Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Giselle Ramirez
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2020-2021
2019-2020
2018-2019
2017-2018
Team Name
Lubbock Estacado
Lubbock Estacado Girls
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/16
W
MD 10-0
W. Davis
Lincoln Southwest
Gator JV Invite 2021
Placement Matches (8 Man)
120
01/16
W
F 5-0 3:40
T. Lammers
---
Gator JV Invite 2021
Semis & 1st WB (8 Man)
120
01/15
W
DEC 8-7
C. Songster
---
North Platte @ Kearney
Round 1
120
01/09
L
F 4-0 1:04
D. Gipe
---
Franklin Invite 2021
1st Place Matches
120
01/09
W
F 8-2 2:49
I. Piel
Red Cloud/Blue Hill
Franklin Invite 2021
Round 4
120
01/09
W
F 2-0 0:46
J. Wales
Red Cloud/Blue Hill
Franklin Invite 2021
Round 2
120
01/08
W
F 7-0 2:33
B. Havel
Lincoln East
Lincoln East @ Kearney
Round 1
120
12/19
L
DEC 12-9
S. Luther
---
2020 Kearney Catholic Duals
Round 4 (6 Team)
120
12/19
W
F 4-0 1:35
R. Hernandez
Gibbon
2020 Kearney Catholic Duals
Round 3 (6 Team)
120
12/05
L
F 2-0 1:01
C. Cortez
Grand Island
Kearney High JV Invite
Round 3 (4 Man)
124-128
12/05
W
F 5-3 2:00
A. Tanory
Kearney
Kearney High JV Invite
Round 2 (4 Man)
124-128
12/05
W
F 10-4 5:29
G. Goodner
Kearney
Kearney High JV Invite
Round 1 (4 Man)
124-128
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/11
W
F 2-2 1:30
H. Davidson
Grand Island
Northwest JV Invite
Round 3
120B
02/11
W
F 11-0 4:22
P. Tellez
Columbus Lakeview
Northwest JV Invite
Round 2
120B
02/01
L
DEC 1-0
T. Smith
---
Dale Bonge Invitational- Boone Central
Semis
120
02/01
L
F 7-0 3:41
B. Kester
Neligh Oakdale
Dale Bonge Invitational- Boone Central
Round 2
120
01/24
W
F 8-0 0:54
R. Gallaway
Amherst
UNK Midwest Duals - High School Day 1
Round 1 (10 Team)
120
01/24
L
F 11-2 1:22
P. Garcia
Scottsbluff
UNK Midwest Duals - High School Day 1
Round 3 (10 Team)
120
01/24
L
MD 14-0
K. Field
Norton Community
UNK Midwest Duals - High School Day 1
Round 2 (10 Team)
120
01/24
L
F 2-0 1:07
T. Ivey
York
UNK Midwest Duals - High School Day 1
Round 4 (10 Team)
120
01/11
W
FOR 0-0
T. Rolland
Ellis
Franklin Invite 2020
3rd Place
120
01/11
W
DEC 12-5
J. Tovar
Gibbon
Franklin Invite 2020
Round 5
120
01/11
L
F 2-2 1:47
C. Fisher
Southern Valley
Franklin Invite 2020
Round 4
120
01/11
W
DEC 12-9
T. Rolland
Ellis
Franklin Invite 2020
Round 2
120
01/11
W
F 6-2 4:45
J. Tovar
Gibbon
Franklin Invite 2020
Round 1
120
01/10
L
DEC 4-0
G. Sandoz
---
Gothenburg JV Invite
Round 3
120B
01/09
W
F 2-0 1:49
C. Wilson
Hershey
Gothenburg JV Invite
Round 2
120B
01/09
W
F 2-0 2:12
L. Campazano
Lexington
Gothenburg JV Invite
Round 1
120B
12/20
W
F 7-1 4:37
E. Schumm
Adams Central
Ravenna JV Invitational
Round 3
126-126
12/20
W
DEC 9-8
L. Clarke
Kearney
Ravenna JV Invitational
Round 2
126-126
12/20
W
MD 15-4
N. Mieth
Adams Central
Ravenna JV Invitational
Round 1
126-126
11/16
L
TF 15-0 3:00
A. Crawford
Powell
Laurel MS Invitational
Semis & 1st WB (8 Man)
108-115
11/16
L
F 2-0 0:51
T. Volmer
Laurel Middle School
Laurel MS Invitational
Quarterfinals (8 Man)
108-115
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/12
W
F 5-15 4:24
S. Smith
---
19th annual Lady Horns Classic
Placement Matches (8 Man)
110
01/12
W
F 4-1 1:26
K. Hodge
---
19th annual Lady Horns Classic
Semis & 1st WB (8 Man)
110
01/12
W
F 2-0 1:39
A. Rodriguez
Pampa (Girls)
19th annual Lady Horns Classic
Quarterfinals (8 Man)
110
01/11
W
F 2-0 1:23
D. Alvarez
El Paso Burgess
19th annual Lady Horns Classic
Round 4 (5 Man)
110
01/11
L
F 8-3 1:26
L. Basurto
---
19th annual Lady Horns Classic
Round 3 (5 Man)
110
01/11
W
F 7-9 3:49
A. Gomez
---
19th annual Lady Horns Classic
Round 2 (5 Man)
110
01/11
L
DEC 9-5
A. Sisk
Hereford
19th annual Lady Horns Classic
Round 1 (5 Man)
110
12/16
L
TF 18-2 4:30
K. Gaines
Lubbock Monterey
EMS-ISD Tournament Varsity Girls
6th Wrestleback (32 Man)
110
12/15
W
F 8-0 1:13
B. Puente
Colleyville Heritage
EMS-ISD Tournament Varsity Girls
Semis & 5th WB (32 Man)
110
12/15
W
F 4-12 4:41
K. Sanchez
L.D. Bell
EMS-ISD Tournament Varsity Girls
4th Wrestleback (32 Man)
110
12/15
L
F 2-0 0:12
K. Gaines
Lubbock Monterey
EMS-ISD Tournament Varsity Girls
Round 2 Champ & WB (32 Man)
110
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/13
L
DEC 5-2
A. Sisk
Hereford
Lady Horns Classic 2018
2nd Wrestleback (8 Man)
110
01/13
L
DEC 2-0
A. Banda
Lubbock Estacado Girls
Lady Horns Classic 2018
Semis & 1st WB (8 Man)
110
01/13
L
DEF 0-0
M. DeGraff
Eaglecrest
Lady Horns Classic 2018
Round 5 (5 Man)
110
01/12
L
F 0-0 5:38
N. Gardea
El Paso Franklin
Lady Horns Classic 2018
Round 3 (5 Man)
110
01/12
W
DEF 0-0
J. Martinez
El Paso
Lady Horns Classic 2018
Round 2 (5 Man)
110
01/12
W
F 0-0 1:37
S. Smith
Eaglecrest
Lady Horns Classic 2018
Round 1 (5 Man)
110
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024