Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Mason Whitley
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2022-2023
2021-2022
2020-2021
2019-2020
Team Name
Boys Redfield
Redfield
Redfield
Redfield Area
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/03
W
F 2-0 1:53
T. Eddy
Wessington Springs/Woonsocket/Wolsey-Wessington
Miller/Highmore-Harrold Duals
Round 1
160
02/02
W
DEC 7-5 SV
J. Halverson
Canton
Miller/Highmore-Harrold Duals
Round 1
160
02/02
W
MD 11-2
C. Kolda
Miller/Highmore-Harrold
Miller/Highmore-Harrold Duals
Round 1
160
01/29
W
DEC 5-3
R. Rowland
Boys Miller/Highmore-Harrold
2023 Boys Lee Wolf Invitational
Placement Matches 1st, 3rd, 5th (16 Man)
Boys 160
01/28
W
MD 15-2
J. Gums
Boys Bismarck Century
2023 Boys Lee Wolf Invitational
4th Wrestleback (16 Man), 7th Place
Boys 160
01/28
L
DEC 5-3
R. Orel
Boys Winner
2023 Boys Lee Wolf Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
Boys 160
01/28
W
DEC 9-2
R. Rowland
Boys Miller/Highmore-Harrold
2023 Boys Lee Wolf Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
Boys 160
01/28
W
TF 18-3 4:00
T. Lien
Boys Huron
2023 Boys Lee Wolf Invitational
Round 1 (16 Man)
Boys 160
01/21
L
DEC 3-1 SV
T. Wagner
Lyman County
Kingsbury County Invitational
1st Place
160
01/21
W
DEC 9-5
J. Fitzpatrick
Brookings
Kingsbury County Invitational
Round 4
160
01/21
W
F 5-0 1:43
D. Mueller
Faulkton Area
Kingsbury County Invitational
Round 2
160
01/08
W
DEC 7-5
T. Simons
Philip Area
Miller/Highmore/Harrold Invitational
Rd 6 Placement matches
160
01/07
W
DEC 7-1
J. Eklund
Burke/Gregory
Miller/Highmore/Harrold Invitational
Rd 4 Semis
160
01/07
W
DEC 5-0
T. Eddy
Wessington Springs/Woonsocket/Wolsey-Wessington
Miller/Highmore/Harrold Invitational
Rd 2 quarters
160
01/01
W
DEC 4-2 SV
L. Hueser
Elk Point-Jefferson
MCM Invitational 2022-2023
Placing 16 man
160
12/31
L
DEC 4-2 SV
C. Randall
McCook Central/Montrose
MCM Invitational 2022-2023
Round 5 (4th WB 16, 2nd WB 8)
160
12/31
W
MD 13-1
J. Eklund
Burke/Gregory
MCM Invitational 2022-2023
Round 4 (Semis & WB 5 man 4th, RR 2nd)
160
12/31
W
MD 10-0
T. Frick
Canton
MCM Invitational 2022-2023
Round 3 (16 man 2nd rnd WB 5 man 3rd)
160
12/31
L
DEC 9-3
T. Simons
Philip Area
MCM Invitational 2022-2023
Round 2 (Quarter 1st WB, 5 man 2nd, RR 1st)
160
12/31
W
F 5-0 1:52
N. Mentele
Howard
MCM Invitational 2022-2023
Round 1 (16 & 5-man)
160
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/29
L
DEC 4-3
D. Gerlach
Mt. Vernon/Plankinton/Corsica-Stickney
Wagner Invite 2022
combine
145
01/29
W
MD 9-1
C. Chambers
Hamlin
Wagner Invite 2022
4th Wrestleback (16 Man)
145
01/29
L
DEC 5-1
C. Lenz
Kimball/White Lake/Platte-Geddes
Wagner Invite 2022
Semi
145
01/29
W
MD 11-1
G. Cramer
Faulkton Area
Wagner Invite 2022
combine
145
01/29
W
F 6-0 3:25
C. Westerbur
Garretson
Wagner Invite 2022
combine
145
12/31
L
DEC 3-2
C. Rager
Canton
MCM Invitational 2021-2022
Placing 16 man
145
12/31
L
DEC 5-2
J. Even
Parker
MCM Invitational 2021-2022
Round 5 (4th WB 16, 2nd WB 8)
145
12/31
L
TF 15-0 3:54
K. Keiser
Winner
MCM Invitational 2021-2022
Round 4 (Semis & WB 5 man 4th, RR 2nd)
145
12/31
W
DEC 2-1
C. Rager
Canton
MCM Invitational 2021-2022
Round 2 (Quarter 1st WB, 5 man 2nd, RR 1st)
145
12/31
W
F 16-3 3:18
C. Mohling
Wessington Springs/Woonsocket/Wolsey-Wessington
MCM Invitational 2021-2022
Round 1 (16 & 5-man)
145
12/18
W
DEC 8-2
J. VanHuevelen
Sunshine Bible Academy
MVPCS Titans Invitational
Placings
145
12/18
W
MD 9-1
R. Ford
Mobridge-Pollock
MVPCS Titans Invitational
Cons Semis
145
12/18
L
DEC 6-0
C. Lenz
Kimball/White Lake/Platte-Geddes
MVPCS Titans Invitational
Semis/WB
145
12/18
W
DEC 6-4
L. Arcoren
Sully Buttes
MVPCS Titans Invitational
Round 4
145
12/18
W
F 0-0
R. Florey
Huron
MVPCS Titans Invitational
Round 2
145
12/18
W
FOR 0-0
F. Forfeit
Burke/Gregory
MVPCS Titans Invitational
Round 1
145
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/26
L
DEC 4-2 SV
I. Metz
Sisseton
SDHSAA State Championships
2nd Wrestleback (16 Man), 1st WB 8-Man, 5-Man RR3
B-113
02/26
L
DEC 2-0
T. Granum
Canton
SDHSAA State Championships
Quarters
B-113
02/06
W
DEC 9-2
W. Anderson
Parkston
Redfield Invitational
Round 4 Placement Matches
113
02/06
W
F 4-1 2:45
E. Jaton
Redfield Area
Redfield Invitational
Round 2
113
02/06
W
F 10-0 1:41
T. Atkinson
Britton/Hecla
Redfield Invitational
Round 1
113
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/31
W
F 10-0 3:47
G. Gilligan
Kingsbury County
Northeast Conference Tournament
Round 6 Placement match, 8 & 16 man
106
01/30
W
MD 10-0
J. Quail
Deuel
Northeast Conference Tournament
Round 4 Semis, Rd 1 WB 8 man, Rd 3 WB 16 Man
106
01/30
W
TF 20-2 6:00
J. Johnson
Milbank
Northeast Conference Tournament
Round 2 Quarters & Rd 1 WB 16 man
106
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024