Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 12-15 · Resumes Today at 1:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15 · Resumes Today at 1:50 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, 8:00 AM UTC
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Jack Nelson
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Season
2023-2024
2022-2023
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/10
W
TF 16-1 3:45
F. Sworr
Tea Area
SDHSAA State Class A Dual Championships
Semis & 1st WB (8 Team)
144
02/02
L
DEC 7-4
T. Privett
Harrisburg
Harrisburg @ Brandon Valley
Round 1
144
01/30
W
F 13-3 5:46
M. Morgado
Sioux Falls Washington
RHS/WHS/BV/HARR Quad
Round 1
132
01/27
L
DEC 6-4 SV
L. Brown
Rapid City Central
2024 Boys Les Tlustos-Brookings Invite
2nd WB 16 & 4th WB 32
132
01/27
W
F 5-0 1:37
M. Morgado
Sioux Falls Washington
2024 Boys Les Tlustos-Brookings Invite
Quarters with WB
132
01/27
L
DEC 6-2
T. Wurth
Harrisburg
2024 Boys Les Tlustos-Brookings Invite
Round 2
132
01/26
L
F 6-1 1:53
T. Spencer
Pierre T.F. Riggs
Pierre T.F. Riggs @ Brandon Valley
Round 1
138
01/24
W
MD 14-4
J. Reimnitz-Hahn
Yankton
Yankton/Aberdeen Central/Brandon Valley Triangular
Round 1
144
01/23
L
DEC 7-3
O. Ward
Aberdeen Central
Yankton/Aberdeen Central/Brandon Valley Triangular
Round 1
144
01/20
W
DEC 6-5
L. Brown
Rapid City Central
East vs. West Duals 2024
Round 4 (8 Team)
132
01/20
W
F 2-0 0:40
C. Zoss
Mitchell
MHS/WHS/BV Tri
Round 1
132
01/20
W
DEC 8-2
K. Swenson
Watertown
MHS/WHS/BV Tri
Round 1
132
01/06
L
F 0-1 4:07
X. Donovan
Chamberlain
Dan Pansch Boys Invitational
Placement matches
138
01/06
W
DEC 7-3
D. Larson
Worthington
Dan Pansch Boys Invitational
Round 5
138
01/06
L
F 12-0 5:00
G. Driel
Norfolk
Dan Pansch Boys Invitational
Round 4
138
01/06
W
MD 14-4
A. Zavesky
Huron
Dan Pansch Boys Invitational
Round 2
138
01/06
W
DEC 6-5
D. Larson
Worthington
Dan Pansch Boys Invitational
Round 1 (16 Man)
138
01/05
W
F 8-1 3:31
T. Lien
Huron
Huron @ Brandon Valley
Round 1
138
01/05
W
F 2-0 0:56
T. Huber
Huron
Huron @ Brandon Valley
Round 1
138
12/02
W
F 0-0 0:37
X. Walker
Vermillion
2023 Rider Boys Invitational
Placement Matches (16 Man)
138
12/02
W
F 4-0 2:09
B. Kuhnert
Sioux Falls Jefferson
2023 Rider Boys Invitational
4th Wrestleback (16 Man)
138
12/02
L
F 2-2 2:49
L. Klinkhammer
West Central
2023 Rider Boys Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
138
12/02
W
F 2-0 0:55
D. Martinez
Sioux Falls Roosevelt
2023 Rider Boys Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
138
11/29
L
MD 15-7
H. McGuire
Brandon Valley
Brandon Valley @ Brandon Valley
Round 1
138
11/29
L
DEC 4-0
H. McGuire
Brandon Valley
Brandon Valley @ Brandon Valley
Round 1
138
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/10
L
DEC 7-6
L. Lewis
Watertown
Watertown/BV/Mitchell Triangular
Round 1
---
02/10
W
DEC 7-5
K. Allen
Mitchell
Mitchell vs. Brandon Valley
Round 1
---
01/26
W
DEC 7-0
R. Menning
Pierre T.F. Riggs
Brandon Valley @ Pierre T.F. Riggs
Round 1
132
01/21
L
DEC 3-2
R. Menning
Pierre T.F. Riggs
2023 East/West JV Tournament
1st & 3rd (16 Man)
132
01/21
W
F 2-0 0:46
H. Burrus
Rapid City Central
2023 East/West JV Tournament
Semis & 3rd WB (16 Man)
132
01/21
W
F 2-0 1:12
H. Wasson
Rapid City Stevens
2023 East/West JV Tournament
Quarters & 1st WB (16 Man)
132
01/13
W
F 2-0 0:18
P. Gurney
Yankton
Yankton @ Brandon Valley
Round 1
132
01/12
W
F 2-0 1:28
G. Sumner
Aberdeen Central
Aberdeen Central @ Brandon Valley
Round 1
132
01/07
W
F 9-0 2:17
K. Surksum
Western Christian
Dan Pansch Invitational
Placement matches
138
01/07
W
F 5-0 2:33
L. Guthmiller
Bon Homme/Avon
Dan Pansch Invitational
coni semis
138
01/07
L
TF 15-0 3:25
H. McGuire
Brandon Valley
Dan Pansch Invitational
Semis and WB
138
01/07
W
DEC 3-0
P. Fulton
Vermillion
Dan Pansch Invitational
Quarters and WB 1 16-man
138
01/06
W
F 2-0 1:33
E. Olson
Huron
Brandon Valley @ Huron
Round 1
138
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024