Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Troy Ruffner
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2020-2021
2019-2020
2018-2019
2017-2018
2012-2013
Team Name
Conestoga
Conestoga
Conestoga Cougars
Connestoga
MWC Wrestling Academy
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/20
L
DEC 5-2
G. Dozler
Boone Central
2021 NSAA State Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
C120
02/20
W
DEC 9-2
J. Yates
O`Neill
2021 NSAA State Championships
1st Wrestleback
C120
02/19
L
DEC 9-8
A. Johnson
Twin River
2021 NSAA State Championships
Round 1 (16 Man)
C120
02/13
W
MD 12-1
J. Goebel
Syracuse
NSAA Class C District 2
Placements
120
02/13
W
F 4-0 1:35
N. Rupp
Yutan
NSAA Class C District 2
Consi Semis
120
02/13
L
DEC 3-2
A. Ohnoutka
Bishop Neumann
NSAA Class C District 2
Semis and WB3
120
02/13
W
F 5-0 1:30
C. Shultz
Raymond Central
NSAA Class C District 2
Quarters and WB1
120
02/06
W
F 3-0 0:56
C. Shultz
Raymond Central
NSAA Class C Sub-District 2B
Placements
120
02/05
W
F 15-4 3:10
N. Rupp
Yutan
NSAA Class C Sub-District 2B
Round 2 (Semis and WB1)
120
02/05
W
TF 25-9 3:01
C. Olson
Quad County Northeast
NSAA Class C Sub-District 2B
Round 1 (Quarters)
120
02/03
L
MD 11-2
L. Olberding
Fort Calhoun
Conestoga @ Fort Calhoun
Round 1
120
01/30
W
DEC 9-2
S. Luther
Kearney Catholic
Doniphan-Trumbull Invite
Round 6
120
01/30
W
F 12-7 3:02
T. Schmidt
Minden
Doniphan-Trumbull Invite
Round 4
120
01/30
W
TF 23-8 3:41
K. Clark
Minden
Doniphan-Trumbull Invite
Round 2
120
01/23
W
DEC 7-1
J. Goebel
Syracuse
NCC Conference Tournament
Placement Matches
120
01/23
W
F 5-3 3:22
C. Shultz
Raymond Central
NCC Conference Tournament
Round 3
120
01/23
L
MD 12-0
D. Mueller
Logan View
NCC Conference Tournament
Round 2
120
01/23
W
F 17-5 3:16
N. McCaul
Louisville
NCC Conference Tournament
Round 1
120
01/16
W
F 11-2 2:57
Z. Zoucha
Malcolm
Malcolm Round Robin Tournament
Round 5
120
01/16
W
F 10-4 3:11
B. Stawniak
Conestoga
Malcolm Round Robin Tournament
Round 3
120
01/16
W
F 18-5 3:07
S. Weers
Fairbury
Malcolm Round Robin Tournament
Round 2
120
01/16
L
DEC 3-1
K. Chini
Conestoga
Superior Invite 2021
Finals
126
01/15
W
F 10-7 3:09
J. Dubbs
Alma
Superior Invite 2021
Round 3
126
01/15
L
MD 9-0
B. Montgomery
Smith Center
Superior Invite 2021
Round 2
126
01/15
W
F 10-3 3:51
J. Huls
Meridian
Superior Invite 2021
Round 1
126
01/02
L
DEC 5-1
B. Kort
---
Ord Holiday Dual Tournament
Round 3 (6 Team)
120
01/02
W
F 2-0 0:59
C. Mcgrath
---
Ord Holiday Dual Tournament
Round 5 (6 Team)
120
01/02
L
DEC 7-1
G. Arends
---
Ord Holiday Dual Tournament
Round 1 (6 Team)
120
12/22
W
F 13-3 2:32
B. Herring
Omaha Gross Catholic
Conestoga @ Omaha Gross Catholic
Round 1
126
12/19
L
DEC 10-7
W. Olberding
Falls City
Auburn Wrestling Dual Tournament
---
126
12/19
W
F 16-4 2:28
T. Owens
Abraham Lincoln
Auburn Wrestling Dual Tournament
---
126
12/19
W
F 4-1 1:54
