Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Shannon Selle
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2021-2022
2020-2021
2019-2020
2018-2019
2017-2018
Team Name
Dickinson
Dickinson
Dickinson JV
Dickinson Middle School
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/29
L
F 5-0 3:02
C. Jones
Williston
Williston @ Dickinson
Round 1
152
01/29
L
F 11-3 3:20
J. Silha
Dawson County
Dawson County @ Dickinson
Round 1
152
01/27
W
F 2-0 2:30
B. Fischer
Bismarck Century
Bismarck Century @ Dickinson
Round 1
152
01/21
L
TF 15-0 3:51
T. Sanders
Bismarck
Dickinson @ Bismarck
Round 1
---
01/14
W
F 8-0 1:45
J. Dickerman
---
Jamestown @ Dickinson
Round 1
152
01/06
L
F 12-1 2:38
Z. Burnison
Sidney / Fairview
Sidney / Fairview @ Dickinson
Round 1
152
12/10
L
F 2-0
K. Apodaca
Columbia
Dickinson vs. Columbia
Round 1
152
12/04
L
F 2-0 2:00
K. Apodaca
Columbia High
Sidney Eagle Invitational 2021
2nd WB (16 Man) & 4th WB (32 Man)
152
12/04
W
F 2-1 1:59
A. Carreno
---
Sidney Eagle Invitational 2021
Quarters / 1st WB (16 Man) / 3rd WB (32 Man)
152
12/04
L
F 4-0 1:13
H. Buhro
Oak Harbor
Sidney Eagle Invitational 2021
Round 2 Champ & WB (32 Man)
152
12/04
W
F 2-0 1:04
J. Chavez
Watford City
Sidney Eagle Invitational 2021
Round 1 (32 Man)
152
12/03
L
F 0-0 3:26
S. Martin
Post Falls
Sidney Invitational Dual Tournament
Champ. Round 1
152
12/03
L
F 0-0 2:23
K. Apodaca
Columbia
Sidney Invitational Dual Tournament
Champ. Round 1
152
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/24
L
F 0-0 3:08
L. Heen
Bismarck St Mary`s
Bismarck St Mary`s @ Dickinson
Round 1
152
01/24
W
F 0-0 4:00
D. Mirzai
Bismarck St Mary`s
Bismarck St Mary`s @ Dickinson
Round 1
145
01/23
L
F 5-0 5:04
G. Carlson
Bismarck Century
Bismarck Century @ Dickinson
Round 1
152
01/23
L
DEC 7-4
B. Fisher
Bismarck Century
Bismarck Century @ Dickinson
Round 1
145
01/06
W
DEC 7-5
C. Lassey
Sidney / Fairview
Dickinson @ Sidney / Fairview
Round 1
145
12/23
W
MD 15-4
C. Bertch
Bismarck Legacy
Dickinson @ Bismarck Legacy
Round 1
145
12/15
L
F 12-0 2:28
T. Wiedrich
---
Williston/Dickinson/Watford City
Champ. Round 1
160
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/08
L
TF 19-4 5:24
H. Grad
---
2020 WDA JV Tournament
JV Round 4
138A
02/08
L
F 9-6 5:15
T. Gillen
---
2020 WDA JV Tournament
JV Round 3
138A
02/08
L
F 14-4 5:56
M. Vigness
Williston
2020 WDA JV Tournament
JV Round 2
138A
02/08
L
F 9-0 2:52
I. Peterson
---
2020 WDA JV Tournament
JV round 1
138A
01/31
W
F 2-0 0:14
D. Pavlicek
Mandan
Dickinson @ Mandan
Round 1
138
01/25
L
DEC 9-3
C. Beer
Lemmon
2020 Badlands Classic
Round 3
138
01/25
L
F 7-0 3:22
Z. Burnison
Sidney
2020 Badlands Classic
Round 2
138
01/04
L
F 7-0 3:21
C. Irish
Broadus
2020 Hettinger Classic
Round 5 Varsity
138
01/04
L
F 9-1 2:51
D. Leidholt
Miles City
2020 Hettinger Classic
Round 4 Varsity
138
01/04
L
F 2-8 5:39
M. Olander
New Salem-Almont
2020 Hettinger Classic
Round 3 Varsity
138
01/03
W
F 2-0 1:27
T. Jones
Faith
2020 Hettinger Classic
Round 2-varsity
138
01/03
L
F 3-5 3:01
C. Wolbaum
---
2020 Hettinger Classic
Round 1 - Varsity
138
12/14
L
F 4-2 3:32
C. Wolbaum
---
Bowman County Rotary
Round 3
138
12/14
W
F 2-0 0:21
N. Bickerdyke
Harding County
Bowman County Rotary
Round 2
138
12/14
L
F 3-2 1:46
R. Rotenberger
---
Bowman County Rotary
Round 1
138
12/07
L
DEC 4-0
J. Hansey
Bowman
Sidney Eagle JV 2019
