Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
jackson kounkel
Results
Videos
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
Team Name
8-Hinton
Hinton
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/17
L
Replay
F 2-0 0:41
M. Kohl
Lisbon
IHSAA State Championships
Round 8: 3rd, 5th, 7th Place
1A-165
02/17
L
Replay
F 8-0 3:48
J. Wirtz
Emmetsburg
IHSAA State Championships
Round 6: 5th WB
1A-165
02/17
W
Replay
DEC 3-2
K. Kuboushek
South Winneshiek
IHSAA State Championships
Round 5: Semis & 4th WB
1A-165
02/16
L
Replay
DEC 8-4
M. Nelson
Underwood
IHSAA State Championships
Round 4: Quarters & 3rd WB
1A-165
02/15
W
Replay
DEC 6-2
T. Bieret
Kuemper Catholic
IHSAA State Championships
Round 2: 2nd Round & 1st WB
1A-165
02/10
W
F 2-0 1:19
J. Orr
West Monona-Whiting
IHSAA 1A District 6 @ MVAOCOU
Placement (12 Man)
165
02/10
W
F 2-0 1:08
T. Oleson
Westwood, Sloan
IHSAA 1A District 6 @ MVAOCOU
Semis & WB (12 Man)
165
02/10
W
F 2-0 1:26
L. Olson
Woodbine
IHSAA 1A District 6 @ MVAOCOU
Quarters (12 Man)
165
01/31
W
F 3-2 2:47
J. Rystrom
Shenandoah
1A IHSAA Regional Team Duals
Round 1
165
01/27
L
DEC 5-2
B. Mulder
Boyden-Hull-Rock Valley
2024 KP Krosch Invitational
1st and 3rd Place
165
01/27
W
F 4-1 0:35
E. Olson
LeMars
2024 KP Krosch Invitational
Semis and WB
165
01/27
W
F 5-0 2:27
T. Cook
Sioux City East
2024 KP Krosch Invitational
2nd Round
165
01/24
W
F 4-0 3:07
K. Joy
Akron-Westfield
LB/AW/MVAOCOU/Hinton
Round 1
165
01/24
W
F 4-1 0:56
J. Deeds
Lawton-Bronson
LB/AW/MVAOCOU/Hinton
Round 1
165
01/20
W
F 0-0 3:27
A. Smith
Waverly
Burke Varsity Invite - 2024
Placement Matches
165
01/20
W
F 2-0 1:07
D. Enders
Omaha Benson
Burke Varsity Invite - 2024
Round 3
165
01/20
W
F 4-1 1:44
C. Hamilton
St. Albert Catholic
Burke Varsity Invite - 2024
Round 2
165
01/17
W
F 2-0 1:09
T. Oleson
Westwood, Sloan
SHS/Hinton/Westwood/A-W
Round 1
165
01/17
W
F 2-0 1:35
M. Fischer
Sheldon/South O`Brien
SHS/Hinton/Westwood/A-W
Round 1
165
01/16
W
F 2-0 1:13
K. Joy
Akron-Westfield
SHS/Hinton/Westwood/A-W
Round 1
165
01/06
W
F 3-0 3:36
E. Gann
Bellevue East
Tri-Center Invitational
Placement Matches (16 Man)
165
01/06
W
DEF 0-0
K. Sanders
Kuemper Catholic
Tri-Center Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
165
01/06
W
F 3-2 1:15
T. Oleson
Westwood
Tri-Center Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
165
01/06
W
F 4-1 1:49
T. Frye
Platteview
Tri-Center Invitational
Round 1 (16 Man)
165
01/05
W
F 2-0 1:36
A. Springer
Central Lyon/George-Little Rock
CLGLR/Hinton/WS
Round 1
165
01/05
L
MD 11-0
B. Mulder
Boyden-Hull/Rock Valley
BHRV/Hinton/West Sioux/Central Lyon
Round 1
165
01/02
L
MD 12-0
B. Templar
Blair
Blair Triangular v Hinton & Underwood
Round 1
165
01/02
L
DEC 9-3
M. Nelson
Underwood
Blair Triangular v Hinton & Underwood
Round 1
165
12/20
W
F 4-1 1:04
P.