C. Eggleston
Norris
Auburn Wrestling Dual Tournament
---
126
12/16
W
F 7-1 1:06
H. Kramer
Council Bluffs Thomas Jefferson
Council Bluffs Thomas Jefferson vs. Conestoga
Round 1
126
12/15
W
F 6-2 0:48
S. Schutte
Bellevue West
Conestoga @ Bellevue West
Round 1
126
12/11
W
F 10-2 1:22
T. Cline
Columbus Scotus
2021 Raymond Central Mustang Duals
Round 4 (6 Team)
126
12/11
W
F 3-0 4:48
J. Hartman
Omaha Concordia
2021 Raymond Central Mustang Duals
Round 3 (6 Team)
126
12/11
W
DEC 4-2
J. Urlacher
---
2021 Raymond Central Mustang Duals
Round 1 (6 Team)
126
12/11
L
DEC 6-0
M. Albrecht
---
2021 Raymond Central Mustang Duals
Round 5 (6 Team)
126
12/05
W
F 4-0 2:34
E. Avidano
Conestoga
2020 Conestoga Cougar Classic
round 6
126
12/05
W
F 10-4 0:59
R. Coats
Humboldt-Table Rock-Steinauer/Pawnee City
2020 Conestoga Cougar Classic
Round 5
126
12/05
L
DEC 12-10
C. Lierman
Bishop Neumann
2020 Conestoga Cougar Classic
round 4
126
12/05
W
F 8-3 1:29
N. McCaul
Louisville
2020 Conestoga Cougar Classic
Round 2
126
12/04
W
F 4-1 0:41
A. Mays
Elkhorn
Elkhorn @ Conestoga
Round 1
132
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/21
L
DEC 8-7
D. Ancheta
Wood River
2020 NSAA State Championships
1st Wrestleback
C120
02/20
L
DEC 3-2 TB1
C. King
Battle Creek
2020 NSAA State Championships
Round 1 (16 Man)
C120
02/15
L
DEC 2-1
E. Vondra
Milford
NSAA Class C District 3
Placements
120
02/15
W
F 6-5 1:42
M. Kuszak
---
NSAA Class C District 3
Consi Semis
120
02/15
L
DEC 5-0
H. Vandenberg
Aquinas Catholic
NSAA Class C District 3
Semis and WB3
120
02/14
W
DEC 4-3
E. Vondra
Milford
NSAA Class C District 3
Quarters and WB1
120
02/08
W
F 7-0 3:16
E. Zegers
David City
2020 NSAA State Dual Championships
Quarterfinals (8 Team)
120
02/08
L
DEC 4-2 TB1
C. King
Battle Creek
2020 NSAA State Dual Championships
Semis & 1st Wrestleback (8 Team)
120
02/08
W
TF 16-1 5:46
C. Cumpston
Amherst
2020 NSAA State Dual Championships
Finals (8 Team)
120
02/01
W
F 4-1 1:18
B. Orta
East Butler
Douglas County West Invitational
Round 2 (6 Team)
120
02/01
W
DEC 9-7
T. Cooley
Arlington
Douglas County West Invitational
Round 5 (6 Team)
120
02/01
W
DEC 5-1
B. Hudson
---
Douglas County West Invitational
Round 3 (6 Team)
120
02/01
W
MD 9-1
G. Gregurich
---
Douglas County West Invitational
Round 4 (6 Team)
120
01/25
L
MD 12-0
D. Mueller
Logan View
Oakland - Craig Invitational 2020
Round 6
120
01/25
W
F 2-0 1:38
T. Arlt
Yutan
Oakland - Craig Invitational 2020
Round 4
120
01/25
W
F 11-3 2:56
C. Chase
Wakefield-Allen
Oakland - Craig Invitational 2020
Round 2
120
01/25
L
DEC 4-1
D. Mueller
Logan View
Madison Invite 2020
Placement Matches (16 Man)
120
01/24
W
MD 11-3
R. Hadwiger
Pleasanton
Madison Invite 2020
Semis & 3rd WB (16 Man)
120
01/24
W
F 14-0 4:07
T. Widler
---
Madison Invite 2020
Quarters & 1st WB (16 Man)
120
01/24
W
F 2-0 1:04
C. Thiem
---
Madison Invite 2020
Round 1 (16 Man)