Placement Matches (8 Man)
138
12/07
W
F 4-0 0:28
A. Rosas
Hardin
Sidney Eagle JV 2019
2nd Wrestleback (8 Man)
138
12/07
L
F 5-0 1:51
C. Harris
David City
Sidney Eagle JV 2019
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
138
12/07
W
F 4-1 1:57
M. Vigness
Williston
Sidney Eagle JV 2019
Quarterfinals (8 Man)
138
12/05
W
F 2-0 0:19
T. Schulte
Williston
Williston @ Dickinson
Round 1
138
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/07
L
F 2-0 0:53
A. Miller
Bismarck
Bismarck @ Dickinson
Round 1
132
02/02
W
DEC 14-7
K. Byer
Minot
2019 WDA JV Tournament
JV Round 5
126 B
02/02
W
F 4-2 4:00
K. Mertens
---
2019 WDA JV Tournament
JV Round 3
126 B
02/02
W
F 2-0 0:52
G. Carlson
Century
2019 WDA JV Tournament
JV round 1
126 B
02/02
L
F 2-0 0:54
A. Miller
Bismarck
Bismarck @ Dickinson
Round 1
195
02/02
L
DEC 8-3
J. Rowley
Bismarck
Bismarck @ Dickinson
Round 1
132
02/01
W
DEC 10-6
S. Schulze
Minot
Minot @ Dickinson
Round 1
126
01/26
L
F 10-0 2:32
C. Rickenbach
Hot Springs
Belle Fourche Invitational
Round 5 3rd WB (32 Man)
132
01/25
L
F 2-0 1:28
M. Sailor
Spearfish Spartans
Belle Fourche Invitational
Round 2-Second Round and 1st Round WB (32 Man)
132
01/05
L
F 4-0 2:02
C. Murphy
---
2019 Hettinger Classic
Placement - Varsity (Sat)
132
01/05
L
F 7-0 2:20
T. Jacob
Linton-HMB
2019 Hettinger Classic
Semis - Varsity (Sat)
132
01/05
L
F 2-0 0:35
D. Lecoe
Baker
2019 Hettinger Classic
Round 5 Varsity
132
01/05
L
TF 17-1 4:32
D. Leidholt
Miles City
2019 Hettinger Classic
Round 4 Varsity
132
01/04
W
F 2-0 1:11
J. Winterberg
McLaughlin
2019 Hettinger Classic
Round 3 Varsity
132
01/04
L
F 6-0 2:24
C. Warbis
Hettinger-Scranton
2019 Hettinger Classic
Round 1 - Varsity
132
12/29
L
MD 11-2
C. Winkels
Albany
2018 Rumble on the Red - JV
QTRS & WB4
126
12/29
W
DEC 6-5
T. Isola
Frazee
2018 Rumble on the Red - JV
R3 & WB3
126
12/29
W
MD 10-2
D. Goeden
West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville
2018 Rumble on the Red - JV
WB2
126
12/28
L
F 4-0 2:17
S. Helgeson
United Clay Becker Badgers
2018 Rumble on the Red - JV
R2 & WB1
126
12/13
W
F 2-0 0:45
M. Vigness
Williston
Dickinson @ Williston
Round 1
132
12/08
L
F 2-0 1:27
C. Murphy
---
Bowman County Rotary
Round 5
132
12/08
L
F 2-0 0:47
S. Agard
Standing Rock
Bowman County Rotary
Round 4
132
12/08
L
F 6-6 5:46
C. Wolbaum
---
Bowman County Rotary
Round 3
132
12/08
L
F 2-0 1:46
K. Coyle
Bowman County
Bowman County Rotary
Round 2
132
12/08
L
F 4-0 1:11
D. Lecoe
Baker
Bowman County Rotary
Round 1
132
12/02
L
F 2-0 1:49
K. Howe
Colstrip
Sidney Eagle JV 2018 -
Placement Matches (16 Man)
132
12/01
L
DEC 8-6
W. Harmer
Hardin
Sidney Eagle JV 2018 -
4th Wrestleback (16 Man)
132
12/01
L
F 8-2 2:26
K. Coyle
Bowman
Sidney Eagle JV 2018 -
Semis & 3rd WB (16 Man)
132
12/01
W
F 8-12 5:06
C. Irish
Broadus
Sidney Eagle JV 2018 -
Quarters & 1st WB (16 Man)
132
12/01
W
F 9-7 3:36
R. Wester
Forsyth
Sidney Eagle JV 2018 -
Round 1 (16 Man)
132
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
11/17
L
F 2-0 3:45
J. Morrell
Mandan
Dickinson Middle School Tournament
Round 3 (4 Man)
108-117
11/17
W
F 9-1 3:45
B. Kelsch
Simle Middle School
Dickinson Middle School Tournament
Round 2 (4 Man)
108-117
11/17
W
F 2-0 1:01
A. Buringrud
Wachter Middle School
Dickinson Middle School Tournament
Round 1 (4 Man)
108-117
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024