Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Caden Call
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2019-2020
2018-2019
Team Name
Moffat County
Moffat County High School
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/22
L
MD 9-0
C. Combs
Sterling
2020 CHSAA State Championships
Placements
113-3A
02/22
L
DEC 7-0
E. Herrera
---
2020 CHSAA State Championships
4th Wrestleback (16 Man)
113-3A
02/22
W
F 1-2 3:33
D. Gomez
Gunnison
2020 CHSAA State Championships
3rd Wrestleback
113-3A
02/21
W
F 6-0 3:30
Z. Courtright
---
2020 CHSAA State Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
113-3A
02/21
L
MD 18-6
A. Lozado
---
2020 CHSAA State Championships
Quarters (16 Man)
113-3A
02/20
W
DEC 6-2
L. Stephens
Eagle Valley
2020 CHSAA State Championships
Round 1 (16 Man)
113-3A
02/15
L
TF 18-2 5:59
D. Chavez
---
CHSAA 3A Region 1
1st Place Matches
113
02/15
W
DEC 15-11 SV
T. Torrez
Pagosa Springs
CHSAA 3A Region 1
Semis and WB3
113
02/14
W
F 4-0 3:53
A. Bosick
Steamboat Springs
CHSAA 3A Region 1
Quarterfinals and WB1
113
02/08
W
MD 9-0
T. Goedert
---
Meeker Duals 2020
Round 2 (3 Team)
113
02/08
W
F 7-2 3:09
J. Lee
---
Meeker Duals 2020
Round 2 (4 Team)
113
02/08
W
MD 16-2
S. Hager
Hayden
Meeker Duals 2020
Round 1 (4 Team)
113
01/27
W
MD 11-2
T. Goedert
---
Meeker @ Moffat County
Round 1
113
01/25
L
DEC 6-4
C. Combs
Sterling
2020 BERTHOUD DINY PICKERT INVITATIONAL
Con Semis
113
01/25
L
F 12-1 3:49
A. Beltran
---
2020 BERTHOUD DINY PICKERT INVITATIONAL
Semis
113
01/25
W
MD 12-2
M. McCarthy
---
2020 BERTHOUD DINY PICKERT INVITATIONAL
Qtrs
113
01/11
W
F 2-0 0:57
B. Larsen
---
TOC - Tournament of Champions
7th Place
113
01/11
L
MD 19-6
K. Sperry
Juab
TOC - Tournament of Champions
Conso rd 5
113
01/11
W
F 3-0 2:37
B. VanGieson
Evanston
TOC - Tournament of Champions
Conso rd 4
113
01/11
W
F 7-10 2:54
R. Rogers
---
TOC - Tournament of Champions
Conso rd3
113
01/10
L
DEC 11-9
J. Padilla
Montrose
TOC - Tournament of Champions
Champ 2
113
01/09
W
F 4-2 1:18
C. Archuleta
Rifle
Rifle @ Moffat County
Round 1
113
12/22
W
FOR 0-0
B. Reveles
---
Warrior Classic
Fifth Place
113
12/21
L
MD 8-0
L. Hunsberger
---
Warrior Classic
6th Wrestleback (32 Man)
113
12/21
W
DEC 6-5
R. Harrison
Uintah
Warrior Classic
Conso RD 5
113
12/21
W
F 2-0 0:58
C. Bachman
---
Warrior Classic
4th Wrestleback (32 Man)
113
12/21
W
F 2-2 1:37
D. Martinez
---
Warrior Classic
Quarters & 3rd WB (32 Man)
113
12/20
W
F 0-0 1:16
O. Burgara-Haro
---
Warrior Classic
2nd Wrestleback (32 Man)
113
12/20
L
DEC 5-3
D. Sandoval
Central of Grand Junction
Warrior Classic
Round 1 (32 Man)
113
12/14
L
DEC 4-1
J. Boeke
Eagle Valley
GJ Tiger Duals
Round 4 (8 Team)
120
12/14
W
F 0-0
C. Galloway
Mancos
GJ Tiger Duals
Round 3 (8 Team)
120
12/14
W
MD 11-2
D. Chelewski
Fruita Monument
GJ Tiger Duals
Round 5 (8 Team)
120
12/14
W
MD 13-3
J. Padilla
Montrose
GJ Tiger Duals
Round 1 (8 Team)
120
12/14
L
DEC 6-4
M. Kenney
Grand Junction
GJ Tiger Duals
Round 2 (8 Team)
120
12/13
W
F 0-0
E. Holder
Coal Ridge
Moffat County @ Coal Ridge
Round 1
120
12/12
W
TF 18-2 3:20
A. Bosick
Steamboat Springs
Moffat County @ Steamboat Springs
Round 1
120
12/07
L
F 7-7 5:59
D. Sandoval
Central
Maverick Duals
Round 1 (12 Team)
120
12/07
W
F 17-4 5:36
B. Brunson
Durango
Maverick Duals
Round 1 (12 Team)
120
12/07
W
F 6-0 0:41
E. Holder
Coal Ridge
Maverick Duals
Round 1 (12 Team)
120
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/09
L
DEC 13-9
J. Sepeda
Greeley Central High School
CUSAW 2019 Fresh/Soph State
Round 6
106
03/09
W
F 10-0 2:50
K. Beckford
Eaglecrest
CUSAW 2019 Fresh/Soph State
Round 5
106
03/09
L
TF 17-1 5:30
T. Juergensen
---
CUSAW 2019 Fresh/Soph State
Round 2
106
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024