120
01/24
W
F 15-1 3:19
R. Woitaszewski
West Point-Beemer
Conestoga @ West Point-Beemer
Round 1
120
01/22
W
F 2-3 2:20
J. Goebel
Syracuse
Syracuse Pin Tourney
Finals
120
01/22
W
F 2-0 0:46
G. Bragg
Louisville
Syracuse Pin Tourney
Round 4
120
01/11
L
MD 11-2
H. Vandenberg
Aquinas Catholic
Aquinas Invitational
Round 6
120
01/11
W
DEC 4-3
J. Coulter
---
Aquinas Invitational
Round 4
120
01/11
W
F 6-2 1:52
T. Cooper
Boys Town
Aquinas Invitational
Round 2
120
01/11
W
F 11-3 1:28
G. Gasper
Twin River
Aquinas Invitational
Round 1
120
01/03
W
F 9-1 2:21
B. Fye
Central City
Ord Holiday Dual Tournament
Round 3 (4 Team)
120
01/03
W
DEC 5-4
D. Ackles
Adams Central
Ord Holiday Dual Tournament
Finals (2 Team)
120
01/03
W
F 6-2 0:40
T. Klinger
JV Team
Ord Holiday Dual Tournament
Round 2 (4 Team)
120
01/03
W
F 6-2 1:02
G. Clark
Arlington
Ord Holiday Dual Tournament
Finals (2 Team)
120
12/21
W
DEC 4-3
J. Walsh
Omaha Northwest
Auburn Invitational 2019
Finals
120
12/21
W
F 8-2 3:46
C. Casey
Thayer Central
Auburn Invitational 2019
Round 2
120
12/21
W
F 16-4 5:21
S. Frush
Council Bluffs Abraham Lincoln
Auburn Invitational 2019
Round 1
120
12/13
W
F 4-1 3:29
J. Urlacher
---
Raymond Central Duals
Round 1 (6 Team)
120
12/13
L
DEC 6-4
M. Albrecht
---
Raymond Central Duals
Round 5 (6 Team)
120
12/13
W
F 10-2 3:06
A. Riha
---
Raymond Central Duals
Round 3 (6 Team)
120
12/07
W
MD 14-3
S. Bridgmon
Syracuse
2019 Conestoga Cougar Classic
Round 6
120
12/07
W
TF 15-0 4:23
A. Robles
Winnebago
2019 Conestoga Cougar Classic
Round 4
120
12/07
W
F 2-0 0:55
A. Bass
Winnebago
2019 Conestoga Cougar Classic
Round 2
120
12/07
W
F 9-2 1:10
G. Bragg
Louisville
2019 Conestoga Cougar Classic
Round 1
120
12/06
W
DEC 9-5
I. Wegrzyn
Lincoln Christian
Conestoga @ Lincoln Christian
Round 1
120
2018-2019
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/09
L
DEC 5-0
J. Maher
---
NSAA Class B District 3
4th Wrestleback (16 Man)
113
02/09
W
F 4-2 2:04
K. Jensen
---
NSAA Class B District 3
Semis & 3rd WB (16 Man)
113
02/08
L
F 5-0 5:36
S. Lausterer
---
NSAA Class B District 3
Quarters & 1st WB (16 Man)
113
02/02
L
DEC 7-0
J. Maher
---
ECNC Conference
Round 6
113
02/01
W
F 9-1 3:33
B. Hudson
---
ECNC Conference
Round 4
113
02/01
W
F 7-0 2:56
M. Burt
---
ECNC Conference
Round 2
113
01/26
W
F 15-3 3:32
G. Peters
Omaha Concordia/DC West
Douglas County West Invitational
Round 4 (6 Team)
113
01/26
W
F 5-0 1:42
M. Polivka
East Butler
Douglas County West Invitational
Round 3 (6 Team)
113
01/26
W
F 0-4 4:57
T. Cooley
Arlington
Douglas County West Invitational
Round 5 (6 Team)
113
01/18
L
FOR 0-0
K. Dominguez
Columbus Lakeview
Madison Invite 2019
Placement Matches (16 Man)
113
01/18
W
F 7-0 3:23
I. Adams
---
Madison Invite 2019
Semis & 3rd WB (16 Man)
113
01/18
W
F 4-0 1:00
S. Ornelas
West Point Beemer
Madison Invite 2019
Quarters & 1st WB (16 Man)
113
01/06
L
DEC 6-5
B. McLaughlin
