Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Alonso Frances
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2021-2022
2020-2021
2019-2020
2018-2019
Team Name
Scott City
Scott City High School
Scott Community
Scott Community HS
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/20
L
DEC 3-2 TB1
J. Fitzmorris
McPherson
KSHSAA 4A Regional A
ConsSemis (16 and 8 Man)
170
02/19
W
DEC 9-2
B. Smith
---
KSHSAA 4A Regional A
WB 3rd Rd (16 and 8 Man)
170
02/19
W
F 4-2 2:08
R. Eilert
Hesston
KSHSAA 4A Regional A
2nd Wrestleback (16 Man)
170
02/19
L
DEC 9-7
R. Zeller
---
KSHSAA 4A Regional A
Round 1 (16 Man)
170
02/11
W
F 4-1 5:30
A. Sefried
Cimarron
Cimarron @ Scott Community
Round 1
170
02/04
W
F 3-0 4:21
A. Sefried
Cimarron
GWAC Wrestling Tournament
Round 5
B-170
02/04
L
MD 13-2
T. Voss
Colby
GWAC Wrestling Tournament
Round 3
B-170
02/04
L
F 7-1 3:41
M. Spresser
---
GWAC Wrestling Tournament
Round 1
B-170
01/29
L
DEC 4-3 TB1
C. Engelbrecht
Andale
64th Rocky Welton Invitational
Placing 7th - 16th
170
01/29
W
DEC 2-1
T. White
El Dorado
64th Rocky Welton Invitational
Round 7 - Cons 5th Rd & Silver Rd 1 - Day 2
170
01/28
L
MD 10-1
T. Juarez
---
64th Rocky Welton Invitational
Round 6 - Cons 4th Rd - Day 1 or Day 2
170
01/28
W
DEC 7-4
K. Huneycutt
---
64th Rocky Welton Invitational
Round 5 - Cons 3rd Rd - Day 1 or Day 2
170
01/28
W
F 6-2 4:21
D. Fuschino
---
64th Rocky Welton Invitational
Round 4 - Cons 2nd Rd - Day 1
170
01/28
W
DEC 12-5
D. Thompson
---
64th Rocky Welton Invitational
Round 2 Front & Back Rd 1- Day 1
170
01/28
L
DEC 5-0
K. Mick
Canon City
64th Rocky Welton Invitational
Round 1 Champ - Day 1
170
01/22
W
F 2-0 0:53
B. Blecha
Adams Central
John Higgins Invitational
Placement
170
01/22
L
MD 8-0
P. Wade
---
John Higgins Invitational
Consi Semis
170
01/22
W
F 4-1 2:49
D. Vieyra
---
John Higgins Invitational
Semis and WB
170
01/22
L
DEC 8-2
B. Boehmer
---
John Higgins Invitational
Quarters and WB
170
01/15
W
F 2-0 1:11
O. Mendez
Scott City X
37th Annual Scott City Wrestling Classic
FINALS
170
01/15
W
F 4-1 3:33
J. Hernandez
Hugoton
37th Annual Scott City Wrestling Classic
4th Wrestleback (16 Man)
170
01/15
W
F 4-0 1:42
L. Haney
Larned
37th Annual Scott City Wrestling Classic
Semis/3rd WB (16 Man)
170
01/15
W
DEC 3-1
C. Unruh
Cimarron
37th Annual Scott City Wrestling Classic
2nd Wrestleback (16 Man)
170
01/15
L
DEC 6-1
M. Spresser
---
37th Annual Scott City Wrestling Classic
Quarterfinals (8 Man)/Quarters & Cons RD1 (16 Man)
170
01/15
L
MD 10-1
S. Watkins
---
Scott Community @ Hoxie
Round 1
170
01/08
L
DEC 8-2
J. Desbien
Smith Center
J.R. Durham Invitational
Round 2
170
01/08
L
DEC 8-2
J. Desbien
Smith Center
J.R. Durham Invitational
Round 2
170
01/08
L
F 0-0
T. Kadel
Beloit
J.R. Durham Invitational
Round 1
170
01/08
L
F 0-0
T. Kadel
Beloit
J.R. Durham Invitational
Round 1
170
12/18
L
DEC 5-2
J. Castro
---
Abilene High School Varsity Invitational
Placement
170
12/18
L
F 11-2 3:41
D. Kruger
Silver Lake
Abilene High School Varsity Invitational
Round 5 (10 Man)
170
12/18
W
F 2-2 3:48
B. Richardson
McPherson
Abilene High School Varsity Invitational
Round 3 (10 Man)
170
12/18
W
DEC 7-3 UTB
J. Haefele
---
Abilene High School Varsity Invitational
Round 2 (10 Man)
170
12/18
W
DEC 4-3
C. Taplin
Abilene
Abilene High School Varsity Invitational
Round 1 (10 Man)
170
12/05
W
F 10-1 5:00
A. Sefried
Cimarron
Hoxie Invitational 2021
Finals
170
12/04
L
F 2-0 1:04
T. Voss
