Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Garrett Walling
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/10
L
DEC 12-6
B. Hagan
Dowling Catholic
IHSAA 3A District 1 @ Ames
Placement (12 Man)
285
02/10
W
F 2-0 0:57
G. Plagge
Denison-Schleswig
IHSAA 3A District 1 @ Ames
Cons. Semis (12 Man)
285
02/10
L
TF 19-4 2:54
D. Herrera
Ames
IHSAA 3A District 1 @ Ames
Semis & WB (12 Man)
285
02/10
W
F 2-2 2:00
B. Hagan
Dowling Catholic
IHSAA 3A District 1 @ Ames
Quarters (12 Man)
285
01/26
W
F 2-4 2:51
H. Overgaard
Bishop Heelan Catholic
2024 MRAC Tournament
Placement Matches (8 Man)
285
01/25
W
F 0-2 0:47
M. Rangel
Sergeant Bluff-Luton
2024 MRAC Tournament
Semis & 1st WB (8 Man)
285
01/24
W
F 9-2 1:56
C. Bloemers
MOC-Floyd Valley
MOC-FV Triad - SBL, Storm Lake, MOC-FV
Round 1
285
01/24
W
F 4-1 1:52
K. Larson
Storm Lake
MOC-FV Triad - SBL, Storm Lake, MOC-FV
Round 1
285
01/24
W
F 2-0 0:29
M. Rangel
Sergeant Bluff-Luton
MOC-FV Triad - SBL, Storm Lake, MOC-FV
Round 1
285
01/20
W
F 4-1 1:34
J. Hinkle
Marshalltown
McGivern/Blenderman Duals
Round 1
285
01/20
L
DEC 4-3
T. Patton
Glenwood
McGivern/Blenderman Duals
Round 1
285
01/20
W
F 6-1 1:56
A. Crowder
Carlisle
McGivern/Blenderman Duals
Round 1
285
01/20
W
F 2-0 0:20
T. Wilcox
Council Bluffs Abraham Lincoln
McGivern/Blenderman Duals
Round 1
285
01/19
W
F 2-0 0:45
M. Perez
Sioux City West
Sioux City West @ Sioux City East
Round 1
285
01/06
L
M FOR 0-0
G. Berry
BGM, Brooklyn
BGM Corky Stuart Invitational 2024
Round 6 (16-5th&7th, 8-5th&7th, 6-R5)
285
01/06
L
M FOR 0-0
T. Sedlacek
Davenport West
BGM Corky Stuart Invitational 2024
Round 3 (All bracket types)
285
01/06
L
MD 15-1
G. Hoyt
Iowa Valley
BGM Corky Stuart Invitational 2024
Round 2 (16, 8 & 6 Man brackets only)
285
01/06
W
F 7-1 1:16
K. Seitz
AP-GC
BGM Corky Stuart Invitational 2024
Round 1 (All bracket types)
285
01/05
W
F 2-0 0:42
M. Perez
Sioux City West
Heelan / Sioux City East / Sioux City West
Round 1
285
01/04
W
DEC 13-7
H. Overgaard
Bishop Heelan Catholic
Heelan / Sioux City East / Sioux City West
Round 1
285
12/15
W
F 9-2 3:51
M. Avalos
Council Bluffs Thomas Jefferson
CBTJ/SCE/SCN
Round 1
285
12/15
W
F 2-5 1:22
M. Petite
Sioux City North
CBTJ/SCE/SCN
Round 1
285
12/02
W
F 2-0 1:14
H. Overgaard
Bishop Heelan Catholic
Sergeant Bluff-Luton Invitational
Placement (16 Man)
285
12/02
W
F 2-0 0:24
T. Lorenzen
Spencer
Sergeant Bluff-Luton Invitational
4th Wrestleback (16 Man)
285
12/02
L
F 5-0 1:35
L. Holtmeyer
Papillion-La Vista
Sergeant Bluff-Luton Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
285
12/02
W
F 2-0
P. Ziel
Western Christian
Sergeant Bluff-Luton Invitational
Round 1 (16 Man)
285
12/02
W
F 2-2 0:31
G. DeAnda-Ramirez
Sergeant Bluff-Luton
Sergeant Bluff-Luton Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
285
12/01
W
F 0-0 1:01
J. Hoag
LeMars
Lemars, CBAL @ SC East
Round 1
285
12/01
W
F 2-0 0:43
D. Sharp
Council Bluffs Abraham Lincoln
Lemars, CBAL @ SC East
Round 1
285
11/29
W
F 2-0 0:55
C.
Akron-Westfield
Woodbury Central / Sioux City East / Akron-Westfield / Sioux Center Dual
Round 1
285
11/29
W
F 13-2 2:33
T. Cam
Sioux Center
Woodbury Central / Sioux City East / Akron-Westfield / Sioux Center Dual
Round 1
285
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/27
L
F 2-0 1:34
A. Hoag
Le Mars
MRAC Tournament
Placement Matches (8 Man)
220
01/27
W
F 11-3 4:00
W. Summers
Council Bluff Abraham Lincoln
MRAC Tournament
Semis & 1st WB (8 Man)
220
01/26
W
F 4-0 3:37
N. Reed
Sioux City North
MRAC Tournament
Quarterfinals (8 Man)
220
01/21
L
F 5-5 4:35
M. Correa
Marshalltown
McGivern/Blenderman Duals
Round 1
220
01/21
L
F 12-7 2:26
M. Koehler
Glenwood
McGivern/Blenderman Duals
Round 1
220
01/21
W
TF 15-0 3:49
L. Clark
Des Moines Lincoln
McGivern/Blenderman Duals
Round 1
220
01/21
W
F 2-0 1:05
N. Guida
Ottumwa
McGivern/Blenderman Duals
Round 1
220
01/21
W
F 2-0 1:47
W. Summers
Council Bluffs Abraham Lincoln
McGivern/Blenderman Duals
Round 1
220
01/14
W
F 7-8 2:32
G. DeHoogh
Western Christian
Le Mars Invite 2023
5th Place
220
01/14
W
F 8-2 3:24
R. Stokes
Hinton
Le Mars Invite 2023
Round 4
220
01/14
W
F 2-0 1:30
A. Ramirez
Sioux City North
Le Mars Invite 2023
Round 3
220
01/14
L
F 2-0 0:59
H. Lund
AHSTW
Le Mars Invite 2023
Round 2
220
01/14
W
F 7-0 3:44
F. Hernandez
Sioux Center
Le Mars Invite 2023
Round 1
220
01/13
L
F 12-4 3:54
A. Hoag
LeMars
LeMars/SC East/SC West
Round 1
220
01/13
W
F 2-0 0:46
D. Cooper
Sioux City West
LeMars/SC East/SC West
Round 1
220
01/06
W
F 9-2 3:45
undefined. Ramirez
Sioux City North
Sc East/CBAL
Round 1
220
01/06
L
F 2-2 3:43
W. Summers
Council Bluffs Abraham Lincoln
Sc East/CBAL
Round 1
220
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024