---
Aquinas Invitational
Round 6
113
01/05
W
DEC 9-2
E. Vondra
Milford
Aquinas Invitational
Round 4
113
01/05
W
F 4-0 0:52
I. Perez
Schuyler JV
Aquinas Invitational
Round 2
113
01/05
W
F 2-0 0:20
G. Romshek
Aquinas Catholic
Aquinas Invitational
Round 1
113
01/04
W
F 5-0 1:51
J. Keay
Treynor
Treynor @ Conestoga
Round 1
113
12/28
W
F 6-0 3:25
C. Frederiksen
Northwest
Ord Holiday Dual Tournament
Round 2 (6 Team)
113
12/28
L
F 4-0 3:07
T. Obermiller
---
Ord Holiday Dual Tournament
Round 3 (6 Team)
113
12/28
W
F 2-0 0:25
C. Alcorta
---
Ord Holiday Dual Tournament
Round 5 (6 Team)
113
12/21
W
DEC 8-4
J. Franks
---
Conestoga @ Omaha Gross Catholic
Round 1
113
12/15
L
F 1-0 4:57
J. Maher
---
Auburn Invitational 2018
Finals
113
12/15
W
DEC 3-1
B. McLaughlin
Thayer Central
Auburn Invitational 2018
Round 2
113
12/07
W
F 12-1 5:02
J. Urlacher
---
Raymond Central Duals
Round 1 (6 Team)
113
12/07
W
F 4-1 1:21
K. Jensen
---
Raymond Central Duals
Round 2 (6 Team)
113
12/07
L
DEC 4-2
M. Albrecht
---
Raymond Central Duals
Round 5 (6 Team)
113
12/07
W
F 7-7 4:32
E. Vertuli
Platteview
Raymond Central Duals
Round 3 (6 Team)
113
12/01
W
DEC 8-5
S. Bridgmon
Syracuse
2018 Conestoga Cougar Classic
Round 6
113
12/01
W
F 4-0 0:55
A. Baker
Conestoga
2018 Conestoga Cougar Classic
Round 4
113
10/27
L
DEC 6-0
W. Wichman
---
USAW Preseason Nationals - HS Boys
R4 - Champ & WB (128, 64, & 32)
120
10/27
W
DEC 2-1
D. Thomas
Unaffiliated
USAW Preseason Nationals - HS Boys
R3 - WB (128 Man)
120
10/26
L
DEC 8-2
D. Mallinder
Izzy Style Wrestling
USAW Preseason Nationals - HS Boys
R1
120
2017-2018
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/16
L
DEC 5-0
N. Scott
Aquinas Catholic
2018 NSAA State Championships
1st Wrestleback
C113
02/15
L
MD 9-0
C. Faulkenberry
---
2018 NSAA State Championships
Round 1 (16 Man)
C113
02/10
L
DEC 4-1
W. Schmit
Htrs
NSAA - Class C District. 1
1st & 3rd (16 Man)
113
02/10
W
F 4-0 2:41
W. Muntz
---
NSAA - Class C District. 1
4th Wrestleback (16 Man)
113
02/10
L
DEC 7-2
S. Styskal
---
NSAA - Class C District. 1
Semis & 3rd WB (16 Man)
113
02/09
W
F 2-0 1:17
D. Gullickson
Madison
NSAA - Class C District. 1
Quarters & 1st WB (16 Man)
113
02/03
W
F 12-0 4:28
T. Ommert
Auburn
ECNC Conference
Round 6
113
02/03
W
F 2-2 0:34
K. Bigley
Freeman
ECNC Conference
Round 5
113
02/02
L
DEC 7-0
D. Garrison
---
ECNC Conference
Round 4
113
02/02
L
DEC 11-5
T. Curtis
---
Fort Calhoun @ Conestoga
Round 1
113
01/27
W
MD 18-7
K. Jones
---
Douglas County West Invitational
Round 2 (6 Team)
120
01/27
W
DEC 6-4
T. Cooley
Arlington
Douglas County West Invitational
Round 5 (6 Team)
113
01/26
W
DEC 3-0
C. McNally
Mount Michael Benedictine
Conestoga @ Mount Michael Benedictine
Round 1
113
01/20
L
F 4-0 1:49
L. Hernandez-Jimenez
Logan View
Oakland - Craig Invitational 2018
Round 6
113
01/20
W
F 1-2 1:43
J. Pille
Oakland - Craig
Oakland - Craig Invitational 2018
