Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 6-8 · Resumes Today at 11:30 AM UTC
Knockout Summer Slam 2024
Today · 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Today · 2:00 PM UTC
Freeco USA Elementary National Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
James Wakefield
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2018-2019
2017-2018
2012-2013
Team Name
Mountain Crest
Top of Utah Wrestling Club
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
12/15
L
FOR 0-0
B. Parker
Pleasant Grove
Viewmont Invitational 2018
Round 7
145
12/15
L
TF 17-1 5:51
L. Essig
---
Viewmont Invitational 2018
Round 6
145
12/14
W
DEC 9-7 SV
J. Hall
Ridgeline
Viewmont Invitational 2018
Round 4
145
12/07
L
MD 13-1
C. Sheets
---
Wasatch Intermountain Duals--Varsity
Round 3 (10 Team)
145
12/07
L
MD 9-1
T. Woodhouse
Pleasant Grove
Wasatch Intermountain Duals--Varsity
Round 5 (10 Team)
145
12/07
W
F 0-0
T. LaMont
---
Wasatch Intermountain Duals--Varsity
Round 2 (10 Team)
145
12/07
L
DEC 6-0
J. Davies
---
Wasatch Intermountain Duals--Varsity
Round 1 (10 Team)
145
12/07
L
DEC 6-2
B. Loveless
---
Wasatch Intermountain Duals--Varsity
Round 8 (10 Team)
145
12/07
L
F 2-0 1:12
S. O`brien
---
Wasatch Intermountain Duals--Varsity
Round 7 (10 Team)
145
12/07
W
F 2-0 1:30
B. Madsen
---
Wasatch Intermountain Duals--Varsity
Round 4 (10 Team)
145
11/30
W
F 2-0 0:18
B. Bohne
Copper Hills
SYRACUSE SCUFFLE
Round 7 (12:30 pm)
145
11/30
W
F 2-0 1:08
B. Mackley
Weber
SYRACUSE SCUFFLE
Round 3 (6:00 pm)
145
11/30
W
DEC 7-0
S. Lujan
Northridge
SYRACUSE SCUFFLE
Round 9 (3:00 pm)
145
11/30
L
F 5-0 2:31
J. Davies
---
SYRACUSE SCUFFLE
Round 5 (9:30 am)
145
11/30
W
DEC 8-6
W. (SYRACUSE)
Highland
SYRACUSE SCUFFLE
Round 1 (3:00 pm)
145
11/30
L
MD 16-2
A. Ewart
Skyridge
SYRACUSE SCUFFLE
Round 4 (7:15)
152
11/30
W
DEC 8-5
B. Tucker
---
Box Elder @ Mountain Crest
Round 1
145
2012-2013
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/09
L
DEC 4-2
M. Burden
Claw Wrestling
Utah Youth Super State
4th Wrestleback (32 Man)
75
02/09
W
DEC 6-4 SV
S. Butera
Agoge
Utah Youth Super State
Quarters & 3rd WB (32 Man)
75
02/09
W
DEC 9-6
C. Lyman
Payson Grappling Force
Utah Youth Super State
2nd Wrestleback (32 Man)
75
02/09
L
MD 13-0
D. Thomas
Carbon Raptors
Utah Youth Super State
Round 2 Champ & WB (32 Man)
75
02/09
W
DEC 5-4
G. Thomas
Champions Wrestling
Utah Youth Super State
Round 1 (32 Man)
75
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024