Colby
Hoxie Invitational 2021
Round 4
170
12/04
L
F 2-0 0:53
S. Watkins
---
Hoxie Invitational 2021
Round 3
170
12/04
L
DEC 7-0
B. Smith
---
Hoxie Invitational 2021
Round 2
170
12/03
L
F 9-1 4:12
M. Spresser
---
Goodland Scott City Dual
Finals (2 Team)
170
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/13
W
F 2-2 7:25
M. Rodriguez
Ulysses
KSHSAA 4A Regional 1
Placement Round
195
02/13
L
DEC 3-1
N. Rehmer
Colby
KSHSAA 4A Regional 1
Consolation Semis
195
02/12
L
DEC 2-0
J. Hancock
---
KSHSAA 4A Regional 1
Champ Quarters
195
02/06
L
F 4-1 4:42
N. Rehmer
Colby
KSHSAA 4A District 1
Finals/5
195
02/06
W
F 4-2 5:33
M. Rodriguez
Ulysses
KSHSAA 4A District 1
Round1
195
01/30
L
DEF 0-0
M. Rodriguez
Ulysses
GWAC Wrestling Tournament
Round 5
B-V-195
01/29
L
DEF 0-0
T. Seabolt
Cimarron
GWAC Wrestling Tournament
Round 4
B-V-195
01/29
L
F 4-1 1:38
N. Rehmer
Colby
GWAC Wrestling Tournament
Round 3
B-V-195
01/24
L
DEC 9-7 SV
B. Ostdiek
Beatrice
John Higgins Invitational
Placement
195
01/23
W
DEC 7-2
T. Gorsuch
Gering
John Higgins Invitational
Consi Semis
195
01/23
W
DEF 0-0
H. Ahrendt
Sidney
John Higgins Invitational
Semis and WB
195
01/23
L
F 2-0 0:43
V. Genatone
---
John Higgins Invitational
Quarters and WB
195
01/16
W
F 2-0 1:58
L. Johnson
---
36th Annual Scott City Wrestling Classic
---
195
01/16
L
DEC 9-2
C. Seaton
---
36th Annual Scott City Wrestling Classic
---
195
01/16
W
F 4-0 3:15
M. Rodriguez
Ulysses
36th Annual Scott City Wrestling Classic
---
195
01/16
L
F 2-0 1:08
S. Blanka
---
36th Annual Scott City Wrestling Classic
---
195
01/09
L
DEC 3-0
C. Koch
---
J.R. Durham Invitational
Round 5
195
01/09
L
DEC 4-0
J. Otter
Norton
J.R. Durham Invitational
Round 4
195
01/09
L
DEC 4-0
C. Green
---
J.R. Durham Invitational
Round 3
195
01/09
L
DEC 4-3
L. Franklin
---
J.R. Durham Invitational
Round 2
195
01/09
L
F 4-2 0:49
D. Balluch
Hoxie
J.R. Durham Invitational
Round 1
195
12/19
W
DEC 7-2
G. Craig
Marysville
Abilene High School Varsity Invitational
Placement Matches (8 Man)
195
12/19
W
F 6-3 5:17
E. Walton
Pratt
Abilene High School Varsity Invitational
Round 3 (8 Man)
195
12/19
L
DEC 4-3
P. Smith
Marysville
Abilene High School Varsity Invitational
Round 2 (8 Man)
195
12/19
L
DEC 9-4
R. Wagner
Phillipsburg
Abilene High School Varsity Invitational
Round 1 (8 Man)
195
12/12
L
MD 15-4
C. Seaton
---
57th Ron Smith Invitational
Round 5
195
12/12
W
F 4-2 5:12
O. Gonzalez
Lakin High School
57th Ron Smith Invitational
Round 2
195
12/12
W
F 4-4 3:29
C. Orosco
Ulysses High School
57th Ron Smith Invitational
Round 1
195
12/05
L
DEC 11-6
J. Wilkerson
---
Hoxie Invitational 2020
finals
195
12/05
W
DEC 3-2
O. Gonzalez
Lakin
Hoxie Invitational 2020
round 4
195
12/05
L
F 0-0 2:12
N. Rehmer
Colby
Hoxie Invitational 2020
round 3
195
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/22
L
F 5-2 2:04
M. Schneider
Nickerson
KSHSAA 4A Regional @ Concordia
WB 3rd Rd (16 and 8 Man)
220
02/22
W
DEC 4-2 SV
J. Roman-Perez
Topeka-Hayden
KSHSAA 4A Regional @ Concordia
2nd Wrestleback (16 Man)
220
02/21
L
MD 9-0
Z. Ferris
---
KSHSAA 4A Regional @ Concordia
Champ QtrFinals (16 and 8 Man)
220
02/14
L
F 3-0 2:38
D. Harman
Cimarron
Cimarron @ Scott Community
Round 1
220
02/08
L
F 2-0 0:57
R. Farr
Colby High School
Goodland GWAC Wrestling Tournament
Round 5
220
02/08
L
F 2-0 4:21
J. Garrison
Ulysses High School
Goodland GWAC Wrestling Tournament
Round 4
220
02/08
L
F 2-0 0:24
B. Baker
Hoxie
Hoxie @ Scott Community