Round 5
113
01/20
L
F 11-1 2:53
C. McCracken
---
Oakland - Craig Invitational 2018
Round 4
113
01/20
W
DEC 5-4
M. Witt
North Bend Central
Oakland - Craig Invitational 2018
Round 2
113
01/20
W
F 13-2 3:48
N. Gurerrero
Cedar Bluffs
Oakland - Craig Invitational 2018
Round 1
113
01/20
L
DEC 6-3
K. Kingery
Grand Island - Purple
Madison Invite 2018
Placement Matches (16 Man)
113
01/19
W
DEC 4-1
K. Dominguez
Columbus Lakeview
Madison Invite 2018
4th Wrestleback (16 Man)
113
01/19
L
MD 14-0
D. Mueller
Logan View
Madison Invite 2018
Semis & 3rd WB (16 Man)
113
01/19
W
DEC 6-5 SV
C. Roemhildt
Norfolk
Madison Invite 2018
Quarters & 1st WB (16 Man)
113
01/13
L
DEC 7-5
D. Garrison
---
Syracuse Pin Tournament
Finals
113
01/13
W
F 2-1 1:31
W. Muntz
---
Syracuse Pin Tournament
Round 4
113
01/12
L
F 16-5 3:00
J. Nielsen
---
Syracuse Pin Tournament
Round 3
113
01/12
W
F 8-0 3:18
T. Ommert
Auburn
Syracuse Pin Tournament
Round 2
113
01/10
L
MD 13-2
W. Schmit
Humboldt-Table Rock-Steinauer/Pawnee City
Humboldt-Table Rock-Steinauer/Pawnee City @ Conestoga
Round 1
113
01/06
L
MD 15-5
W. Lomax
Boys Town
Aquinas Invitational
Round 5
113
01/06
W
F 5-1 3:55
I. Booth
---
Aquinas Invitational
Round 4
113
01/06
L
F 2-0 3:35
N. Scott
Aquinas Catholic
Aquinas Invitational
Round 2
113
12/29
W
DEC 7-0
T. Cooley
Arlington
Ord Holiday Dual Tournament
Round 5 (6 Team)
113
12/29
W
F 2-0 1:22
E. Thiele
Clearwater/Orchard
Ord Holiday Dual Tournament
Round 2 (6 team)
120
12/29
W
DEC 4-2
C. Frederiksen
Northwest Junior Varsity
Ord Holiday Dual Tournament
Round 3 (6 team)
113
12/29
L
F 2-0 1:51
C. Rowse
Ord
Ord Holiday Dual Tournament
Round 1 (6 team)
113
12/29
L
F 2-0 0:32
C. Quandt
---
Ord Holiday Dual Tournament
Round 4 (6 Team)
113
12/16
L
DEC 7-0
J. Ryan
Abraham Lincoln
Auburn Invitational
Finals
120
12/16
W
F 9-1 3:11
T. Aldana
Auburn
Auburn Invitational
Round 2
120
12/16
W
F 2-0 1:43
C. Stutzman
Norris
Auburn Invitational
Round 1
120
12/08
L
DEC 7-2
N. Asche
Omaha Concordia
Raymond Central Duals
Round 2 (6 Team)
126
12/08
L
DEC 8-4
N. Springer
Raymond Central
Raymond Central Duals
Round 1 (6 Team)
120
12/08
W
F 2-0 1:51
J. Warinski
Platteview
Raymond Central Duals
Round 4 (6 Team)
120
12/02
L
F 5-0 1:32
J. Theisen
Fort Calhoun
2017 Conestoga Cougar Classic
Round 6
120
12/02
W
F 4-0 1:42
T. Sugden
Freeman
2017 Conestoga Cougar Classic
Round 4
120
12/02
W
F 4-1 2:00
M. McDonald
Winnebago
2017 Conestoga Cougar Classic
Round 2
120
2012-2013
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/16
L
DEC 8-3
J. Koch
---
2013 Nebraska USA State
Round 7
90
03/16
L
F 9-0 2:20
W. Fanning
Lincoln wrestling club
2013 Nebraska USA State
Round 5
90
03/16
W
DEC 6-0
G. Kaluza
MWC Wrestling Academy
2013 Nebraska USA State
Round 4
90
03/16
L
F 2-0 0:34
T. Urban
---
2013 Nebraska USA State
Round 2
90
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024