MOC-Floyd Valley
MOC, Hinton, Sioux Central, SC North Quad
Round 1
165
12/20
W
F 2-0 0:48
D. Warfield
Sioux City North
MOC, Hinton, Sioux Central, SC North Quad
Round 1
165
12/19
W
F 4-1 0:37
S. Forbes
Sioux Central
MOC, Hinton, Sioux Central, SC North Quad
Round 1
165
12/09
W
DEC 6-3
E. Beyer
Sibley-Ocheyedan
Sibley-Ocheyedan Invite
Round 5
165
12/09
W
F 2-0 1:52
A. Cota
Sioux City West
Sibley-Ocheyedan Invite
Round 4
165
12/09
W
F 8-2 1:14
C. Mier
Alta-Aurelia
Sibley-Ocheyedan Invite
Round 3
165
12/09
W
F 5-0 1:44
D. Keeler
North Union
Sibley-Ocheyedan Invite
Round 2
165
12/09
W
F 2-0 1:21
O. Rivera
West Sioux, Hawarden
Sibley-Ocheyedan Invite
Round 1
165
12/02
W
F 2-0 0:51
E. Olson
LeMars
Blackhawk Duals
Round 1
165
12/02
W
F 2-0 1:22
J. Bullerman
West Lyon
Blackhawk Duals
Round 1
165
12/01
W
F 2-0 1:12
D. Warfield
Sioux City North
Blackhawk Duals
Round 1
165
11/29
W
F 4-1 1:29
J. Deeds
Lawton-Bronson
SCW, Hinton, Lawton Duals
Round 1
165
11/29
W
F 2-0 1:58
A. Cota
Sioux City West
SCW, Hinton, Lawton Duals
Round 1
165
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/16
L
Replay
DEC 11-4
Z. Butler
Woodbury Central
IHSAA State Championships
Round 3: 2nd WB
1A-152
02/15
L
Replay
DEC 15-10
K. Crow
Mediapolis
IHSAA State Championships
Round 1: 1st Round
1A-152
02/04
W
Replay
MD 10-0
R. Wirtz
6-Emmetsburg
IHSAA State Dual Tournament
5th & 7th Place
152
02/04
W
Replay
F 2-2 1:43
B. Kleitsch
5-Wapsie Valley
IHSAA State Dual Tournament
Consolation WB
160
02/04
L
Replay
F 5-0 1:50
K. Knaack
1-Don Bosco
IHSAA State Dual Tournament
Quarterfinals
152
01/25
W
F 4-1 0:48
K. Copple
Lawton-Bronson
Lawton Bronson/Akron Westfield/Hinton/MVAOCOU
Round 1
152
01/25
W
F 2-0 1:40
M.
Akron-Westfield
Lawton Bronson/Akron Westfield/Hinton/MVAOCOU
Round 1
152
01/25
W
F 7-1 1:24
T. Morley
MVAOCOU
Lawton Bronson/Akron Westfield/Hinton/MVAOCOU
Round 1
152
01/21
L
F 2-0 0:40
M. Myers
Omaha Westside
2023 Burke Wrestling Invite
Round 5
160
01/21
W
DEC 5-0
T. McDougald
Elkhorn North
2023 Burke Wrestling Invite
Round 3
160
01/21
W
DEC 9-2
A. Crawley
St. Albert Catholic
2023 Burke Wrestling Invite
Round 2
160
01/14
W
DEC 4-2 TB1
L. Allender
Cherokee
Le Mars Invite 2023
3rd Place
160
01/14
L
F 2-0 0:25
Z. Strubbe
Boyden-Hull/Rock Valley
Le Mars Invite 2023
Round 4
160
01/14
W
F 4-2 2:00
C. Tath
Bellevue
Le Mars Invite 2023
Round 2
160
01/14
W
F 14-4 2:16
J. Vegte
Western Christian
Le Mars Invite 2023
Round 1
160
01/07
W
F 4-1 3:56
A. Crawley
St. Albert
Tri-Center Invitational
Placement Matches (16 Man)
160
01/07
L
F 0-2 2:45
B. Hansen
Missouri Valley
Tri-Center Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
160
01/07
W
F 9-2 2:38
T. Oleson
Westwood
Tri-Center Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
160
01/07
W
F 4-1 0:51
J. Davis
AC/GC
Tri-Center Invitational
Round 1 (16 Man)
160
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024