lancer Smith 2013
2nd Wrestleback (32 Man)
132
11/23
W
DEC 9-7 SV
S. Larionoff
---
Lancer Smith 2013
Round 2 Champ & WB (32 Man)
132
11/22
L
F 9-3 3:42
G. Kalugin
---
Lancer Smith 2013
Prelim Round 1
132
11/22
L
F 0-0
J. Walker
West Valley Wolfpack
Seward High School @ West Valley Wolfpack
Round 1
132
11/22
L
TF 15-0
J. Wolfe
Wasilla High School
Seward High School @ Wasilla High School
Round 1
132
2012-2013
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
12/01
L
F 7-0 3:04
G. Kalugin
---
ASAA Reg III Kachemak Conf Wrstlg Chmpns
Round 7
113
12/01
W
MD 11-3
Q. Simpson
Grace Christian School
ASAA Reg III Kachemak Conf Wrstlg Chmpns
Round 6
113
11/30
L
MD 17-3
C. Wheeles
Grace Christian School
ASAA Reg III Kachemak Conf Wrstlg Chmpns
Round 2
113
11/30
W
F 2-0 0:54
R. Edmonds
Anchorage Christian Schools
ASAA Reg III Kachemak Conf Wrstlg Chmpns
Round 1 (16 Man)
113
11/16
L
TF 19-4 4:35
S. Charlie
Bethel High School
Lancer Smith
2nd Wrestleback (32 Man)
113
11/16
L
F 11-0 2:53
B. Reich
Kotzebue High School
Lancer Smith
Round 1 (32 Man)
113
11/09
L
F 2-0 0:51
D. Treder
West Anchorage
2012 Peninsula Duals
Round 1 (16 Team)
113
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024