Round 1
220
02/01
W
DEC 7-3
L. Philbern
Hoisington
Larned JV/Girls Varsity Tournament
Round 5 (6 Man)
220
02/01
W
F 2-0 3:36
D. B
Pratt
Larned JV/Girls Varsity Tournament
Round 4 (6 Man)
220
02/01
W
F 2-0 2:21
W. Limon
Liberal
Larned JV/Girls Varsity Tournament
Round 3 (6 Man)
220
02/01
W
DEC 2-0
C. Hawks
Hugoton
Larned JV/Girls Varsity Tournament
Round 2 (6 Man)
220
02/01
W
DEC 5-3
O. Gonzalez
Lakin
Larned JV/Girls Varsity Tournament
Round 1 (6 Man)
220
01/25
L
DEC 4-2
E. Nitzel
Lincoln Southwest
John Higgins Invitational
2nd Wrestleback (16 Man)
220
01/25
L
DEC 5-2
J. Hernandez
---
John Higgins Invitational
Round 1 (16 Man)
220
01/25
L
DEC 6-2
J. Hernandez
---
Scott Community @ Lexington
Round 1
220
01/18
W
DEC 4-2
J. Mancillas
Leoti-Wichita County
35th Annual Scott City Wrestling Classic
FINALS
220
01/18
W
DEC 8-4 TB1
D. Harman
Cimarron
35th Annual Scott City Wrestling Classic
4th Wrestleback (16 Man)
220
01/18
W
F 2-1 4:07
O. Gonzalez
Lakin
35th Annual Scott City Wrestling Classic
1st WB (8 Man)
220
01/18
L
F 0-0 2:38
J. Mancillas
Leoti-Wichita County
35th Annual Scott City Wrestling Classic
Quarterfinals (8 Man)/Quarters & Cons RD1 (16 Man)
220
01/11
L
F 0-0 1:33
C. Stott
---
J.R. Durham Invitational
Round 5
220
01/11
L
F 2-0 0:19
J. Wiltfong
Norton
J.R. Durham Invitational
Round 3
220
01/11
W
DEC 6-3
C. Konkel
---
J.R. Durham Invitational
Round 2
220
12/21
L
DEC 6-2 TB1
E. Vazquez
Basehor-Linwood
Abilene High School Varsity Invitational
Placement
220
12/21
L
DEC 6-4
R. Stewart
Buhler
Abilene High School Varsity Invitational
Round 5 (10 Man)
220
12/21
W
F 2-0 2:22
B. Buresh
Phillipsburg
Abilene High School Varsity Invitational
Round 3 (10 Man)
220
12/21
L
F 2-0 1:39
J. Lott
Marysville
Abilene High School Varsity Invitational
Round 2 (10 Man)
220
12/14
L
F 0-0 2:53
J. Garrison
Ulysses
56th Ron Smith Invitational
ROUND 6
220
12/14
W
DEC 4-0
R. Hause
Brewster
56th Ron Smith Invitational
ROUND 4
220
12/14
W
DEC 3-1
D. Tidwell
Garden City
56th Ron Smith Invitational
ROUND 2
220
12/14
W
DEC 4-0
O. Gonzalez
Lakin
56th Ron Smith Invitational
ROUND 1
220
12/07
W
DEC 2-0
B. Yauch
Hays High
TMP-M JV Invitational
Round 5 (5 Man)
195
12/07
W
F 0-0 2:34
D. Hughes
Phillipsburg
TMP-M JV Invitational
Round 2 (5 Man)
195
12/07
W
F 0-0 1:20
B. Hagen
Norton Community
TMP-M JV Invitational
Round 1 (5 Man)
195
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/09
L
DEC 1-0
D. Tidwell
Garden City
Bill Voss Novice(Colby) 19
Round 4
195
02/09
L
F 0-0 1:15
R. Farr
---
Bill Voss Novice(Colby) 19
Round 2
195
02/09
W
DEC 5-2
A. Mendoza
Ulysses
Bill Voss Novice(Colby) 19
Round 1
195
01/26
L
DEF 0-0
S. Koerner
Hays High School
Larned JV/Girls Varsity Tournament
Placement Matches (8 Man)
195
01/26
L
FOR 0-0
A. Aguilera
Dodge City
Larned JV/Girls Varsity Tournament
Cross Bracket (8 Man)
195
01/26
L
FOR 0-0
S. Koerner
Hays High School
Larned JV/Girls Varsity Tournament
Round 3 (8 Man)
195
01/26
L
DEC 3-0
A. Mendoza
Ulysses
Larned JV/Girls Varsity Tournament
Round 2 (8 Man)
195
01/26
L
DEC 5-3
D. Vontress
Dodge City
Larned JV/Girls Varsity Tournament
Round 1 (8 Man)
195
01/05
W
F 2-0 0:54
B. Spiess
Smith Center
J.R. Durham JV Scramble
Round 3 (4 Man)
182-195
01/05
W
F 6-2 2:55
T. Rojpradit
Norton
J.R. Durham JV Scramble
Round 2 (4 Man)
182-195
01/05
W
F 4-4 3:35
C. Prewo
Oakley
J.R. Durham JV Scramble
Round 1 (4 Man)
182-195
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024